Μάθημα 13: Περιοχές χρήσης

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    Lara
    επισκέπτης

    Γενικά, όλα τα γενικά ονόματα χρησιμοποιούνται μαζί με άρθρα στα γερμανικά, ενώ τα σωστά ονόματα δεν έχουν άρθρο.
    Ωστόσο, σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορείτε να δείτε ότι τα γενικά ονόματα χρησιμοποιούνται χωρίς άρθρο ή τα κατάλληλα ονόματα χρησιμοποιούνται μαζί με άρθρα.
    Σε αυτήν την ενότητα, θα δώσουμε πληροφορίες σχετικά με μερικές εξαιρέσεις.

    Γενικά στα γερμανικά, άρθρα με γενικά ονόματα ενδέχεται να μην χρησιμοποιούνται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

    - Για παραγγελία προτάσεων, προτάσεις, εφημερίδες ή διαφημίσεις σε οποιοδήποτε μέρος,
    σε τίτλους εφημερίδων ή τίτλους ειδήσεων, άρθρα τύπου άρθρου, παροιμίες και ιδιωματικά άρθρα
    Γενικά, το άρθρο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

    Στις ακόλουθες περιπτώσεις, χρησιμοποιούνται κατάλληλα ονόματα με άρθρα:

    -Μερικά από τα ονόματα των χωρών (die Türkei: Turkey, the die Vereinigte Staaten: US, die Niederlande Netherlands, die Schweiz: Switzerland)
    τα ονόματα χρησιμοποιούνται πάντα με άρθρα.
    Εκτός αυτού, αν και είναι ένα ειδικό όνομα, ονόματα δρόμων, βουνό, λίμνη, θάλασσα, ποτάμι και ούτω καθεξής.
    Τα ονόματα μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν με άρθρα.

    Ναι, η αμαρτία βυθίζεται στην καρδιά, την κάνει μαύρη και την σκληραίνει έως ότου αποδειχθεί η πίστη. Σε κάθε αμαρτία υπάρχει τρόπος για απιστία Εάν αυτή η αμαρτία δεν καταστραφεί γρήγορα με συγχώρεση, μπορεί να δαγκώσει την καρδιά ως ένα μικρό πνευματικό φίδι, όχι λύκο. (Λήμες)
    seytanxnumx
    συμμέτοχος

    Από αυτό που βλέπω τώρα
    Εισήγαγα άρθρα και δεν αντιμετώπισα δυσκολίες
    Ελπίζω να μην το συναντήσω και θα το καταλάβω αμέσως.
    Είπε ότι είναι δύσκολο όταν λέω σε κάποιον αυτές τις πληροφορίες (όταν λέω ότι ξέρω)
    Υποθέτω ότι κάποιος υπερβάλλει λίγο πολύ :)
    Τέλος πάντων, είμαι σίγουρος ότι θα αντιμετωπίσω δυσκολίες
    και επιτρέψτε μου να προχωρήσω στο μάθημα 14 :)
    Όταν τελειώσω τα άρθρα, θα ξεκινήσω τη ρύθμιση των προτάσεων και μετά θα μάθω λέξεις από το διαδικτυακό λεξικό με μοτίβα ομιλίας, μετά θα τα ενισχύσω και θα τα εκτυπώσω όταν πάω στο εξωτερικό.
    πάρτε αργότερα, μάθαμε γερμανικά :) Ας δούμε ότι έχω πολύ δρόμο ακόμη

    Ντάνκ Σον Λάρα

    yazyagmuruxnumx
    συμμέτοχος

    Στην πραγματικότητα, αν κοιτάξετε το μέρος του ugur arikel, είναι πραγματικά πολύ μπερδεμένοι οι σολίτες που λένε ότι είναι ακριβώς εδώ.

    seytanxnumx
    συμμέτοχος

    Ναι, έχετε δίκιο Η Λάρα συνέβαλε πολύ

    danke schön

    serhantuna
    συμμέτοχος

    πεθαίνω Turkei oder der Turkei; Ich glaube dass Sie nicht richtig sagen

    nalanw
    συμμέτοχος

    Το Die Türkei είναι σωστό, αν η πρόταση που θα χρησιμοποιήσετε είναι δοτική, τότε παίρνει το άρθρο der…

    aus der Türkei για στην Τουρκία

    pinefresh
    συμμέτοχος

    Γράφτηκε πριν ότι τα ονόματα των χωρών είναι ουδέτερα, αλλά στα παραδείγματα που δεν χρησιμοποιείται das σε καμία;Μπορείτε να μου εξηγήσετε; ???

    yazyagmuruxnumx
    συμμέτοχος

    pinefresh όταν ξεκινήσαμε να μαθαίνουμε γερμανικά από την αρχή, πιστεύουμε ότι υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις στα γερμανικά και αυτό είναι μια εξαιρετική κατάσταση στις χώρες που έχουμε δώσει αυτό το άρθρο.

    mS
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία

    ανώνυμος
    επισκέπτης

    Άρχισε να με πιέζει τώρα, αλλά δεν έφυγε :)

    μπεγκουμαρμαρά
    συμμέτοχος

    γεια..τώρα είμαι goethe ensitüsndeim στο Göttingen..off μαθαίνουμε λεξιλόγιο ασταμάτητα, άρθρα κλπ..Δεν μπορώ να συνδεθώ με τουρκικές λέξεις τόσο πολύ είναι κολλημένο στον αέρα:(τι να κάνω ?????? ???????Πρέπει να μάθω λέξεις

    Derwisch
    συμμέτοχος

    γεια..τώρα είμαι goethe ensitüsndeim στο Göttingen..off μαθαίνουμε λεξιλόγιο ασταμάτητα, άρθρα κλπ..Δεν μπορώ να συνδεθώ με τουρκικές λέξεις τόσο πολύ είναι κολλημένο στον αέρα:(τι να κάνω ?????? ???????Πρέπει να μάθω λέξεις

    γεια,

    Νομίζω ότι δεν αρκεί μόνο η εκμάθηση λέξεων. Για παράδειγμα, παρόλο που έχουμε μάθει τις λέξεις «nachdem, schule, ich, vater, zusammen, gehen, danach, essen, gehen», δεν μπορούμε να κάνουμε μια δυνατή πρόταση ή να μιλήσουμε μια ξένη γλώσσα χωρίς να κάνουμε πολλές άλλες απαραίτητες πρακτικές.
    Όπως είπατε, πολλές πληροφορίες που μάθαμε παραμένουν στον αέρα. Αλλά ο λόγος για αυτό οφείλεται κυρίως στη μη σύνδεση γερμανικών λέξεων μεταξύ τους. Για παράδειγμα, ακόμα και η εκμάθηση της λέξης Post με το άρθρο της δεν βοηθάει πολύ. «στο ταχυδρομείο, από το ταχυδρομείο, στο ταχυδρομείο, στο ταχυδρομείο, στο ταχυδρομείο» κ.λπ. Πώς μπορείς να τα πεις αυτά αν δεν τα μάθεις...
    ξαναλέω…
    Δεν μπορώ να μιλήσω Γερμανικά πολύ καλά. Έχω όμως ταπεινές απόψεις και έρευνα σχετικά με αυτό το θέμα.
    Μπορούμε να ανταλλάξουμε ιδέες.
    Καλώ πάλι…

    LG
    Derwsich

    Σεβίνκαν
    συμμέτοχος

    Μπορείτε να μας πείτε για τη χρήση του plusquamperfekt, εάν είναι δυνατόν;

    tesekkurler

    Derwisch
    συμμέτοχος

    Μπορείτε να μας πείτε για τη χρήση του plusquamperfekt, εάν είναι δυνατόν;
    tesekkurler

    Μπορείτε να λύσετε αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιώντας τη γραμμή αναζήτησης… Αλλά εξακολουθώ να προσθέτω τους συνδέσμους εδώ για εσάς…

    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1219.0
    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1681.msg8842#msg8842

    LG

    sedayld
    συμμέτοχος

    Σίγουρα αρχίζω να δυσκολεύομαι αλλά... fcbarcelona20 Δεν υπάρχει διαφυγή όπως είπε :D
    στους φίλους μου που προσπαθούν να μας βοηθήσουν πάρα πολύ ευχαριστώ
    με αγάπη

    σερχατκοσοβάλι
    συμμέτοχος

    δεν θα με πάρει στο μυαλό μου. Τι πρέπει να κάνω; Φίλοι, παρακαλώ βοηθήστε με.

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (39 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.