Ζώντας χωριστά παρακαλώ βοηθήστε..

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    Μπάρις123
    συμμέτοχος

    Χαίρετε. Ήρθα στη Γερμανία τον Ιούλιο του 2021 με βίζα οικογενειακής επανένωσης. Πήρα την κάρτα διαμονής μου τον Σεπτέμβριο. Έδωσαν μια συνεδρία 3 ετών. Έχω μια σφοδρή σύγκρουση με τη γυναίκα μου και έχει βγει από το σπίτι της. Πήγα και σπίτι σήμερα. Έχουν περάσει 10-11 μήνες από τη συνεδρία. Σχολείο ξένων γλωσσών δεν έχω πάει ακόμα, αλλά έχω vollzeit 10 μήνες και σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου. Παρακαλώ ενημερώστε με πόσο άβολο είναι για εμάς να μένουμε σε χωριστά μέρη. Ευχαριστώ

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Χαίρετε. Ήρθα στη Γερμανία τον Ιούλιο του 2021 με βίζα οικογενειακής επανένωσης. Πήρα την κάρτα διαμονής μου τον Σεπτέμβριο. Έδωσαν μια συνεδρία 3 ετών. Έχω μια σφοδρή σύγκρουση με τη γυναίκα μου και έχει βγει από το σπίτι της. Πήγα και σπίτι σήμερα. Έχουν περάσει 10-11 μήνες από τη συνεδρία. Σχολείο ξένων γλωσσών δεν έχω πάει ακόμα, αλλά έχω vollzeit 10 μήνες και σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου. Παρακαλώ ενημερώστε με πόσο άβολο είναι για εμάς να μένουμε σε χωριστά μέρη. Ευχαριστώ

    Κανονικά πρέπει να μείνεις παντρεμένος για 2 χρόνια. Αλλά αν έχεις δουλειά αορίστου χρόνου, νομίζω ότι τα πράγματα αλλάζουν. Ελπίζω να απαντήσει κάποιος φίλος που ξέρει. Υπάρχει όμως πιθανότητα να τον στείλουν πίσω με όσα είπε η γυναίκα του. Αν λοιπόν σε παραπονεθεί για να σε εκνευρίσει, φοβάμαι ότι θα σε στείλουν πίσω. Κάνε όμως συμφωνία με τη γυναίκα σου και σιωπή για 2 χρόνια.

    Μπάρις123
    συμμέτοχος

    Μου λέει απλά μείνε μακριά μου. Ωστόσο, έκανα αυτό που είπε έχει αλλάξει πολύ. Δεν νομίζω ότι θα παραπονεθεί. Αλλά άρχισα να βγάζω σημάδια από το άγχος γιατί θα χανόταν η συνεδρία μου.

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Πες μου, βρήκα ένα άρθρο νόμου.

    Άδεια διαμονής συζύγου (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Η άδεια διαμονής που σχετίζεται με γάμο λήγει με τη λύση του γάμου. (Σε περίπτωση χωριστής κατοικίας ή διαζυγίου)
    • Η ανεξάρτητη διαμονή είναι δυνατή μετά από τουλάχιστον 3 χρόνια νόμιμου γάμου. Η περίοδος αυτή υπολογίζεται από την έναρξη της άδειας διαμονής.

    Η άδεια διαμονής συζύγου χορηγείται στις ακόλουθες ειδικές περιπτώσεις (μεταβατική περίοδος)
    • Εργασία στον ίδιο εργοδότη για 1 χρόνο και δυνατότητα επέκτασης της σύμβασης εργασίας (ελάχιστο 451 € ασφαλισμένη εργασία).
    • Έκτακτες καταστάσεις, (τεκμηριωμένη ενδοοικογενειακή βία κ.λπ.),
    • Έχοντας τέκνο γερμανικής υπηκοότητας,
    • Θάνατος συζύγου.

    Στην περίπτωσή σας, έχετε περίοδο σπουδών 10 μηνών. γαμησε τα δοντια σου λιγο ακομα. Μετά από 1 χρόνο, θα έχετε το δικαίωμα ανεξάρτητης διαμονής.

    Earl of Monte Cristo
    συμμέτοχος

    Όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα, είναι απανθρωπισμένοι, ζουν επίσημα στη Γερμανία

    Μπάρις123
    συμμέτοχος

    Πες μου, βρήκα ένα άρθρο νόμου.

    Άδεια διαμονής συζύγου (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Η άδεια διαμονής που σχετίζεται με γάμο λήγει με τη λύση του γάμου. (Σε περίπτωση χωριστής κατοικίας ή διαζυγίου)
    • Η ανεξάρτητη διαμονή είναι δυνατή μετά από τουλάχιστον 3 χρόνια νόμιμου γάμου. Η περίοδος αυτή υπολογίζεται από την έναρξη της άδειας διαμονής.

    Η άδεια διαμονής συζύγου χορηγείται στις ακόλουθες ειδικές περιπτώσεις (μεταβατική περίοδος)
    • Εργασία στον ίδιο εργοδότη για 1 χρόνο και δυνατότητα επέκτασης της σύμβασης εργασίας (ελάχιστο 451 € ασφαλισμένη εργασία).
    • Έκτακτες καταστάσεις, (τεκμηριωμένη ενδοοικογενειακή βία κ.λπ.),
    • Έχοντας τέκνο γερμανικής υπηκοότητας,
    • Θάνατος συζύγου.

    Στην περίπτωσή σας, έχετε περίοδο σπουδών 10 μηνών. γαμησε τα δοντια σου λιγο ακομα. Μετά από 1 χρόνο, θα έχετε το δικαίωμα ανεξάρτητης διαμονής.

    Λοιπόν, δεν πειράζει αν είμαι σε άλλη διεύθυνση, εννοείς αν δουλέψω για 2 μήνες ακόμα, μπορώ να βγάλω ανεξάρτητη άδεια παραμονής;

    χρηματοδότηση leowo
    συμμέτοχος

    Χαίρετε. Ήρθα στη Γερμανία τον Ιούλιο του 2021 με βίζα οικογενειακής επανένωσης. Πήρα την κάρτα διαμονής μου τον Σεπτέμβριο. Έδωσαν μια συνεδρία 3 ετών. Έχω μια σφοδρή σύγκρουση με τη γυναίκα μου και έχει βγει από το σπίτι της. Πήγα και σπίτι σήμερα. Έχουν περάσει 10-11 μήνες από τη συνεδρία. Σχολείο ξένων γλωσσών δεν έχω πάει ακόμα, αλλά έχω vollzeit 10 μήνες και σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου. Παρακαλώ ενημερώστε με πόσο άβολο είναι για εμάς να μένουμε σε χωριστά μέρη. Ευχαριστώ

    Για να λάβετε ανεξάρτητη άδεια διαμονής από τον σύζυγό σας, πρέπει να έχετε ζήσει μαζί στο ίδιο σπίτι για 2 χρόνια εάν ο σύζυγός σας είναι Γερμανός πολίτης και για 3 χρόνια εάν είναι Τούρκος πολίτης. Εάν έχετε μετακομίσει σε χωριστά σπίτια πριν λήξει αυτή η περίοδος, δυστυχώς θα χάσετε το δικαίωμα διαμονής σας εδώ. Η κατοχή μιας επ' αόριστης διάρκειας εργασίας voll Zeit μπορεί να σας προσφέρει ανεξάρτητη διαμονή αφού ζήσετε στο ίδιο σπίτι για 2 χρόνια εάν ο σύζυγός σας είναι Γερμανός πολίτης και 3 χρόνια εάν είναι Τούρκος πολίτης.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Γεια σας, όλα φαίνονται να είναι εναντίον σας, η μόνη σας φροντίδα είναι η βοήθεια από το κράτος. Μην συνεχίσετε την εργασία σας χωρίς να τη λάβετε. Το διαζύγιο διαρκεί ήδη για 2 γιεν συνολικά.Αν μείνετε χώρια για 1 χρόνο, εάν η προθεσμία είναι 1 έτος, θα είστε εδώ για άλλα 2 χρόνια. Φτάνει να μην μένεις άστεγος.

Εμφάνιση 7 απαντήσεων - 1 έως 7 (7 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.