Μάθημα 3: Ρύθμιση της φράσης στον παρόντα χρόνο

> Φόρουμ > Γερμανοί χρόνοι και συμβάσεις > Μάθημα 3: Ρύθμιση της φράσης στον παρόντα χρόνο

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    almancax
    επισκέπτης
    ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΟ ΧΡΟΝΟ

    Πιστεύουμε ότι έχουμε δημιουργήσει μια πολύ σταθερή δομή στα προηγούμενα μαθήματά μας.
    Τώρα μπορούμε να αρχίσουμε να δημιουργούμε προτάσεις με τη χρήση τόσο αυτών που μάθαμε προηγουμένως όσο και αυτών που μαθαίνουμε νέες.

    ΑΠΛΕΣ ΔΟΜΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    Γενικά, στα γερμανικά, υπάρχει το θέμα στην αρχή της πρότασης. Το ρήμα ακολουθείται από το ρήμα και μετά το ρήμα είναι τα άλλα στοιχεία της πρότασης (αντικείμενο, συμπλήρωμα κ.λπ.).
    Παρακάτω μπορείτε να δείτε το πρότυπο που χρησιμοποιείται για απλά λόγια.

    Μήκος που θα χρησιμοποιηθεί:

    ΘΕΜΑ + VERBAL + ΑΛΛΑ

    Τώρα που γνωρίζουμε το βασικό πρότυπο που πρέπει να χρησιμοποιηθεί, μπορούμε να αρχίσουμε να δημιουργούμε προτάσεις αμέσως.
    Θα ξεκινήσουμε με πολύ απλές δομές φράσεων για να τις καταλάβουμε εύκολα.
    Καθώς προχωρούν τα μαθήματά μας, θα αντιμετωπίσουμε πιο περίπλοκες δομές προτάσεων.

    Τώρα ας προσδιορίσουμε ένα θέμα και ένα ρήμα για να μπορέσουμε να διαμορφώσουμε μια πρόταση.

    Η προσοχή μας: ich: Ι

    Firestorm: lernen: μάθετε

    Η πρόταση μας: θέμα + ρήμα : ich Lerne : ben Μαθαίνω

    Η παραπάνω πρόταση είναι μια πολύ απλή δήλωση που μπορεί να γίνει σήμερα.
    Μπορείτε επίσης να κάνετε διάφορες προτάσεις χρησιμοποιώντας το ρήμα και το δοκίμιο που θέλετε.
    Θα γράψουμε πολλά παραδείγματα παρακάτω για να καταστεί σαφέστερο τώρα.

    Θέμα: du : χαρούμενη

    Ρήμα: μάθετε : μαθαίνω

    Πρόταση: du lernst: μαθαίνεις

    Θέμα: εμείς : εμείς

    Ρήμα: μάθετε : μαθαίνω

    Πρόταση: με τον Λέρνεν : μαθαίνουμε

    Ας δώσουμε παραδείγματα μικτών προτάσεων. Ρίξτε μια ματιά σε αυτά τα παραδείγματα.

    rennen: τρέξιμο

    ich τάρανδος
    ben τρέχω
    εμείς Rennen
    biz τρέχουμε
    αυτοί αναν
    αυτή (γυναίκα) τρέξιμο
    Εσείς Rennen
    εσύ (είδος) τρέχεις
    exp αναν
    εσείς τρέχεις

    Το θέμα μιας πρότασης δεν πρέπει απαραίτητα να είναι μια προσωπική αντωνυμία. Οποιαδήποτε οντότητα μπορεί επίσης να υπόκειται στην πρόταση. Ας φτιάξουμε προτάσεις με διαφορετικά θέματα.

    Αχμέτ αναν
    Αχμέτ τρέξιμο
    Ayse αναν
    Ayse τρέξιμο
    die Katze αναν
    γάτα τρέξιμο

    sprechen: Συζήτηση

    ich σπρέι
    ben Μιλάω
    exp spricht
    εσείς Εσυ μιλας
    Ali spricht
    Ali μιλάει
    das Kind spricht
    παιδί μιλάει
    Είμαι καλό spricht
    ένα παιδί μιλάει
    πεθαίνω Kinder sprechen
    παιδιά Μιλούν
    der Lehrer spricht
    δάσκαλος μιλάει
    πεθαίνω Lehrer sprechen
    καθηγητές Μιλούν
    ein Lehrer spricht
    δάσκαλος μιλάει

    schreiben: γράψτε

    ανδροπρεπής γράφει
    ανδροπρεπής Αυτός γράφει

    der Lehrer γράφει
    δάσκαλος Αυτός γράφει

    πεθάνει γράφω
    καθηγητές γράφουν

    ich Σρέιμπ
    ben γράφω

    du Σρεμπμπστ
    ιαπωνικό λεπτό γράφεις

    sitzen: να καθίσει

    ich καθίσματα
    ben Κάθομαι

    er sitzt
    αυτός κάθεται

    Εσείς κάθομαι
    εσύ (είδος) Κάθεις

    Νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι καλά κατανοητό.
    Γράψτε μερικές προτάσεις παρακάτω και θα ολοκληρώσουμε αυτό το μάθημα.
    Σε σύντομο χρονικό διάστημα μπορείτε να μάθετε διαφορετικά ρήματα και να δημιουργείτε μόνοι σας προτάσεις.
    Οι πιο διαφορετικές φράσεις που κάνετε, τόσο πιο πρακτικό θα είναι.

    να κολυμπήσω: ich schwimme

    Esra τραγουδώντας: Esra singt

    Τραγίζω: τα τραγούδια τους

    είναι ψέματα: sie lügen

    Σ 'ψέμα σε σας: ich lüge

    Πάω: τους gehe

    πηγαίνετε: du gehst

    die Schüler fragen: οι μαθητές ρωτούν

    ich esse: τρώω

    die Frauen singen: οι γυναίκες τραγουδούν

    der Arzt ruft: ο γιατρός καλεί

    die Blume gedeiht: λουλούδι αυξάνεται

    Ελπίζω ότι οι παραπάνω προτάσεις θα συνέβαλαν στην ενοποίηση του θέματος.
    Στο επόμενο μάθημά μας, θα αναπτύξουμε απλές προτάσεις χρησιμοποιώντας διαφορετικά στοιχεία.
    Αν κολλήσετε, είμαστε εδώ.
    Επιτεύγματα ...

    Είναι μπροστά από την αιώνια ζωή του. Η άνεση και η γεύση που θα δείτε σε αυτήν τη διάρκεια ζωής εξαρτάται από τη δουλειά σας και τη δουλειά σας μόνο σε αυτήν τη διάρκεια ζωής. (Μεσνέβι)
    Sanem
    συμμέτοχος

    πάνω από dir schüler fragen αυτό το μήκος θα είναι αυτό οι διαμήκεις μαθητές ρωτούν αν θα πεθάνουν ή θα πεθάνουν στα παιδιά τους ή έτσι ρώτησα

    aybastili ekrem
    συμμέτοχος

    Το sanem haklisin die πρέπει να ήταν λάθος γράμμα.

    MuhaяяeM
    συμμέτοχος

    Ναι, έχει γίνει ένα απλό σφάλμα πληκτρολογίου.
    Διορθώθηκε ..

    msmalm
    συμμέτοχος

    Φίλοι, θα ήταν καλό αν δεν συζητήσουμε τόσο τα απλά λάθη! Όσοι γνωρίζουν Γερμανικά (λίγο πολύ) μεταξύ μας είναι ήδη σε αλληλογραφία με τον κορυφαίο για να ξεπεράσουν τα σφάλματα πληκτρολογίου.
    Είμαι πολύ σεβασμός μπροστά σε ολόκληρη την ομάδα γιατί έχουν προετοιμάσει ένα τέτοιο μέρος.

    mc-denis
    συμμέτοχος

    βέλος. Αυτό το καταλάβαμε, αλλά δεν θα κάνουμε πάντα απλές προτάσεις όπως αυτή, θα κάνουμε μακροσκελείς προτάσεις πχ πώς να το κάνω όταν κάνω προτάσεις σαν να βαριέμαι όπως κάθε μέρα;; ??? Μάλλον είμαι πολύ μπερδεμένος  :(

    nalanw
    συμμέτοχος

    Αν καταλαβαίνετε καλά τη δομή της πρότασης, οι άλλες δεν θα έχουν μεγάλο πρόβλημα... Φυσικά, υπάρχουν περισσότερες γραμματικές πράξεις που πρέπει να μάθετε για να δημιουργήσετε μεγάλες προτάσεις... αλλά επιτρέψτε μου να δώσω ένα παράδειγμα σύντομης και μεγάλη πρόταση από τον ενεστώτα...

    Όπως γράφεται παρακάτω στον ενεστώτα…

    θέμα + ρήμα  Ich gehe = Πάω ή
    θέμα + βοηθητικό ρήμα + κύριο ρήμα  Ich will gehen = Θέλω να πάω
    ΘΕΜΑ + Βοηθό FIIL + ESAS FIIL
    Ich will gehen = Θέλω να πάω
    Ich δεν θα πληρώσει Hause gehen = Θέλω να πάω σπίτι
    Ich will heach nach Hause gehen = Θέλω να πάω σπίτι σήμερα
    Ich will heute mit meinen Freuden nach Hause gehen = Θέλω να πάω σπίτι με τους φίλους μου σήμερα
    Ich will heute um 10 Uhr nach Hause gehen = Θέλω να πάω σπίτι στις 10 η ώρα σήμερα
    Στην πρόταση που σχηματίζεται με το βοηθητικό ρήμα, το κύριο ρήμα πηγαίνει πάντα στο τέλος.
    ΘΕΜΑ + FIILIch komme = έρχομαι
    Ich komme heute = Έρχομαι σήμερα
    Ich komme heute mit meinen Freunde = Έρχομαι με τους φίλους μου σήμερα
    Ich komme heute um 3 uhr zu dir=Έρχομαι σε εσάς σήμερα στις 3 η ώρα...

    Όπως μπορείτε να δείτε στα παραδείγματα, το μόνο που χρειάζεται να μάθετε είναι αυτή η αμετάβλητη σειρά του ενεστώτα… Υποκείμενο και ρήμα ή υποκείμενο + βοηθητικό ρήμα + κύριο ρήμα… Άλλα θα έρθουν με τον καιρό.

    mc-denis
    συμμέτοχος

    καιke nalanW  ;) Το κατάλαβα, νομίζω ότι θα βελτιωθώ με τις επαναλήψεις 8)

    Αγαπητέ μου
    συμμέτοχος

    Ο Ich θα lerne Deutsch {Θέλω να μάθω Γερμανικά}
    Ας πάρουμε αυτήν την πρόταση ως παράδειγμα, ενώ την εφαρμόζουμε στην παρούσα ένταση στο δεύτερο μοναδικό άτομο
    – du willst lerne Deutsch – όπως; Ή μήπως είναι πιο ακριβές να το χρησιμοποιήσω όπως - du will lernst Deutsch - νομίζω ότι είναι ο τρόπος που το έγραψα πρώτα, αλλά ήθελα να σας ρωτήσω, είμαι μόλις στην αρχή.
    teşekkürler

    η kelebekgib
    συμμέτοχος

    Cantanem, η πρότασή σας είναι λανθασμένη, κοίτα, αν την ανακατασκευάσουμε σύμφωνα με τις παραπάνω πληροφορίες, πείτε την πρόταση:
    Ο Ich θα κάνει Deutsch lernen.
    Ο Du Willst Deutsch lernen.
    Το κύριο ρήμα φτάνει στο τέλος του, δίνουμε προσοχή στις συζεύξεις ρήματος, παρεμπιπτόντως .. Εάν θέλετε να ελέγξετε ξανά το θέμα ή μπορείτε να δείτε άλλα παραδείγματα σχετικά με αυτό το θέμα, ελάτε εύκολα ..

    Αγαπητέ μου
    συμμέτοχος

    σαν πεταλούδα καιke

    aysegulce_82
    συμμέτοχος

    Μόλις μπήκα σε αυτόν τον ιστότοπο, αλλά έχει υπέροχα πράγματα, σας ευχαριστώ όλους. Απολαύστε τη δουλειά σας…

    elmor66
    συμμέτοχος

    Παρουσιάστηκε σφάλμα στο ρήμα sprechen: Das Kind spricht (Richtig)

    Nazira
    συμμέτοχος

    Το σφάλμα διορθώθηκε, ευχαριστώ για την προσοχή σας :)

    όταν λες ότι είμαστε οικογενειακοί φίλοι; Θα ρωτήσουμε ή υπάρχει άλλος τρόπος να ρωτήσουμε;

    AKİF YOUNG
    συμμέτοχος

    Tusem, δεν είμαι πολύ καλός ούτε στα γερμανικά :( Είμαι παλιό μέλος του ιστότοπου, αλλά δεν μπορώ να μπω στον ιστότοπο εδώ και πολύ καιρό. :-[Υπάρχει πρόβλημα, αλλά κανένας απάντησε;;; Νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι "Sind wir eine Familie?" :D

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (37 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.