Νοσοκομείο & εξετάσεις στην Τουρκία

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    χρηματοδότηση leowo
    συμμέτοχος

    Γεια σε όλους και πάλι 🙋🏻‍♀️,
    Έχω μια ερώτηση για εσάς. Θα χαρώ αν μπορείτε να με διαφωτίσετε για αυτό το θέμα.
    Θα πάμε άδεια στην Τουρκία την επόμενη εβδομάδα😍 Όταν πάω Τουρκία, θέλω να εξεταστώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο και να κάνω check-up.
    Όλα τα αρχεία με εμένα και τη γυναίκα μου βρίσκονται στη Γερμανία και δεν έχουμε καμία σχέση με την TR, συμπεριλαμβανομένης της διεύθυνσης. Πρέπει να πάω στο SSI ή να κάνω κάποια εγγραφή όταν πάω στην Τουρκία για αυτές τις νοσοκομειακές διαδικασίες; Εάν εγγραφώ στην SSI, θα υπάρξει μελλοντική οφειλή κ.λπ.; (Επειδή δεν πηγαίνουμε πολύ συχνά στο TR, δεν θέλω να σε πιάσει πονοκέφαλος αν δεν μπορώ να παρακολουθήσω λεπτομερώς).
    Εφόσον εργάζομαι, έχω τη δυνατότητα να έχω διεθνή ασφάλιση στο krankenkasse μου (Techniker Krankenkasse). Θα μιλήσω για την ασφαλιστική κάλυψη στο εξωτερικό και λεπτομέρειες την Τρίτη.
    Θα χαιρόμουν πολύ αν άνθρωποι που έχουν λεπτομερείς γνώσεις ή προηγούμενη εμπειρία σε αυτά τα θέματα μπορούν να δώσουν μια λεπτομερή απάντηση.
    Είμαι επίσης ανοιχτός σε προτάσεις 😊
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Earl of Monte Cristo
    συμμέτοχος

    Πρέπει να πας στο SSK και να πάρεις πιστοποιητικό ΑΤ 11, η γερμανική ασφάλεια καλύπτει όλα τα έξοδα, αλλά όταν τα τουρκικά ιδιωτικά νοσοκομεία βλέπουν τη γερμανική ασφάλεια, εκδίδουν λογαριασμούς δεκάδων χιλιάδων ευρώ στη γερμανική ασφάλεια, ένα είδος απάτης. Είχαν βάλει 2 ράμματα στο φρύδι συγγενούς μας, ιδιωτικό νοσοκομείο τιμολόγησε 13.000 ευρώ.

    χρηματοδότηση leowo
    συμμέτοχος

    Οι λίγες μέρες περνούν τόσο γρήγορα. Έκανα την ερώτηση εδώ γιατί δεν είχα χρόνο να το ερευνήσω. Δεν έλαβα αναλυτική και κατατοπιστική απάντηση.
    Επιτρέψτε μου να πω ένα σύντομο ανέκδοτο για το πώς χειρίστηκα τη δουλειά μου στο νοσοκομείο όσο ήμουν στην Τουρκία, ώστε μια μέρα, αν κάποιος το χρειαστεί, να επωφεληθεί από αυτό.
    Πρώτα απ 'όλα, πρέπει να ληφθεί το Πιστοποιητικό T/A 11 για να καλύψει το Krankenkasse τα ιατρικά έξοδα σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης κατά τη διάρκεια διακοπών από την Τουρκία στη Γερμανία. Λαμβάνετε το έγγραφο υποβάλλοντας προσωπικά αίτηση στο Krankenkasse με το οποίο συνεργάζεστε. Όταν πηγαίνετε στην Τουρκία, πρέπει να πάτε στο SSI της περιοχής σας με το έγγραφο T/A 11 και να πάρετε έναν αριθμό Yupass. Με τον αριθμό yupass που σας δίνει η SGK, οι διαδικασίες του νοσοκομείου σας καλύπτονται από την ασφάλισή σας μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Πέρα από αυτό, αν θέλεις να κάνεις ιδιωτική εξέταση όπως εγώ, πρέπει να καλύψεις όλα τα έξοδα από την τσέπη σου. Σε όλες τις νοσοκομειακές συναλλαγές εφαρμόζεται χρονοδιάγραμμα αμοιβών ανασφάλιστων. Πληρώνεις την εξέταση, άλλες διαδικασίες, φάρμακα, τα πάντα από την τσέπη σου. Υπάρχουν νοσοκομεία που χρεώνουν έξοδα εξέτασης και διεκπεραίωσης, ειδικά για ασθενείς αλλοδαπής καταγωγής, πολύ περισσότερα από τα έξοδα θεραπείας ανασφάλιστων Τούρκων πολιτών. Εάν έχετε τουρκική ταυτότητα, δεν σας αντιμετωπίζουν ως τουρίστα. Ωστόσο, αυτό μπορεί να μην συμβαίνει σε κάθε ιδιωτικό νοσοκομείο. Ήθελα να το επισημάνω εδώ, καθώς είπε ότι η τιμολόγηση για τις εξετάσεις γυναικών αλλοδαπών ασθενών στο νοσοκομείο που πήγα ήταν διαφορετική. Δεδομένου ότι είμαι ήδη Τούρκος πολίτης, υπέκειτα σε τιμολόγηση ανασφάλιστου Τούρκου πολίτη. Έχω κάνει όλες τις συναλλαγές μου.
    Εύχομαι σε όλους μια μέρα με υγεία και ευτυχία.

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ πολύ. byby :)

    χρηματοδότηση leowo
    συμμέτοχος

    .

    istanbullu είναι
    συμμέτοχος

    Γεια σε όλους και πάλι 🙋🏻‍♀️,
    Έχω μια ερώτηση για εσάς. Θα χαρώ αν μπορείτε να με διαφωτίσετε για αυτό το θέμα.
    Θα πάμε άδεια στην Τουρκία την επόμενη εβδομάδα😍 Όταν πάω Τουρκία, θέλω να εξεταστώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο και να κάνω check-up.
    Όλα τα αρχεία με εμένα και τη γυναίκα μου βρίσκονται στη Γερμανία και δεν έχουμε καμία σχέση με την TR, συμπεριλαμβανομένης της διεύθυνσης. Πρέπει να πάω στο SSI ή να κάνω κάποια εγγραφή όταν πάω στην Τουρκία για αυτές τις νοσοκομειακές διαδικασίες; Εάν εγγραφώ στην SSI, θα υπάρξει μελλοντική οφειλή κ.λπ.; (Επειδή δεν πηγαίνουμε πολύ συχνά στο TR, δεν θέλω να σε πιάσει πονοκέφαλος αν δεν μπορώ να παρακολουθήσω λεπτομερώς).
    Εφόσον εργάζομαι, έχω τη δυνατότητα να έχω διεθνή ασφάλιση στο krankenkasse μου (Techniker Krankenkasse). Θα μιλήσω για την ασφαλιστική κάλυψη στο εξωτερικό και λεπτομέρειες την Τρίτη.
    Θα χαιρόμουν πολύ αν άνθρωποι που έχουν λεπτομερείς γνώσεις ή προηγούμενη εμπειρία σε αυτά τα θέματα μπορούν να δώσουν μια λεπτομερή απάντηση.
    Είμαι επίσης ανοιχτός σε προτάσεις 😊
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Γεια σας,

    Για την επόμενη επίσκεψή σας, μπορείτε να κάνετε διεθνή ασφάλιση υγείας για όλη την οικογένεια με 21 ευρώ το χρόνο (τόσο μας κόστισε).
    TK – Envivas
    https://www.envivas.de/tarife/reisekrankenversicherung#/beratung/reise
    Αλλά αυτό καλύπτει επίσης μόνο επείγουσες παθήσεις.

    Μπορεί να θέλουν να σας χρεώσουν το τέλος 100% που εφαρμόζουν σε ανασφάλιστους ασθενείς για έλεγχο και εξέταση. Νομίζω ότι θα πρέπει να ερευνήσετε αυτό το θέμα ενδελεχώς.
    Στη Γερμανία, η TK έχει καλές αιτήσεις για τσεκ-απ για ηλικίες 30-35-40 ετών. Ρωτήστε τον γιατρό σας επίμονα εάν δεν θέλει να το κάνει.

    Παρεμπιπτόντως, από όσο ξέρω, το έγγραφο ta11 καλύπτει πλέον μόνο επείγουσες παθήσεις, δυστυχώς :(

    Σας εύχομαι καλές διακοπές με υγεία και χωρίς προβλήματα.

    lambdawinner829
    συμμέτοχος

    …. Μου άρεσε η διεύθυνσή σας και το είδα. Ελπίζω ότι μπορεί να βοηθήσει! Μπορείτε να επιβεβαιώσετε εάν απαιτείται εγγραφή στην SSI και να συζητήσετε την κάλυψη και τις λεπτομέρειες του διεθνούς ασφαλιστηρίου συμβολαίου σας για να αποφύγετε μελλοντικά χρέη. Επίσης, κρατήστε αντίγραφα σημαντικών εγγράφων και επικοινωνήστε με το νοσοκομείο και την τουρκική πρεσβεία για καλύτερη κατανόηση.

    williamserna0628
    συμμέτοχος

    …. Μου άρεσε η διεύθυνσή σας και το είδα. Ελπίζω ότι μπορεί να βοηθήσει! Μπορείτε να επιβεβαιώσετε εάν απαιτείται εγγραφή στην SSI και να συζητήσετε την κάλυψη και τις λεπτομέρειες του διεθνούς ασφαλιστηρίου συμβολαίου σας για να αποφύγετε μελλοντικά χρέη. Επίσης, κρατήστε αντίγραφα σημαντικών εγγράφων και επικοινωνήστε με το νοσοκομείο και την τουρκική πρεσβεία για καλύτερη κατανόηση.

    Καλά νέα για το επερχόμενο ταξίδι σας στην Τουρκία! Αν και δεν μπορώ να δώσω κάποια συγκεκριμένη συμβουλή…. Είδα αυτό που ανέφερες. Η λήψη μέτρων για την παροχή σαφήνειας σχετικά με την εγγραφή SSI και τη συζήτηση της διεθνούς κάλυψής σας είναι εξαιρετική. Η διατήρηση αντιγράφων σημαντικών εγγράφων και η επικοινωνία με το νοσοκομείο και την τουρκική πρεσβεία είναι μια πραγματικά έξυπνη κίνηση για να διασφαλιστεί ότι η διαδικασία θα εξελιχθεί ομαλά. Ελπίζω να έχετε ένα υπέροχο ταξίδι και μια επιτυχημένη εξέταση! 😊🏥🌍

Εμφάνιση 7 απαντήσεων - 1 έως 7 (7 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.