Artikelli φράση θεσμός dativ akkusativ γεγονός

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    την ταραχώδη
    συμμέτοχος

    Οι φίλοι δεν μπορούσαν να αντιληφθούν ένα είδος περίπτωσης του σχηματισμού ποινής. Επειδή, σύμφωνα με τη δομή της φράσης, λέξεις όπως το dem den zum ins με τη σειρά του. Οι περιπτώσεις Wohin, νομίζω. Πώς καταλαβαίνω αυτό;

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Είναι εύκολο, στην πραγματικότητα, απλά πρέπει να γνωρίζετε την ερώτηση και την απάντηση. Πείτε,

    Ο Wo παίρνει πάντα dativ
    Ο Wohin παίρνει akkusativ.

    τα άρθρα είναι είτε akkusativ είτε dativ σύμφωνα με την απάντηση.
    Wo bist du; Ich bin in der Schule
    Wohin gehst du; Τους πηγαίνω στο Σουλ.

    Παρομοίως, οι προσθήκες μπορούν επίσης να μετατραπούν σε λιθοσκόπιο ή ευρύχωρο. ορισμένοι είναι μόνο dativ, μερικοί είναι μόνο akkusaiv. Εάν μετακομίσετε σε μια πρόταση, αν πάτε κάπου, πάρτε κάτι κάπου, τότε akkusaitv γίνεται. Εάν δεν υπάρχει καμία αλλαγή στην περίπτωση ή εάν δεν υπάρχει κίνηση τότε το dativ γίνεται. Αυτό είναι πιο εύκολο όταν γνωρίζετε αυτό το διαχωρισμό.

    Ich bin στο Schule aber στο einer Stunde fahre ich nach Hause.

    Ο νόμος μου στο βιβλίο του Tisch, ο Jetzt liegt mein Buch auf dem Tisch. Βάζω το βιβλίο στο τραπέζι, όταν λέμε κίνημα από το auf να πω, αλλά τότε το βιβλίο είναι στο τραπέζι και κάνουμε το auf dem επειδή το κίνημα έχει τελειώσει.

    Ich gehe ins Krankenhaus denn meine mama Liegt im Krakenhaus. Στο ίδιο μέρος, είπα στο das, με άλλα λόγια γιατί υπήρχε κίνηση ενώ πήγαινα στο νοσοκομείο και το είπα επειδή η μητέρα μου ήταν στο νοσοκομείο και η πράξη τελείωσε.

    zu dem == ζουμ
    σε das == ins
    auf dem == aufm
    Υπάρχουν συντομογραφίες όπως auf das == aufs, αλλά είναι κυρίως για zoom και ins. Τα Aufm και aufs χρησιμοποιούνται πολύ σπάνια.

    Θα πρέπει να μάθετε τα άρθρα ως ονομαστικά, επικριτικά δεδομένα και γενετική. Με τον ίδιο τρόπο μαθαίνετε τα ονόματα των άρθρων και των πληθυντικών μορφών. Όπως και στα τουρκικά, έχουν και γερμανικά.

Εμφάνιση 1 απάντησης (1 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.