Γερμανία ή Τουρκία το 2015;;;

> Φόρουμ > Cafe almancax > Γερμανία ή Τουρκία το 2015;;;

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    egelixnumx
    συμμέτοχος

    Φίλοι, ξέρω ότι είναι ένα θέμα που συζητιέται συνεχώς, αλλά ήθελα να το ενημερώσω, πιστεύετε ότι συμφέρει περισσότερο να ζεις στη Γερμανία ή στην Τουρκία την περίοδο που ζούμε. Θέλω μόνο να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και να απαντάς με αυτόν τον τρόπο, αν αντικατοπτρίζουμε πραγματικά την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε, ίσως καταστρέψουμε κάποιες προκαταλήψεις. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στο φόρουμ, η χαρά τους στη διαδικασία έκδοσης βίζας και η απογοήτευσή τους μετά τη λήψη βίζας.
    Έχουν όντως δίκιο όσοι μένουν στη Γερμανία και ισχυρίζονται ότι είναι δυστυχισμένοι;;;
    Ή μήπως αυτοί που τόσο λαχταρούν να πάνε στη Γερμανία και να δουν εκεί τη σωτηρία;;;

    1963
    συμμέτοχος

    Γεια σας, έχετε ανοίξει ένα καλό θέμα, φυσικά, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα διαφέρουν από άτομο σε άτομο γύρω μου τώρα, αν δεν έχεις επάγγελμα με δίπλωμα στην Τουρκία ή αν δεν έχεις έγκυρο επάγγελμα εδώ, ο μισθός που θα πάρεις είναι λίγο πολύ σίγουρος, αν δεν είσαι επαγγελματίας έχουν δουλειά, όπως είναι γνωστό, σε πολλούς τομείς στην Τουρκία, προτεραιότητα δεν είναι να έχουν δίπλωμα, αλλά να γνωρίζουν τη δουλειά, εδώ η προτεραιότητα είναι το αντίθετο, ψάχνουν για δίπλωμα και μετά επάρκεια στο επάγγελμα. Αν δεν έχεις δίπλωμα, γίνε όσο επιδέξιος θέλεις, δεν έχει σημασία στη δουλειά σου, έχω έναν φίλο που τον ήξερα στο μάθημα, δούλευε στην υποδηματοποιία στην Τουρκία, ο μισθός του ήταν καλός πριν. Ήρθε εδώ, δεν έκανε καμία έρευνα Όταν τον ρώτησα γιατί δεν έκανε έρευνα, μου είπε, "Μπορώ να δουλέψω εκεί σε αυτή τη δουλειά; Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τη δουλειά μου εδώ". , "Γιατί δεν κάνατε καμία έρευνα." δουλειά και πολύ καλός μισθός βέβαια δεν είναι μόνο για όσους είναι άνεργοι ή δεν έχουν δίπλωμα βέβαια, υπάρχουν δυσκολίες Η ζωή σας από το μηδέν, η συμβουλή μου στους νέους φίλους που θα έρθουν εδώ είναι ότι αν έχετε καλή δουλειά και καλό μισθό στην Τουρκία και αν ο σύζυγός σας εδώ δεν έχει πολύ καλή δουλειά ή δεν εργάζεται εδώ, μην ενοχλείτε. Η ρουτίνα σας εδώ είναι πολύ λιγότερη σε σύγκριση με την Τουρκία, επομένως σας περιμένει μια μονότονη ζωή, τα ενοίκια των σπιτιών είναι υψηλά , θα υπάρξουν πολλές παρακρατήσεις στον μισθό που λαμβάνετε, φυσικά, αυτό εξαρτάται από το εισόδημά σας, ανάλογα με την εργασιακή κατάσταση των συζύγων σας, τουλάχιστον σε πολλές από αυτές θα έχουν διακοπές το Σαββατοκύριακο, ετήσια άδεια, περισσότερα τρόφιμα και ποτά από ό,τι στην Τουρκία Οι τιμές των αυτοκινήτων είναι πιο προσιτές από την ηλεκτρονική Τουρκία. Αν συνοψίσω αυτά που έγραψα, Γερμανία ή Τουρκία, φυσικά υπάρχουν παράγοντες που τα καθορίζουν, αυτά διαφέρουν από άτομο σε άτομο, ο καθένας θα αξιολογήσει τη δική του κατάσταση, εξάλλου έγραψα αυτό που παρατήρησα. 
    Πράγματι, πριν τα γράψω αυτά, σκέφτηκα αν πρέπει να γράψω ή όχι, γι' αυτό αυτό που γράφω δεν έχει σημασία για τους ανθρώπους που θα έρθουν εδώ γιατί πολλοί άνθρωποι αισθάνονται ότι είναι πάνω από τα σύννεφα πριν έρθουν εδώ, γράψτε στο τους ό,τι θέλεις πες τους τι θέλεις δεν τους πειράζει, είναι αναγκαίο μια φορά, αλλά αφού έρθουν Γερμανία το μετανιώνουν πολύ.Δεν μένει βέβαια και πολλά μετά τη δουλειά. Αν πεις μετανιώνεις που έχεις ένα έγκυρο επάγγελμα εδώ, επιλέξαμε έναν τρόπο, αν το μετανιώσουμε, θα με πληγώσει, πρέπει να το συνηθίσω.
    Δεν ήθελα να είμαι αναίσθητος στο θέμα που άνοιξε ο φίλος μου, αν και ξέρω ότι δεν πειράζει αν γράφω, αλλά ό,τι και να γράψω, όποιος θέλει να το λάβει υπόψη του, είναι μια δουλειά που θα μάθει αμέσως. όπως θέλουν, έχω εκπληρώσει το ανθρώπινο καθήκον μου, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έκανα λάθος εν αγνοία μου σε αυτά που έγραψα.

    egelixnumx
    συμμέτοχος

    Πολύ όμορφα έγραψες. Ξέρετε πού είναι οι σκέψεις μου, έχω πολύ στενούς συγγενείς και στις δύο χώρες. Αλλά για κάποιο λόγο, όλοι θαυμάζουν ο ένας τη ζωή του άλλου. Ο ένας λέει ότι έχεις ένα Maiden's Tower και τη θάλασσα, ο άλλος λέει ότι έχεις πολλές διακοπές όπου η βενζίνη είναι φθηνή και τα αυτοκίνητα φθηνά. Όταν συγκρίνουμε δύο χώρες, πρέπει πραγματικά να επικεντρωθούμε στο φυσικό τοπίο ή στο αυτοκίνητο διακοπών; Όταν συζητήσαμε αυτό το θέμα με τον ξάδερφό μου, είπε ότι θα ήθελε να ζήσει στη Γερμανία. Το παιδί μου θα μεγαλώσει με τουλάχιστον τρεις γλώσσες. Η κρατική συνεισφορά στην ανατροφή ενός παιδιού είναι πολύ καλύτερη και συμφέρουσα, φυσικά, προσθέτει άλλα θέματα στο τέλος, μεγάλες διακοπές, φθηνά αυτοκίνητα, φθηνή βενζίνη. Το παιδί πρέπει να πάει στο κολέγιο για να μεγαλώσει πολύγλωσσο. Είπε, "Το θέλω." Είπε, "Με καταλαβαίνεις;" Συμφώνησα και είπα, έχεις δίκιο. Ο αδερφός του ξαδέρφου ζει στη Γερμανία. Ο Oda είπε ότι η αγάπη του για την Κωνσταντινούπολη, τη θάλασσα και τα προβλήματα της υπηκοότητας δεύτερης κατηγορίας που αντιμετώπισε εκεί έκαναν τη ζωή ποτέ τόσο εύκολη και ότι ο ήχος του τυμπάνου ήταν ευχάριστος από απόσταση. Συμφώνησα μαζί του και είπα, έχεις δίκιο. Τότε έγινε ένα μικρό επεισόδιο μεταξύ μας, ο ξάδερφός μου στο TR μου είπε γιατί είχε δίκιο ως εξής: Αγόρασε μια BMW 22 για 30 χιλιάδες TL. Ο αδελφός του αγόρασε το ίδιο όχημα στη Γερμανία, μοντέλο του 5.20, για 1998 €. «Τώρα πες μου.» Με αγόρασε το ίδιο αυτοκίνητο και το γεμίζω με 2000 TL, μου γεμίζει το ντεπόζιτο υγραερίου με 1.600 €. Δεν ήξερα τι να πω, ήταν και οι δύο προβληματισμένοι και δυστυχισμένοι. Ο ένας θέλει να ζήσει τη ζωή πιο εύκολα, ο άλλος λαχταρά την πατρίδα του, λαχταράει την οικογένειά του και νομίζει ότι είναι αποκλεισμένος από τη χώρα που ζει. Και οι δύο πιστεύουν ότι η οικονομία της χώρας που ζουν είναι κακή και είναι δυστυχισμένοι. Ποιος είναι πραγματικά δυστυχισμένος;;; Ποιο είναι σωστό;;;

    reyyan να
    συμμέτοχος

    Γεια σας, έχετε ανοίξει ένα καλό θέμα, φυσικά, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα διαφέρουν από άτομο σε άτομο από τους γύρω μου Τώρα, αν δεν έχεις επάγγελμα με δίπλωμα στην Τουρκία ή αν δεν έχεις έγκυρο επάγγελμα εδώ, ο μισθός που θα πάρεις είναι λίγο πολύ σίγουρος, αν είσαι επαγγελματίας δεν έχουν δουλειά, όπως είναι γνωστό, σε πολλούς τομείς στην Τουρκία, προτεραιότητα δεν είναι να έχουν δίπλωμα, αλλά να γνωρίζουν τη δουλειά εδώ, προτεραιότητα είναι να έχουν δίπλωμα, μετά αναζητούν επάρκεια στο επάγγελμα Αν δεν έχεις δίπλωμα, να είσαι όσο ικανός θέλεις, δεν είναι σημαντικό στη δουλειά σου Ο μισθός πριν έρθει εδώ δεν έκανε καμία έρευνα είπε, "Γιατί δεν κάνατε έρευνα." δουλεια και πολυ καλος μισθος δεν ειναι μονο για αυτους που ειναι ανεργοι η δεν εχουν βεβαια και εγκυρο επαγγελμα, οπως καταλαβαινεις να ξεκινήσετε τη ζωή σας από το μηδέν, η συμβουλή μου στους νέους φίλους που θα έρθουν εδώ είναι ότι αν έχετε καλή δουλειά και καλό μισθό στην Τουρκία και εάν ο σύζυγός σας εδώ δεν έχει πολύ καλή δουλειά ή δεν εργάζεται εδώ. πες μην διαταράξεις τη ρουτίνα σου εδώ είναι πολύ μικρότερη σε σύγκριση με την Τουρκία, οπότε σε περιμένει μια μονότονη ζωή, οι περισσότερες δουλειές που θα δουλέψεις εδώ θα είναι μέσω της υπεργολαβίας, κάτι που δεν είναι καλό είναι επίσης πολύ υψηλές και θα υπάρξουν πολλές κρατήσεις στον μισθό που λαμβάνετε. Φυσικά, αυτό εξαρτάται από το εισόδημά σας και την εργασιακή κατάσταση των συζύγων σας ηλεκτρονική Τουρκία Υπάρχει επίσης ένα πράγμα: αν δύο επαγγελματίες εργάζονται εδώ, θα έχουν καλύτερο εισόδημα από την Τουρκία σε άτομο, ο καθένας θα αξιολογήσει τη δική του κατάσταση, εξάλλου, έγραψα αυτό που παρατήρησα. 
    Πράγματι, πριν τα γράψω αυτά, σκέφτηκα αν πρέπει να γράψω ή όχι, γι' αυτό αυτό που γράφω δεν έχει σημασία για τους ανθρώπους που θα έρθουν εδώ γιατί πολλοί άνθρωποι αισθάνονται ότι είναι πάνω από τα σύννεφα πριν έρθουν εδώ, γράψτε στο τους ό,τι θέλεις πες τους τι θέλεις δεν τους πειράζει, είναι αναγκαίο μια φορά, αλλά αφού έρθουν Γερμανία το μετανιώνουν πολύ.Δεν μένει βέβαια και πολλά μετά τη δουλειά. Αν πεις μετανιώνεις που έχεις ένα έγκυρο επάγγελμα εδώ, επιλέξαμε έναν τρόπο, αν το μετανιώσουμε, θα με πληγώσει, πρέπει να το συνηθίσω.
    Δεν ήθελα να είμαι αναίσθητος στο θέμα που άνοιξε ο φίλος μου, αν και ξέρω ότι δεν πειράζει αν γράφω, αλλά ό,τι και να γράψω, όποιος θέλει να το λάβει υπόψη του, είναι μια δουλειά που θα μάθει αμέσως. όπως θέλουν, έχω εκπληρώσει το ανθρώπινο καθήκον μου, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έκανα λάθος εν αγνοία μου σε αυτά που έγραψα.

    Έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν, για αυτό το θέμα, με σχόλια ίσα με τις σκέψεις σας. αυτό που γράφεις είναι κυριολεκτικά σωστό. Είμαι μαζί σου σε αυτό
    Είμαι της ίδιας άποψης. Καλά το συνόψισες.

    1963
    συμμέτοχος

    Έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν, για αυτό το θέμα, με σχόλια ίσα με τις σκέψεις σας. αυτό που γράφεις είναι κυριολεκτικά σωστό. Είμαι μαζί σου σε αυτό
    Είμαι της ίδιας άποψης. Καλά το συνόψισες.

    ευχαριστώ για τις σκέψεις σας

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Φυσικά, η κατάσταση αλλάζει ανάλογα με τις προσδοκίες και το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων. Φυσικά, η Γερμανία είναι καλύτερη αν έχετε αρκετά Γερμανικά για να ζήσετε μια έγκυρη δουλειά στη Γερμανία. Οι φόροι είναι υψηλοί στη Γερμανία, αλλά και τα πρότυπα είναι υψηλά. Η ζωή στη Γερμανία είναι πολύ εύκολη και άνετη αρκεί να υπάρχει γλώσσα και δουλειά.

    η sawr
    συμμέτοχος

    Η Τουρκία μέχρι το τέλος
    Άσε με να μείνω πεινασμένος, άσε με να είμαι ξανά στην Τουρκία,
    Όλα είναι λεφτά εδώ, η κυβέρνηση ενθαρρύνει επίσημα τους υπαλλήλους να είναι τεμπέληδες,
    Δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα εδώ.
    Αν και εργάζεστε σύζυγος και σύζυγος, τα μέγιστα χρήματα που λαμβάνετε δεν είναι περισσότερα από 2500, αλλά τα 1500 έχουν ήδη πάει. οι φόροι είναι πολύ υψηλοί
    Υπάρχει φόρος σε όλα.
    έχουν προσκολλήσει ανθρώπους στο ρομπότ, το ρομπότ με τη μορφή αγελάδας που ξέρεις, τους αρμέγουν από κάθε πλευρά όπου κι αν πας,

    omerr34
    συμμέτοχος

    Φυσικά, η κατάσταση αλλάζει ανάλογα με τις προσδοκίες και το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων. Φυσικά, η Γερμανία είναι καλύτερη αν έχετε αρκετά Γερμανικά για να ζήσετε μια έγκυρη δουλειά στη Γερμανία. Οι φόροι είναι υψηλοί στη Γερμανία, αλλά και τα πρότυπα είναι υψηλά. Η ζωή στη Γερμανία είναι πολύ εύκολη και άνετη αρκεί να υπάρχει γλώσσα και δουλειά.

    Συνοψίσατε πολύ καλά το γεγονός.Η ζωή στη Γερμανία είναι πιο εύκολη από ό,τι στην Τουρκία.

    lambdawinner829
    συμμέτοχος

    Η επιλογή μεταξύ Γερμανίας και Τουρκίας είναι μια προσωπική απόφαση που βασίζεται σε διαφορετικούς παράγοντες. Κάθε χώρα έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και ευκαιρίες. Οι εμπειρίες και οι απόψεις των ανθρώπων ποικίλλουν, επομένως είναι σημαντικό να έχετε ανοιχτό μυαλό. Το σημαντικό είναι να βρεις ένα μέρος όπου θα νιώθεις ευτυχισμένος και ικανοποιημένος.

Εμφάνιση 8 απαντήσεων - 1 έως 8 (8 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.