Μάθημα 11: Ειδικά άρθρα στα γερμανικά

> Φόρουμ > Βασικά γερμανικά μαθήματα από το μηδέν > Μάθημα 11: Ειδικά άρθρα στα γερμανικά

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    Lara
    επισκέπτης
    ΕΙΔΙΚΑ ΑΡΘΡΑ (BESTIMMTE ARTIKEL)

    Στην προηγούμενη ενότητα παρέχει πληροφορίες σχετικά με το άρθρο είναι δύο ειδών που αναφέρονται στην ενότητα edilmişti.b άρθρο θα δώσει πληροφορίες σχετικά με την παρουσία αυτών των δύο ομάδων άρθρο.

    Υπάρχουν δύο ομάδες άρθρων στα γερμανικά.

    1) Ειδικό Artikeller
    2) Απεριόριστο Artikeller (θετικό-αρνητικό)

    Σε αυτήν την ενότητα, θα εξετάσουμε την πρώτη μας ομάδα, συγκεκριμένα άρθρα, αλλά πρώτα ας εξηγήσουμε τις έννοιες του συγκεκριμένου και αβέβαιου.
    Μέσω μιας συγκεκριμένης έννοιας, είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί το προηγουμένως γνωστό, το μέγεθος, το πλάτος, το χρώμα κλπ. ιδιότητες των οποίων οι ιδιότητες είναι γνωστές.
    Με την αόριστη ιδέα, εννοείται οποιαδήποτε τυχαία οντότητα.
    Αν εξετάσουμε το παράδειγμα ποινή που επιβλήθηκε στον getireceğiz.aşağı καλά κατανοητή κατάσταση μας με το παράδειγμα που ακολουθεί αυτή την περιγραφή μπορούν εύκολα να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ των δύο εννοιών.

    Παραδείγματα:

    1- Ο πατέρας του ζήτησε από τον Αλί να φέρει το βιβλίο.
    2- Ο πατέρας του ζήτησε από τον Αλί να φέρει ένα βιβλίο.

    Επιτρέψτε μου να εξετάσω την πρώτη πρόταση:
    Ο πατέρας του ζήτησε από τον Αλί να φέρει το βιβλίο, αλλά τι είδους βιβλίο είναι αυτό; Ποιο είναι το χρώμα; Ποιο είναι το όνομα; Πού είναι ο συγγραφέας; Όλα αυτά δεν προσδιορίζονται.
    Δεν αναφέρεται ότι ο Αλί καταλαβαίνει ποιο βιβλίο θα φέρει και το φέρνει. Αυτό το βιβλίο είναι γνωστό ως βιβλίο, όχι τυχαίο βιβλίο.
    Με άλλα λόγια, ο Ali καταλαβαίνει ποιο βιβλίο αναφέρεται στο βιβλίο.
    Στην περίπτωση αυτή, αυτό σημαίνει ότι το συγκεκριμένο άρθρο είναι διαθέσιμο εδώ.

    Το δεύτερο είναι:
    Ζητά από τον πατέρα της να φέρει ένα βιβλίο, δηλαδή οποιοδήποτε βιβλίο.
    Το βιβλίο σας είναι γραμμένο εδώ, χρώμα, μέγεθος, όνομα, κλπ. Δεν έχει σημασία. Αρκεί να είναι ένα βιβλίο. Πρόκειται για μια πρόταση από βιβλία, ανεξάρτητα από το πώς είναι.
    Σε αυτή την περίπτωση, εδώ θα χρησιμοποιηθούν αόριστα άρθρα.

    Ας συνεχίσουμε με τα παραδείγματα μας για καλύτερη κατανόηση:
    Για παράδειγμα, χρειαζόμαστε ένα τραπέζι στο δωμάτιο του Αλί. Οι συνομιλίες μεταξύ του Αλή και του πατέρα του έχουν ως εξής:

    Αλί: Μπαμπά, ας πάρουμε ένα τραπέζι στο δωμάτιο.

    Ο πίνακας που θα αγοραστεί εδώ είναι αβέβαιος επειδή λέγεται "ένας πίνακας". Όχι, δεν είναι ξεκάθαρο εννοώ κανένα τραπέζι.
    Η δεύτερη πρόταση φαίνεται έτσι:

    Αλί: Μπαμπά, ας πάρουμε αυτό το τραπέζι για να πληρώσουμε.
    Είναι κατανοητό ότι ο πίνακας έχει δει πριν ή ότι έχει ήδη περάσει ο πίνακας του πίνακα. Οι δύο πλευρές γνωρίζουν επίσης τον πίνακα.
    Λόγω βεβαιότητας εδώ, χρησιμοποιείται συγκεκριμένο άρθρο.

    Ας γράψουμε μερικές ακόμα προτάσεις.

    – Υπάρχει μια τηλεοπτική σειρά απόψε στην τηλεόραση (η λέξη σειρά είναι διφορούμενη)
    – Υπάρχει αυτή η τηλεοπτική σειρά ξανά απόψε στην τηλεόραση (η λέξη τηλεοπτική σειρά είναι συγκεκριμένη)

    - Πρέπει να πάρω ένα φόρεμα. (φόρεμα αβέβαιο)
    - Πρέπει να πάρω αυτό το φόρεμα απολύτως. (ειδικό φόρεμα)

    - Ας πάρουμε ένα λουλούδι. (ασαφές άνθος)
    - Ας πάμε και νερό το λουλούδι. (ειδικό για λουλούδια)

    Προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε τις συγκεκριμένες και αόριστες έννοιες παραπάνω.
    Εδώ, χρησιμοποιούνται ορισμένες λέξεις για ορισμένες λέξεις που χρησιμοποιούνται σε προτάσεις και ασαφείς λέξεις χρησιμοποιούνται για διφορούμενες λέξεις.
    Υπάρχουν τρία συγκεκριμένα άρθρα στα γερμανικά, der, das και die.
    Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, κάθε μόσχος τροποποιήθηκε τεχνητά.
    Ως εκ τούτου, οι λέξεις πρέπει να μαθευτούν μαζί με τους καλλιτέχνες. Σε πολλές πηγές, το artikeller συντομεύεται ως εξής:

    δηλώνεται με το γράμμα r ή m.
    Η μήτρα δηλώνεται με το γράμμα e ή f.
    das δηλώνεται με το γράμμα s ή n.

    Στην επόμενη ενότητα θα εξετάσουμε τα αόριστα άρθρα.

    Η συναίνεση του Παντοδύναμου Θεού αποκτάται με ειλικρίνεια.
    Ο Αλλάχ είναι αρκετός για εκείνους που εμπιστεύονται τον Αλλάχ.
    (BSN)
    fbasakg
    συμμέτοχος

    Καταλαβαίνω το θέμα πολύ άνετα ευχαριστώ ..

    mc-denis
    συμμέτοχος

    Θέλω επίσης να δώσω ένα παράδειγμα ..!
    1) – Να φοράω βερνίκι νυχιών (Ποιο βερνίκι νυχιών;, τι χρώμα; κ.λπ. δεν είναι ξεκάθαρο.)
        - Πρέπει να εφαρμόσω το κόκκινο βερνίκι νυχιών στο φυτό μου.

    2) – Να αγοράσω το σπίτι (Ποιο σπίτι; Πού είναι το σπίτι; Τι είδους σπίτι είναι; Δεν είναι ξεκάθαρο γιατί δεν έχει πληροφορίες.)
          - Πρέπει να αγοράσω αυτό το σπίτι στη θερινή κατοικία.

    Το κατάλαβα, οι δάσκαλοί μου;

    Σας ευχαριστώ  :)

    υπερυψωμένα
    συμμέτοχος

    τα παραδείγματα σας είναι πολύ ωραία και ενημερωτικά. Αλλά νομίζω ότι θα ήταν πολύ πιο όμορφο και χρήσιμο αν δώσετε παραδείγματα στα γερμανικά. καλή τύχη στη δουλειά σου  :D :D :D

    blackwolf_xnumx
    συμμέτοχος

    Συμφωνώ και με τους φίλους μου. Η μελέτη είναι καλή, αλλά πρέπει να είναι σε δείγματα προτάσεων.

    μπαλαζ
    συμμέτοχος

    Ich möchte ein Auto kaufen. (Αβέβαιο) Θέλω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο. Οποιοδήποτε. Θα αποφασιστεί μετά από τι είναι. Μοντέλο σχήματος χρώματος αμαξώματος κ.λπ.
    Ich möchte diese Auto kaufen. (Συγκεκριμένο) Θέλω να αγοράσω αυτό το αυτοκίνητο. Ξέρει ποιο αυτοκίνητο πρέπει να αγοράσει, υπάρχει ένα επιλεγμένο αντικείμενο στη μέση ..

    sedayld
    συμμέτοχος

    Νομίζω ότι κατάλαβα και αυτό το θέμα :)
    Ευχαριστώ για την κοινοποίησή σας

    djuh να
    συμμέτοχος

    Merhabalar

    Έγραψα λίγο διάλογο

    A) Hast du dir schon ein Auto gekauft; (αβέβαιος)
    B) Nein, aber ich habe jetzt ein Auto gefunden, bei dem alles stimmt, wie der Preis, die Farbe usw.). (Με αυτή την πρόταση υποδεικνύω τον Άραβα για τον οποίο μιλάω!)
    A) Super, bist du dir sicher, dass du das Auto kaufen willst; (ειδικός)
    B) Ναι.

    Σημείωση: Ο Baylaz έκανε ένα μικρό λάθος
    Το «Ich möchte diese Auto kaufen» δεν είναι αλήθεια. Ich möchte dieses Auto kaufen. (das Auto) (Akkusativ)

    lg
    Τζούχα

    Ατλαντίδα
    συμμέτοχος

    Κατάλαβα αυτό το θέμα πολύ καλά, για παράδειγμα, φέρνω ένα βιβλίο (χωρίς χρώμα, σχήμα, αντικείμενο), αλλά είπα να φέρω το κίτρινο μεγάλο βιβλίο, πηγαίνει σε ένα συγκεκριμένο άρθρο. Jeder Danke :D

    Λεωνίδας
    συμμέτοχος

    Γέναου richtig

    επισκέπτης007
    συμμέτοχος

    Φίλοι, νομίζω, όσο έχω μάθει (για 4 μήνες), δεν χρειάζεται να αναφέρουμε κάποια από τα χαρακτηριστικά αυτής της πρότασης για τη χρήση ορισμένων άρθρων.

    Ich θα das Auto kaufen (θέλω να αγοράσω το αυτοκίνητο.)
    Ich θα ein Auto kaufen (θέλω να αγοράσω (οποιοδήποτε) αυτοκίνητο.)

    Αν μιλάμε για κάτι του οποίου τα χαρακτηριστικά έχουν καθοριστεί στις προηγούμενες προτάσεις, για παράδειγμα, αν μιλάμε για τον πατέρα μας που μας στέλνει χρήματα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το οριστικό άρθρο όταν μιλάμε για "χρήματα" στις παρακάτω προτάσεις, επειδή είναι όχι πλέον κανένα χρήμα, αλλά τα χρήματα «θα στείλει ο πατέρας μας».
    Με άλλα λόγια, στα τουρκικά, προσθέστε «οποιοδήποτε» ή «ένα» στην αρχή της ίδιας λέξης, αν ταιριάζει, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το αόριστο άρθρο.

    ozgexnumx
    συμμέτοχος

    Χάρη σε αυτό, κατάλαβα πλήρως. Τα μισά από αυτά που μίλησε ο δάσκαλος στο μάθημα ήταν στον αέρα, αλλά εδώ το κάνω ξανά, ευχαριστώ.

    μπέιμο
    συμμέτοχος

    γεια όλα είναι πολύ ωραία, έχετε πρόβλημα.

    Nachtigall
    συμμέτοχος

    Φίλοι, επιτρέψτε μου να βοηθήσω όσους θέλουν να κατανοήσουν αυτό το ζήτημα μέσω μιας σύγκρισης
    Αυτή η προδιαγραφή γίνεται το επίθημα "The" στα αγγλικά και "El" στα αραβικά.
    δηλαδή, αυτοί που τους γνωρίζουν κατανοούν τη βεβαιότητα χωρίς καμία δυσκολία.

    vsslm

    vuslatım
    συμμέτοχος

    Είτε δεν κατάλαβα αυτό το άρθρο πάρα πολύ ή ακόμη και δεν κατάλαβα καθόλου. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

    erenrecep
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ πολύ .. Είδα τα Γερμανικά στο γυμνάσιο. Δίδαξαν πολύ καλά. Το ίδρυμα ήταν σταθερό, αλλά δεν το πήγαμε ποτέ. τώρα θυμάμαι καθώς παρακολουθώ αυτόν τον ιστότοπο. Ένας πολύ καλά προετοιμασμένος ιστότοπος.

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (36 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.