Η διαδικασία διαζυγίου

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    Εμρε34
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι, θα εκτιμούσα αν μπορούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου όσοι έχουν εμπειρία με τη διαδικασία του διαζυγίου.
    1- Είμαι Γερμανός υπήκοος, είμαι Τούρκος πολίτης Σε ποια χώρα είναι πιο γρήγορη η διαδικασία διαζυγίου;
    2-Ποια χώρα με κουράζει λιγότερο οικονομικά;
    3- Ας πούμε ότι παίρνω διαζύγιο στη Γερμανία, το rechtsschutz καλύπτει τα έξοδα διαζυγίου σε αυτό το πλαίσιο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαρούμενες και ήρεμες μέρες σε όλους..

    Brna
    συμμέτοχος

    Γεια σας
    Καταρχάς, είναι πολύ λυπηρό που απαντώ σε ένα τέτοιο θέμα, αλλά δυστυχώς...
    Όταν κάνετε αίτηση σε δικηγόρο ή αίτηση στο δικαστήριο για διαζύγιο στη Γερμανία, αρχίζει η περίοδος που ονομάζεται έτος χωρισμού (Trennunsjahr) και στο τέλος του 1 έτους, η υπόθεση αρχίζει να εκδικάζεται. Εάν καταθέσετε μια υπόθεση στο TR, υπάρχει μια περίοδος ένστασης κατά την οποία το άλλο μέρος θα λάβει κλήση και θα περιμένει απάντηση Εάν ο σύζυγός σας δεν προσέλθει στο δικαστήριο εκείνη την ημέρα, θα δοθεί νέα ημερομηνία για την υπόθεση κτλ. Κατά τη γνώμη μου, παρά τον 1 χρόνο αναμονής, το να πάρεις διαζύγιο στη Γερμανία είναι πιο χωρίς άγχος. Αλλά φυσικά δεν ισχύει για το συναινετικό διαζύγιο.

    Εάν δεν εργάζεστε, το κράτος καλύπτει τα έξοδα. Βρες δικηγόρο, ακολουθούν τα πάντα

    Ελπίζω να σου πάει καλά

    Εμρε34
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Γερμανία. Φυσικά, ένας από τους μεγαλύτερους λόγους για αυτό είναι δυστυχώς οι σύζυγοι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στη Γερμανία...
    Θα υπάρξει ένα αδιαμφισβήτητο διαζύγιο. Είμαστε ήδη χώρια, αλλά δεν το έχουμε αναφέρει πουθενά ακόμα. Προσπαθώ να συγκεντρώσω πληροφορίες για το πώς να λύσω αυτό το πρόβλημα με τον καλύτερο και συντομότερο δυνατό τρόπο.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Χαιρετισμούς, αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε αυτό το φόρουμ, αν ψάξεις στα παλιά μηνύματα, δεν έχει γίνει καμία αλλαγή στο νόμο κλπ. ως θετική εξέλιξη, δεν χρειάζεται να προσλάβεις δικηγόρο στη Γερμανία μετά το διαζύγιο σου πρέπει να σφραγιστεί με απόστολο από το ανώτερο δικαστήριο, μπορείς να το αφαιρέσεις από το μητρώο πληθυσμού στο προξενείο με τουρκική μετάφραση... Γιατί ακόμα κι αν χωρίσεις στη Γερμανία, πάλι εμφανίζεσαι. να παντρευτώ στην Τουρκία... Για παράδειγμα, πήρα διαζύγιο στη Γερμανία το 2017, έχω προθεσμία στο προξενείο τέλος αυτού του μήνα, θα το βγάλω από το μητρώο γιατί δεν βρήκα ο χρόνος μέχρι τώρα... Ακριβώς ως πληροφορία για άλλους φίλους.. Η απόφαση του δικαστηρίου με σφραγίδα είναι 15 ευρώ..μετάφραση είναι μεταξύ 0-200 ευρώ, το τέλος για πιστοποίηση στο προξενείο είναι 250 ευρώ να γνωρίζετε ότι θα αντιμετωπίσετε αυτά τα έξοδα..

    Εμρε34
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ άκαρδο, χρήσιμες πληροφορίες.

    Ων ιδανικό
    συμμέτοχος

    Ο φίλος μας έκανε ακριβώς τις ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω.
    Είμαι στην ίδια κατάσταση. Αυτήν τη στιγμή έχω μια ανεξάρτητη συνεδρία 1 έτους. Εκτός από το Auslanderbehörde, καμία αρχή δεν γνωρίζει ότι είμαστε φερόμενοι. Είμαστε αγχωμένοι εδώ και 7 μήνες. Δεν έχουμε κάνει ακόμη κάτι σαν αίτηση διαζυγίου. Μπορώ να πάω στην Τουρκία με αυτή την ανεξάρτητη συνεδρία, να πάρω πληρεξούσιο από τη γυναίκα μου, να χωρίσω εκεί και να μπω ξανά στη Γερμανία χωρίς πρόβλημα; Δεν υπάρχει κλιμάκωση ότι το δικό μας θα είναι συμβατικό διαζύγιο. Από όσο άκουσα, μπορούμε και οι δύο να χωρίσουμε αμέσως με έναν δικηγόρο στη Γερμανία. Είναι αλήθεια?

    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    θελεις να χωρισεις στην τουρκια τωρα ή στη γερμανια, αποφασισε πρωτα, να σου μιλησουμε μετα

    Ο φίλος μας έκανε ακριβώς τις ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω.
    Είμαι στην ίδια κατάσταση. Αυτήν τη στιγμή έχω μια ανεξάρτητη συνεδρία 1 έτους. Εκτός από το Auslanderbehörde, καμία αρχή δεν γνωρίζει ότι είμαστε φερόμενοι. Είμαστε αγχωμένοι εδώ και 7 μήνες. Δεν έχουμε κάνει ακόμη κάτι σαν αίτηση διαζυγίου. Μπορώ να πάω στην Τουρκία με αυτή την ανεξάρτητη συνεδρία, να πάρω πληρεξούσιο από τη γυναίκα μου, να χωρίσω εκεί και να μπω ξανά στη Γερμανία χωρίς πρόβλημα; Δεν υπάρχει κλιμάκωση ότι το δικό μας θα είναι συμβατικό διαζύγιο. Από όσο άκουσα, μπορούμε και οι δύο να χωρίσουμε αμέσως με έναν δικηγόρο στη Γερμανία. Είναι αλήθεια?

    Ων ιδανικό
    συμμέτοχος

    θελεις να χωρισεις στην τουρκια τωρα ή στη γερμανια, αποφασισε πρωτα, να σου μιλησουμε μετα

    Στα γερμανικά.

    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    Εάν χωρίσετε στη Γερμανία με ακριβό tr, μπορείτε να το κάνετε χωρίς καν να αφήσετε 9 10 χιλιάδες tl tr αν πρέπει να συμφωνήσετε με τον σύζυγό σας

Εμφάνιση 8 απαντήσεων - 1 έως 8 (8 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.