Τρόποι για να κατανοήσετε το Akkusativ και το Dativ…

> Φόρουμ > Γερμανική Τράπεζα Μάθησης και Γνώσης > Τρόποι για να κατανοήσετε το Akkusativ και το Dativ…

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    υπερυψωμένα
    συμμέτοχος
    Αυτό που ετοίμασα δεν είναι απόσπασμα...
    Τα ετοίμασα όλα μόνος μου...
    Αν κάνω λάθος, θα ήθελα να με διορθώσουν οι φίλοι μου ή η δασκάλα μας...
    Στόχος μου είναι να βοηθήσω λίγο τους φίλους που δεν γνωρίζουν...

    ::) μέσα σου ο Θεός να σε ευλογεί Απλά λέω::)


    33.jpg

    34.jpg

    35.jpg

    36.jpg

    37.jpg

    jentzsch2
    συμμέτοχος

    Ο Θεός να σε ευλογεί ;)

    Είμαι βέβαιος ότι αυτές οι πληροφορίες θα είναι πολύ χρήσιμες σε άτομα που έχουν μπερδευτεί σχετικά με αυτό το ζήτημα. Έχω ήδη στείλει τον σύνδεσμο προς τη σελίδα σε έναν από τους φίλους μου. ;)

    υπερυψωμένα
    συμμέτοχος

    Αμήν Τιμούρ, χαίρομαι που μπορώ να βοηθήσω.. ::)

    fbsahin
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ πολύ…

    memolixnumx
    συμμέτοχος

    :) Γεια σου φίλε Yücel, το εξήγησες πολύ καλά, σε ευχαριστώ πολύ 😮 :o. Έχω μόνο μια ερώτηση και θα χαιρόμουν πολύ αν μπορείς να με βοηθήσεις. Πού τοποθετούνται πάντα αυτά τα ουσιαστικά στην πρόταση; Είναι μετά ή πριν από το ρήμα; Δηλαδή, über, nach, auf, an, von these ( Πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε μια πρόταση με τη λέξη dersen) ή (schreiben) Δεν κατάλαβα πώς να το χρησιμοποιήσω, ευχαριστώ προκαταβολή. :)

    υπερυψωμένα
    συμμέτοχος

    :) Γεια σου φίλε Yücel, το εξήγησες πολύ καλά, σε ευχαριστώ πολύ 😮 :o. Έχω μόνο μια ερώτηση και θα χαιρόμουν πολύ αν μπορείς να με βοηθήσεις. Πού τοποθετούνται πάντα αυτά τα ουσιαστικά στην πρόταση; Είναι μετά ή πριν από το ρήμα; Δηλαδή, über, nach, auf, an, von these ( Πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε μια πρόταση με τη λέξη dersen) ή (schreiben) Δεν κατάλαβα πώς να το χρησιμοποιήσω, ευχαριστώ προκαταβολή. :)

    φίλος του άσσο,

    Τα έχω δώσει ξανά σε μορφή πίνακα, δεν ξέρω αν τα έχετε δει,
    Αυτό το θέμα που ψάχνετε είναι σε αυτό... (δείτε τον παρακάτω πίνακα).
    2. $ IC)
    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=4101.msg23704#msg23704

    σελιμδαστάν
    συμμέτοχος

    Ο Θεός να σας έχει καλά, είναι ένα θέμα που όλοι δυσκολεύονται να κατανοήσουν.

    υπερυψωμένα
    συμμέτοχος

    Ο Θεός να σας έχει καλά, είναι ένα θέμα που όλοι δυσκολεύονται να κατανοήσουν.

    Αμήν, από όλους μας...

    Ναχούρ
    συμμέτοχος

    Λοιπόν, να σου πω αυτό, πόσα χρόνια πηγαίνω σχολείο στην Ελβετία, δεν έχω ξαναδεί κάτι σαν αυτό που περιέγραψες, ο Θεός να σε έχει καλά και σε ευχαριστώ πολύ για το χέρι και το μυαλό σου.

    Αχτεν Σι
    συμμέτοχος

    Αγαπητέ μου αδερφέ Yukuk, αυτό μπορεί να είναι λίγο δύσκολο για αρχάριους, αλλά είναι ένα θέμα με το οποίο όλοι δυσκολεύονται, ακόμη και οι Γερμανοί δυσκολεύονται να κατανοήσουν τη δική τους γραμματική. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πάντως, ο Θεός να σε έχει καλά……

    υπερυψωμένα
    συμμέτοχος

    Αγαπητέ μου αδερφέ Yukuk, αυτό μπορεί να είναι λίγο δύσκολο για αρχάριους, αλλά είναι ένα θέμα με το οποίο όλοι δυσκολεύονται, ακόμα και οι Γερμανοί δυσκολεύονται να κατανοήσουν τη δική τους γραμματική. Τέλος πάντων, ευχαριστώ πάντως. Ο Θεός να σε έχει καλά……

    Ναι, υποθέτω ότι ήταν κάπως έτσι… Ας το ονομάσουμε λοιπόν Α2

    μπροστά από
    συμμέτοχος

    teşekkürler

    Kaşüstü
    συμμέτοχος

    Χρειάστηκαν ώρες για να το προετοιμάσω, ξέρω ότι ετοίμασα ένα παρόμοιο.
    Μόνο ένα καλό και χρήσιμο άτομο μπορεί να το κάνει άνετα.
    Ο Θεός να σε ευλογεί.

    υπερυψωμένα
    συμμέτοχος

    Χρειάστηκαν ώρες για να το προετοιμάσω, ξέρω ότι ετοίμασα ένα παρόμοιο.
    Μόνο ένα καλό και χρήσιμο άτομο μπορεί να το κάνει άνετα.
    Ο Θεός να σε ευλογεί.

    Ναι, μου πήρε λίγο χρόνο, αλλά στόχος μου είναι να μοιραστώ κάτι... :D :)

    αγάπη_και_ο Θεός
    συμμέτοχος

    γεια yucel φίλε, πραγματικά ευχαριστώ, έχετε ετοιμάσει κάτι ωραίο, αλλά υπάρχει κάτι λάθος εδώ, δωμάτιο DER TOURIST DANKT DEM BEAMTE FÜR DIE HILFE

    αγάπη_και_ο Θεός
    συμμέτοχος

    ΔΕΝ ΤΟΥΡΙΣΤΟΣ DANKT DEM BEAMTE FÜR DIE HILFE (DER TOURIST DANKT DEM BEAMTEN FÜR DIE HILFE)

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (48 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.