Πολιτική Μηχανική

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    υπνοβάτης
    συμμέτοχος

    Γεια σας, θα πάω στη Γερμανία με οικογενειακή επανένωση. Είμαι πολιτικός μηχανικός με 4 χρόνια εμπειρία. Δεν μιλάω γερμανικά, πώς πρέπει να βρω δουλειά αμέσως μόλις φύγω; Σε πόσους μήνες-χρόνια κάτι επανέρχεται στη σωστή τροχιά;

    χρηματοδότηση leowo
    συμμέτοχος

    Γεια σας, θα πάω στη Γερμανία με οικογενειακή επανένωση. Είμαι πολιτικός μηχανικός με 4 χρόνια εμπειρία. Δεν μιλάω γερμανικά, πώς πρέπει να βρω δουλειά αμέσως μόλις φύγω; Σε πόσους μήνες-χρόνια κάτι επανέρχεται στη σωστή τροχιά;

    Γεια σας,

    Πρώτα απ 'όλα, όταν έρχεστε εδώ με οικογενειακή επανένωση με γερμανικά επιπέδου Α1, το υποχρεωτικό μάθημα ένταξης και γλώσσας που πρέπει να πάτε διαρκεί 6 μήνες. Αλλά φυσικά, αυτό το μάθημα δεν ανοίγει όπως ήρθατε. Υπάρχουν άνθρωποι που περιμένουν το άνοιγμα αυτού του μαθήματος σε 5 μήνες ή 2 μήνες. Ένας Θεός ξέρει πόσο καιρό μπορείς να περιμένεις εξαιτίας της Κορώνας. Δεν το λέω αυτό για να αποθαρρύνω τον ενθουσιασμό σας, μην το παρεξηγείτε. Αν δεν έχεις αγγλικά, δεν γίνεται να εργαστείς ως μηχανικός χωρίς να έχεις γερμανικά τουλάχιστον επιπέδου Β2. Πώς ξέρω? Υπήρχε ένας μεγαλύτερος αδερφός που δούλευε ως μηχανικός στο μάθημα της ένταξης για χρόνια. Ήρθε και στη Γερμανία με τη δουλειά της γυναίκας του (η γυναίκα του ήταν επίσης μηχανικός) με bluecard.

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Γεια σας, θα πάω στη Γερμανία με οικογενειακή επανένωση. Είμαι πολιτικός μηχανικός με 4 χρόνια εμπειρία. Δεν μιλάω γερμανικά, πώς πρέπει να βρω δουλειά αμέσως μόλις φύγω; Σε πόσους μήνες-χρόνια κάτι επανέρχεται στη σωστή τροχιά;

    Οι κατασκευές είναι ένα από τα πιο περιζήτητα επαγγέλματα στη Γερμανία. Για αυτό, πρέπει πρώτα να παρέχετε ισοδυναμία.
    Μπορείτε να διευκρινίσετε την κατάστασή σας χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο:  https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/index.php

    Φυσικά, η ισοδυναμία από μόνη της δεν θα αρκεί. Όπως είπε η Leowoman στη φίλη της, πρέπει πρώτα να μάθεις τη γλώσσα. Εάν δεν μπορείτε να πάρετε ισοτιμία, σημαίνει ότι το δίπλωμά σας δεν γίνεται αποδεκτό από τις γερμανικές αρχές. Αυτό σίγουρα θα επηρεάσει τον μισθό του. Γιατί το γράψιμο είναι το πιο σημαντικό πράγμα για τους Γερμανούς. ποτέ μα ποτέ δεν κάνουν προφορική δουλειά. Ακόμη και το παραμικρό, το πρωτότυπο έγγραφο σε χαρτί είναι πολύ σημαντικό. Για μηχανική μπορείς να πας στο πανεπιστήμιο εδώ μπορείς να κάνεις την ισοτιμία Νομίζω ότι πρέπει να σπουδάσεις 1 χρόνο και μετά μπορείς να δώσεις εξετάσεις και να εξασφαλίσεις την ισοτιμία ενός τμήματος που δεν έχει ισοτιμία. παντως μπορεις να κανεις αιτηση για δουλεια με τα δικαιολογητικα που εχεις χωρις να εχεις ισοτιμο ή να πας πανεπιστημιο αλλα αφου ο τιτλος ειναι μηχανικος θα απαιτειται σιγουρα η γλωσσα.

    Θα χρειαστείτε τουλάχιστον 1 χρόνο αφού εξοικειωθείτε με το περιβάλλον, την κοινωνικοποίηση, την εκμάθηση γλώσσας, τον προσανατολισμό της κοινωνικής ζωής. Φυσικά, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από εσάς. Αυτή η περίοδος μπορεί να συντομευθεί ή να παραταθεί. Σας εύχομαι καλή επιτυχία και καλή τύχη αυτή τη στιγμή.

Εμφάνιση 2 απαντήσεων - 1 έως 2 (2 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.