2019 σερβιτόρους και περιοχές

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    ysmnxnumx
    συμμέτοχος

    Φίλοι, έκανα αίτηση για οικογενειακή επανένωση από τη Σμύρνη στις 30 Σεπτεμβρίου. Υπάρχει ένας 4ψήφιος αριθμός κάτω από τον γραμμωτό κώδικα πάνω δεξιά στο χαρτί Α6 που δίνεται μετά τη συνέντευξη. Είναι αυτό που ονομάζετε τον αριθμό παρακολούθησης; Και μπορεί κάποιος να γράψει τις εμπειρίες του, παρακαλώ; byby :)

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Γεια σας,
    Έκανα αίτηση από την Άγκυρα με το παιδί μου στις 17 Σεπτεμβρίου. Μου έλειπε ένα έγγραφο. Έδωσαν το έντυπο που έλειπε και μου ζήτησαν να το συμπληρώσω. Δεν έδωσαν κανέναν αριθμό αναφοράς. Υπάρχει ένας αριθμός παρακολούθησης στο χαρτί που δίνει η UPS cargo και μπορώ να τον παρακολουθήσω από εκεί στη σελίδα φορτίου.
    Ο φάκελος μου έφτασε στο γραφείο αλλοδαπών την περασμένη εβδομάδα. Αξιωματικός μέγ. Είπε θα περιμένεις 4 εβδομάδες γιατί εξετάζουν τα αρχεία ανάλογα με την πυκνότητα και παραγγείλουν εκεί. Οι Γερμανοί έχουν διακοπές κάθε εβδομάδα, ας δούμε, ελπίζουμε ότι η βίζα μας θα εγκριθεί τον Νοέμβριο.
    Εύχομαι υπομονή σε όλους όσους περιμένουν, είναι πολύ δύσκολη διαδικασία.

    ysmnxnumx
    συμμέτοχος

    Αναρωτιέμαι γιατί δεν μου έδωσαν χαρτί φορτίου UPS; 😮 Λοιπόν, πού θα πάτε στη Γερμανία; Θα πάω στο Βερολίνο, καλύτερα να μην δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα. Είναι μια πραγματικά δύσκολη διαδικασία, η αβεβαιότητα είναι αυτό που δεν μου αρέσει περισσότερο. Ελπίζω ο Θεός να δώσει αυτό που θέλουμε. Πέρασε ένας ολόκληρος μήνας σήμερα και δύσκολα μπορώ να κάνω υπομονή. Υπάρχουν άνθρωποι που περιμένουν 6 μήνες, πραγματικά τους συγχαίρω για την υπομονή τους. :)

    Πως έμαθες ότι έφτασαν τα έγγραφα στο υποκατάστημα αλλοδαπών;; Ποιος είπε ότι πρέπει να περιμένεις 4 εβδομάδες;;

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Είπες ότι έκανες αίτηση από Σμύρνη, μάλλον θα σε στείλουν με πληρωμή, φαντάζομαι γι' αυτό έχει συμφωνία με εγχώριο φορτίο.
    Ελπίζω το μέρος που πηγαίνω να είναι το Ανόβερο.
    Πήγε η γυναίκα μου στο υποκατάστημα αλλοδαπών και είπε ο εξουσιοδοτημένος, πράξαμε λίγο νωρίς, είμαστε ανυπόμονοι. Μέγιστη. Είπε 1 μήνα. Δεν είμαστε μόνο εμείς, αιτούν άτομα όλων των εθνικοτήτων. Μπορείτε να ενημερωθείτε από το υποκατάστημα Αλλοδαπών. Ο σύζυγός σας μπορεί να σας ρωτήσει σε ποιο στάδιο έχει παραληφθεί το αρχείο σας. Το Βερολίνο είναι ένα μεγάλο μέρος, ο Θεός να σας έχει καλά.
    cofe :)

    ysmnxnumx
    συμμέτοχος

    Παίρνουμε τηλέφωνο, δεν σηκώνει κανείς..  :- Θα σου πω να φύγεις σήμερα. Αμήν αν το επιτρέψει ο ΘΕΟΣ. Είναι πολύ κακό που περνάω μόνος τους πρώτους μήνες του γάμου μου. ο Θεός να μας βοηθήσει

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Ζητήστε από τη σύζυγό σας να τηλεφωνήσει και να κλείσετε ένα ραντεβού. Το υποκατάστημα εξωτερικού στο οποίο είμαστε συνδεδεμένοι δεν ήταν με ραντεβού. Λειτουργεί σε μια συγκεκριμένη ημέρα και σε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Φυσικά, αυτό διαφέρει ανά πολιτεία και πόλη.
    Έχει περάσει περισσότερο από ένας χρόνος από τότε που είδα τη γυναίκα μου με το μωρό μου. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, έκανα αίτηση για τουριστική βίζα μία φορά και απορρίφθηκε βάσει του άρθρου 1. Αυτή τη φορά υποβάλαμε αίτηση για βίζα οικογενειακής επανένωσης, να δούμε αν θα βγει θετική. Επειδή αυτό δεν είναι πλέον μια οικογενειακή επανένωση,
    Θα υπάρχει οικογενειακή βίζα διανομής. Πιστέψτε με, είναι πιο δύσκολο να περιμένεις με ένα παιδί. Ελπίζω η βίζα σας να εγκριθεί νωρίς. Ο Θεός να μας βοηθήσει και να πάρουμε τα μισά. :-

    ysmnxnumx
    συμμέτοχος

    Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η κατάστασή σου είναι πιο δύσκολη, λυπάμαι πραγματικά. :-[ Θεού θέλοντος, θα επανενωθούμε το συντομότερο δυνατόν, μακάρι να μην τα είχαν κάνει όλα τόσο δύσκολα. Είναι πραγματικά λυπηρό. Είναι ο σύζυγός σας Γερμανός πολίτης;

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Η γυναίκα μου είναι Τούρκος υπήκοος, αλλά έχει αόριστο χρόνο διαμονής. Σε αυτή τη διαδικασία τακτοποιούσε επαγγελματικά και οικιακά είδη. Ελπίζω να βγει θετικό. Είναι ο δικός σου Γερμανός πολίτης; Ακόμα κι αν είναι Γερμανός πολίτης, αυτή η διαδικασία έκδοσης βίζας εξακολουθεί να λειτουργεί.

    ysmnxnumx
    συμμέτοχος

    Ναι, είναι Γερμανός πολίτης. Εάν διαρκέσει πολύ, θα προσλάβουμε δικηγόρο κ.λπ. Άκουσα ότι τότε τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Υπάρχει μια νομική διαδικασία 90 ημερών από την ημερομηνία της αίτησής σας. Σε αυτή τη διαδικασία, πρέπει να έχουν θετική ή αρνητική απόδοση. Αν δεν λάβετε απάντηση σε αυτή τη διαδικασία, νομίζω ότι είναι το πιο λογικό να προσλάβετε δικηγόρο. Σκοπεύουμε να ακολουθήσουμε τον ίδιο δρόμο. Υπάρχουν και άτομα που οι βίζες τους εγκρίνονται μόνο σε 5 ή 6 μήνες, διάβασα εδώ.
    Ο σύζυγός σας, Γερμανός πολίτης, δεν μπορεί να σας απορρίψει. Θα επιβεβαιωθεί αργά ή γρήγορα.

    Γεια σας φίλοι,

    Έχω χρέος δανείου και πιστωτικής κάρτας στην τράπεζα.

    Έκανα αίτηση στις 30 Σεπτεμβρίου, Τετάρτη, το υποκατάστημα αλλοδαπών είπε ότι η διαδικασία τελείωσε, στείλαμε τα έγγραφα στην Άγκρα, φοβάμαι ότι θα υπάρξει πρόβλημα, ειλικρινά, αν κάποιος έχει γνώση για το θέμα, θα το εκτιμούσα αν με ενημερώσουν.

    ysmnxnumx
    συμμέτοχος

    Ελπίζω να εγκριθεί αν υποθέσω ότι θα περιμένω 5 - 6 μήνες, νομίζω ότι θα χαλάσει η ψυχολογία μου. :)

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Όχι, δεν νομίζω ότι θα περιμένεις τόσο πολύ. Εάν οι συνθήκες σας είναι κατάλληλες, η βίζα εγκρίνεται σε 1,5-2 μήνες στην κανονική διαδικασία.
    Προσπάθησε επίσης να μην σκέφτεσαι πολύ, αν δεν έχεις χρόνο, βρες κάτι να κάνεις. Για λίγο στενοχωρήθηκα ψυχολογικά και μόνο που το σκεφτόμουν. Τώρα το κυκλοφόρησα, ότι και να γίνει, ελπίζω στην τύχη μου :)

    ysmnxnumx
    συμμέτοχος

    Έχεις δίκιο, κι εγώ είμαι σχεδόν σε κατάθλιψη  :)

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι,
    Το διαβατήριό μου φαίνεται να βρίσκεται στην παράδοση του φορτίου σήμερα. Περιμένω τον κούριερ, ελπίζω να έχει εγκριθεί η βίζα μας, είμαι πολύ ενθουσιασμένη. παλαμάκια :) Ναι :)

    Υπηρέτρια
    συμμέτοχος

    Δυστυχώς, η βίζα μου απορρίφθηκε. Είμαι σε πολύ κακή διάθεση. Ο λόγος της απόρριψης ήταν η οικονομική ανεπάρκεια, νομίζω ότι βρήκαν τον μισθό του συζύγου μου ανεπαρκή :cryla: 
    Τώρα σχεδιάζουμε να επικοινωνήσουμε με δικηγόρο και να κάνουμε έφεση. :(  Λυπάμαι πραγματικά που δεν ξεπερνά το μερίδιό μας. Μείναμε εδώ με το παιδί μου. Βγάζουν δικαιολογίες, αυτό που κάνουν δεν είναι παρά βασανιστήρια. :cryla:

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (34 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.