να οδηγήσει ένα αυτοκίνητο από τη Γερμανία στην Τουρκία;

> Φόρουμ > Cafe almancax > να οδηγήσει ένα αυτοκίνητο από τη Γερμανία στην Τουρκία;

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο στην Τουρκία και να το αφήσω εκεί για να το οδηγήσει ο αδερφός μου. Τι δρόμο να ακολουθήσω; Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο δεν έχω γνώση. Θα ήμουν ευτυχής αν μπορούσαν να με βοηθήσουν γνώστες.

    ακουαρέλα
    συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο στην Τουρκία και να το αφήσω εκεί για να το οδηγήσει ο αδερφός μου. Τι δρόμο να ακολουθήσω; Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο δεν έχω γνώση. Θα ήμουν ευτυχής αν μπορούσαν να με βοηθήσουν γνώστες.

    Όταν είδα την άνεση του ενώ έκανα αυτήν την ερώτηση, εύχομαι να μπορούσα να είμαι άξιος για τα παλάτια των καρδιών σαν κι εσένα.
    Το να πάρετε ένα αυτοκίνητο στην Τουρκία και να το αφήσετε εκεί είναι κάτι που μπορεί να σας κοστίσει πολλά χρήματα Εγκαταλείψτε αυτή την ιδέα.

    Ας υποθέσουμε ότι θα πάρετε ένα μοντέλο αυτοκινήτου του 2015 (επειδή δεν πρέπει να είναι άνω των 3 ετών), η τιμή του αυτοκινήτου πριν από 3 χρόνια είναι 30 χιλιάδες ευρώ.
    Το κόστος αυτού του αυτοκινήτου το 2018. 30.000 x 68% ?? => 20400 ευρώ.
    Πρότυπο ναυτιλίας και ασφάλισης; Απορρίπτει 500 ευρώ.
    Το ποσό που πρέπει να φορολογηθεί 20900 ευρώ.
    Σύνολο όλων των φόρων 20900 x 88,80% ?? => περίπου 19.000 ευρώ. (88,80% όγκος κινητήρα μεταξύ 1600 και 2000CC)

    Εάν δώσατε 15 χιλιάδες ευρώ σε αυτό το αυτοκίνητο και το αγοράσετε, θα σας κοστίσει συνολικά 34.000 ευρώ.
    Αξίζει?

    Φυσικά δεν αξίζει τον κόπο .. δεν έχει νόημα. Λέει για να εγκαταλείψει την καρδιά και να κλίνει πίσω από την ειρήνη του.

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: Λοιπόν, άκουσα ότι ένα αυτοκίνητο το πήραν μόνο μια φορά, γι' αυτό ρώτησα. Αλλιώς ξέρω κι εγώ ότι θα σου κοστίσει λεφτά κανονικά. :D Μπορώ να αγοράσω το αυτοκίνητο εκεί με τα ίδια χρήματα, με αυτή τη λογική :)

    ακουαρέλα
    συμμέτοχος

    :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: Λοιπόν, άκουσα ότι ένα αυτοκίνητο το πήραν μόνο μια φορά, γι' αυτό ρώτησα. Αλλιώς ξέρω κι εγώ ότι θα σου κοστίσει λεφτά κανονικά. :D Μπορώ να αγοράσω το αυτοκίνητο εκεί με τα ίδια χρήματα, με αυτή τη λογική :)

    Λοιπόν, δεν εκπλήσσομαι που ζείτε τόσο ευτυχισμένη με αυτή τη λογική. Ζήλευα.

Εμφάνιση 3 απαντήσεων - 1 έως 3 (3 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.