Zam απάντηση στο πιο ακριβό διαβατήριο στον κόσμο ..

> Φόρουμ > Γενικό τμήμα για τη Γερμανία και άλλες ευρωπαϊκές χώρες > Zam απάντηση στο πιο ακριβό διαβατήριο στον κόσμο ..

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    Η αύξηση των τελών διαβατηρίου με το νέο έτος συγκλόνισε τους πολίτες. Τα διαβατήρια ισχύουν για 2012-162 χρόνια, τα οποία ήταν 4 ευρώ το 10, αυξήθηκαν στα 49 ευρώ με αύξηση 211 ευρώ, ενισχύοντας τη θέση του ως το πιο ακριβό στον κόσμο. Οι πολίτες που αντιδρούσαν στα αυξημένα τέλη ζήτησαν να αποσυρθούν αμέσως οι αυξήσεις.

    Οι πολίτες που πήγαν στα γενικά προξενεία της Ευρώπης για να πάρουν διαβατήρια το νέο έτος βίωσαν ένα «σοκ αύξησης». Το νέο 10ετές διαβατήριο αυξήθηκε κατά 49 ευρώ. Το νέο διαβατήριο ισχύει για 2012-162 χρόνια, το οποίο ήταν 4 ευρώ το 10, αυξήθηκε στα 211 ευρώ. Οι Γερμανοί πολίτες πληρώνουν 10 ευρώ για ένα δεκαετές διαβατήριο, οι Ισπανοί 59 ευρώ, οι Ιταλοί 25 και οι Έλληνες που αγωνίζονται με την οικονομική κρίση 42.50 ευρώ. Η Γερμανία λαμβάνει επίσης μόνο 84 ευρώ για 26ετές διαβατήριο από πολίτες κάτω των 10 ετών. Οι πολίτες μας, που αντέδρασαν έντονα στην υπερβολική αύξηση, ρώτησαν, "Είναι τόσο ακριβό να είσαι Τούρκος πολίτης". Ακολουθούν οι αντιδράσεις στην αύξηση:

    ΠΩΣ Η ΑΝΕΡΓΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗ
    Hakan Büyükkaya (Düren): «Ήρθα για νέο διαβατήριο. Με έκπληξη άκουσα ότι η χρέωση αυξήθηκε από 162 ευρώ σε 211 ευρώ. Θα εκδώσουμε το γυναικείο διαβατήριο το επόμενο έτος. Υπάρχουν επίσης δύο παιδιά. Πώς θα πληρώσουν αυτά τα χρήματα οι άνεργοι και οι συνταξιούχοι. "

    ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
    Ramazan Kalay (Burscheid): «Άκουσα στο ταμείο ότι το νέο διαβατήριο έχει αυξηθεί στα 211 ευρώ. Θα ήθελα να μεταφέρω στις αρχές ότι κανείς δεν είναι ικανοποιημένος με την αύξηση. Δεν ξέρω αν όλοι έχουν τη δύναμη να πληρώσουν αυτό το τέλος. "

    ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΛΟΓΟΣ
    Özgür Çetinkaya (Κολωνία): «Έχω τρία παιδιά. Η γυναίκα μου το αγόρασε στην παλιά τιμή πέρυσι. Παρατήρησα την αύξηση των τιμών στα τέλη διαβατηρίου στις ειδήσεις χθες. Πρόκειται για επίσημη ληστεία. Το στρατιωτικό τέλος είναι ήδη υψηλό, τώρα αυξάνεται το διαβατήριο. Πιστεύουν οι αρχές ότι εκείνοι που ζουν στο εξωτερικό έχουν πολλά χρήματα. "

    ΟΧΙ ΠΑΛΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
    Ο Ali Yamak από την πόλη Olpe, ο Haydar Taşkıran από το Refrath και ο Kemal Yılmaz από την Olpe δήλωσαν επίσης ότι η αύξηση των τελών διαβατηρίου στα προξενεία ήταν απαράδεκτη. Δηλώνοντας ότι έχουν τρεις οικογένειες, οι Yılmaz και Yamak είπαν: «Θα πληρώσουμε περίπου 150 ευρώ για κάθε οικογένεια. Η οικονομική κρίση έπληξε όλους. Η Γερμανία δεν είναι πλέον η παλιά Γερμανία. Πώς θα πληρώσουν αυτό το τέλος φτωχές οικογένειες με πολλά παιδιά; "

    Είμαι ηττημένος Hüseyin Koç (Bochum): «Ποιος είναι ο λόγος για αυτήν την αύξηση; Δεν ξέρω από πού προήλθε; Έγινε αύξηση έως και 30%. Καταδικάζω και καταδικάζω. "

    ΤΟ ΠΟΛΛΑ Fikret Afat (Ντόρτμουντ): «Όχι τόσο πολύ. Ως άνεργος πολίτης, έχω μια οικογένεια πέντε. Τα τρία παιδιά μου σπουδάζουν επίσης. Πώς ξεφορτωθούμε αυτήν την πεζοπορία; Αυτό είναι πάρα πολύ στην οικονομική κρίση στην Ευρώπη. "

    ΔΩΡΕΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Fahrettin Ertürk (Ντόρτμουντ): «Υπήρχε πεζοπορία κοντά στα 50 ευρώ. Σαν ένα οδυνηρό δώρο της Πρωτοχρονιάς. Καταδικάζω αυτήν την αύξηση και ζητώ από τις αρχές να επανεξετάσουν την κατάσταση. Μήπως το κράτος μας προσπαθεί να μειώσει το έλλειμμα του προϋπολογισμού από εμάς τους Ευρωπαίους Τούρκους; "

    ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΩ
    Volkan Afat (Ντόρτμουντ): «Δεν υπάρχει τίποτα να πούμε. Σε βασανίζουν. Καταδικάζω αυτήν την αύξηση. Η οικονομική κρίση στην Ευρώπη έχει ήδη κάμψει την πλάτη μας. Παρακαλώ οι αξιωματούχοι του κράτους μας συνειδητοποιούν ότι η άνοδος των 50 ευρώ είναι άδικη. Είμαι φοιτητής, πώς μπορώ να πληρώσω αυτά τα πολλά χρήματα; "

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΔΙΑΦΟΡΑ
    Mehmet Koç (46) Berber: «Η αύξηση των διαβατηρίων δεν έχει νόημα. Αυτή είναι η νοοτροπία να βλέπουμε πολίτες που ζουν στο εξωτερικό ως χήνα που πρέπει να λαμβάνονται, όπως στη στρατιωτική θητεία με πληρωμή. Για τη σύζυγό μου και τα παιδιά που διαθέτουμε βελγική ιθαγένεια, θα πάω στην Τουρκία για να πάρω 150 βελγικό 10ετές διαβατήριο AuroIN. Δεν θα πάρουμε ξανά τουρκικό διαβατήριο. "

    ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ
    Mehmet Topkaya (58) Συνταξιούχος: «Οι προξενικές υπηρεσίες αυξάνονται καθημερινά. Αυτή η τιμή είναι μοναδική στον κόσμο. Είναι διαβατήριο σαν αυτό; Υπάρχει τέτοια ιθαγένεια; Όταν φτάνει ο Λάφα, λέγεται ότι έχω πολίτες στην Ευρώπη. Όπως και με τη στρατιωτική θητεία, νομίζω ότι το κράτος έχει μεταχειριστεί τους Τούρκους στην Ευρώπη άδικα. "

    ΣΟΒΑΡΟ Ή ΤΖΟΥΚ
    Mithad Serhadlıoğlu (62) Φαρμακοποιός: «Οι περισσότεροι Τούρκοι με τους οποίους μίλησα είναι« Είναι σοβαρό ή είναι αστείο; » είπε. Χαιρετίζω αυτήν την πεζοπορία με ένα χαμόγελο, θα είναι ένα μέσο καλής τύχης! "

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΩ
    Ο Zübeyde και ο γιος του ποδοσφαιριστή Demircan Dikmen είπε: «Με το νέο έτος, ο φόρος τηλεόρασης και ραδιοφώνου έχει αυξηθεί. Ενώ το ενοίκιο, η ηλεκτρική ενέργεια και οι συνθήκες διαβίωσης αυξάνονται μέρα με τη μέρα, η προσθήκη τελών διαβατηρίου μας βάζει σε δύσκολη θέση. Οι πεζοπορίες θα πρέπει να επιστραφούν το συντομότερο δυνατό. "

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Ο Yusuf και ο γιος του Alaaddin Kaplan: Πατέρας και γιος, που δεν μπορούσαν να έχουν νόημα για την αύξηση των τελών διαβατηρίου, «Οι άνθρωποι εδώ έχουν ήδη δυσκολία να περάσουν. Οι συνθήκες διαβίωσης γίνονται όλο και πιο ακριβές κάθε μέρα. Είπαν, "Πώς πληρώνουν οι πλήρεις οικογένειες αυτό το τέλος;"

    ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ 49 ΕΥΡΩ Mehmet Şahin: Πληρώνοντας 2012 ευρώ για την υποβολή αίτησης στο Γενικό Προξενείο για το νέο διαβατήριο τον Δεκέμβριο του 162, ο Mehmet Şahin εξέφρασε τη χαρά του λέγοντας "Χαίρομαι που μετακόμισα εκ των προτέρων, έσωσα 49 ευρώ".

    Δεν έχω τόσο πολύ μαζί μου
    Gönül Turgut: Ο Gönül Turgut, ο οποίος ήρθε στο Γενικό Προξενείο για ένα νέο διαβατήριο, δήλωσε ότι πήρε μαζί με την κοινωνική βοήθεια και είπε: «Δυστυχώς δεν ήξερα. τι κάνω τώρα Είπε: «Δεν έχω 211 ευρώ μαζί μου» και ζήτησε από κάποιον να φέρει χρήματα μέσω τηλεφώνου.

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ
    Hayati Aktürk (ψαράς): «Εξακολουθούμε να βλέπουμε ως χήνα να μαζέψουμε. Όταν κυκλοφόρησαν πρόσφατα αυτά τα δεκαετή διαβατήρια, τα τέλη ήταν εξαιρετικά υψηλά, και αυτό μειώθηκε ελαφρώς με την ανταπόκριση των πολιτών μας και την υποστήριξη των μέσων ενημέρωσης. τώρα δεν καταλαβαίνω να μεγαλώσω ξανά. "

    ΔΕΝ περιμένουμε ότι είναι πολύ
    Ο Ορχάν Γιανίκ, ο οποίος μπήκε στην ουρά διαβατηρίου μπροστά από το Προξενείο του Μονάχου με τον γιο του Γκοκάν και τη σύζυγό του Φάτμα, είπε: «Περιμέναμε αύξηση των τελών διαβατηρίου στις αρχές του έτους. Αλλά δεν περιμέναμε τόσο πολύ. Τώρα θα πληρώσουμε 150 ευρώ περισσότερα για τρία άτομα. Επίσης, έχει δευτερεύοντα κόστη όπως το να πηγαίνεις εδώ δύο φορές και να τραβάς φωτογραφίες, είναι λίγο έλεος », είπε.

    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Αδύνατο
    Περιμένοντας τη σειρά του στη μεγάλη ουρά μπροστά από το προξενείο, ο Zafer Aksüt είπε: «Πώς είναι αδύνατο. Κοίταξα χθες στο Διαδίκτυο και είπε 162 ευρώ. Γιατί δεν το ανακοινώνουν εκ των προτέρων. Τουλάχιστον πρέπει να αλλάξουν το μισθολογικό σήμα στο Διαδίκτυο, και οι λαοί παρέχονται αναλόγως. Ο Mahmut Türkoğlu, ο οποίος ήρθε στο προξενείο για άλλη διαδικασία, είπε: «Ήταν ήδη ακριβό, τώρα ήταν σούπερ». Θα δούμε τι μας περιμένει μια έκπληξη όταν ανεβαίνουμε στον επάνω όροφο », είπε.

    ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΣΜΟ 2012
    Η knlknur Savam, μητέρα τριών παιδιών, η οποία έλαβε το διαβατήριό της από το Γενικό Προξενείο της Φρανκφούρτης πέρυσι και πλήρωσε 2012 ευρώ για ένα 10ετές διαβατήριο από το τιμολόγιο του 162, βρήκε πολλά 10 ευρώ για ένα 211ετές διαβατήριο για τις αιτήσεις που πρέπει να υποβληθούν το νέο έτος. "Υπάρχουν πολλοί Τούρκοι που δεν μπορούν να το χειριστούν", είπε ο Σαβάμ. Ο αδελφός του, Semra Savam, επέστησε την προσοχή στο γεγονός ότι μια οικογένεια με τρία παιδιά έπρεπε να πληρώσει 55 ευρώ για πέντε διαβατήρια και είπε: «Η αδερφή μου σώθηκε με 162 ευρώ επειδή υπέβαλε την αίτηση πέρυσι. Ωστόσο, θα υποβάλει ξανά αίτηση για τα παιδιά του τις επόμενες μέρες. "Έχουμε μεγάλο αριθμό πολιτών που δεν μπορούν να πληρώσουν για αυτό", είπε.

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΚΡΙΣΗΣ
    Ο Famil Aras, ο οποίος ήρθε με τον γιο του για νέο διαβατήριο, είπε: «Ήρθαμε την περασμένη εβδομάδα γιατί θα υπήρχε αύξηση πριν από την παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Οι παλιοί μισθοί ήταν έγκυροι. Ωστόσο, λόγω του ελλείποντος εγγράφου, δεν ήταν δυνατή η πραγματοποίηση των συναλλαγών μου και του γιου μου. Έπεσε στο νέο έτος. Οι αξιωματικοί είπαν ότι θα έρθει η αύξηση, αλλά δεν ήταν γνωστό πόσο καιρό θα ήταν. Το έμαθα εδώ τώρα. Το διαβατήριο της κυρίας είναι από το παλιό τέλος, το οποίο είναι το νέο τέλος. Αύξηση 50 ευρώ ανά διαβατήριο. Είναι μια τέτοια αύξηση σε περιόδους κρίσης. "

    ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ
    Περιμένοντας στην ουρά, οι Μουσταφά Ακόλ, Σεϋφέτν Μπόζκρτ και İlhan Gümüş αντέδρασαν στους χρόνους αναμονής τόσο της πεζοπορίας όσο και του χειμώνα. Λέγοντας, «Η στρατιωτική θητεία έχει αυξηθεί, το διαβατήριο έχει αυξηθεί, ποια θα είναι αυτή η ουρά δοκιμασία;» Ο Μουσταφά Ακόλ είπε, «Συλλέγονται τόσα χρήματα από πολίτες, οπότε τι δαπανώνται. Έρχομαι και πηγαίνω σε αυτό το προξενείο εδώ και χρόνια, η παραγγελία παραμένει η ίδια. Έλα, είμαστε λίγο νέοι, στην ουρά υπάρχουν γέροι με κεφάλια », καίγεται το πρόβλημα.

    ΤΟ ΠΡΟΞΕΝΙΚΟ: Ήταν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
    Οι αξιωματούχοι του ελβετικού προξενείου στη Ζυρίχη πιστεύουν ότι τα ποσοστά αύξησης είναι υψηλά, όπως και οι πολίτες. Ένας προξενικός αξιωματούχος δήλωσε ότι έχουν κάνει 40 επεκτάσεις διαβατηρίων και έχουν εφαρμόσει νέα τέλη από χθες και είπε: «Φυσικά, οι άνθρωποι δεν είναι ικανοποιημένοι, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε λάβει έντονη καταγγελία. Ωστόσο, είναι βέβαιο ότι τα παράπονα θα ξεκινήσουν », είπε.

    ΕΧΟΥΜΕ Σοκαρισμένος
    Volkan και Sibel Erçin: «Ήμασταν επίσημα σοκαρισμένοι με τις αυξήσεις διαβατηρίων που ανακοινώθηκαν το νέο έτος. Η Ελβετία είναι μια πλούσια χώρα, αλλά εμείς οι Τούρκοι δεν συλλέγουμε χρήματα από δέντρα. Μια τετραμελής οικογένεια θα πληρώσει περισσότερα από χίλια φράγκα για την επέκταση του διαβατηρίου. Δεν είναι δυνατόν να καταλάβουμε τι είδους λογική είναι. "

    ΠΛΗΡΩΜΟΥ ΜΑΣ ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΑ
    Selma Özcan: «Οι μισθοί μας παραμένουν εκεί που βρίσκονται. Η οικονομική κρίση έχει ήδη πλήξει όλους. Επιπλέον, η αύξηση των προξενικών συναλλαγών θα κάνει τους πολίτες μας πιο προβληματικούς. Δεν πληρώνουμε σχεδόν το ενοίκιο του σπιτιού μας. Κανείς δεν είναι ικανοποιημένος με την αύξηση του διαβατηρίου. "

    ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΜΑΣ
    Mehmet Özkan: «Πέρασα 1500 κορόνες για να έρθω από τον Άρχους στην Κοπεγχάγη. Αυτό γιατί δεν δουλεύω. Οι εργαζόμενοι χάνουν τις δουλειές τους όταν παίρνουν άδεια. Εάν μια πολυσύχναστη οικογένεια προέρχεται από τον Ώρχους, πρέπει να ξοδέψουν 5-6 χιλιάδες κορώνες. Νομίζω ότι τα τέλη ήταν ήδη υψηλά, τώρα είναι ακόμη υψηλότερα. Γιατί πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε το κράτος μας. Αφήστε το κράτος μας να ανοίξει υποκατάστημα προξενείου στο Ώρχους, σκεφτόμαστε λίγο για μας. "

    ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ
    Erol Tınas: «Έχω δυσκολία να καταλάβω τον λόγο αυτής της μεγάλης πεζοπορίας. Ενώ τα προξενεία μας που παρέχουν υπηρεσίες στο εξωτερικό θα μας προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες, είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε υψηλότερα τέλη. Η οικονομική κατάσταση του λαού δεν είναι τόσο καλή όσο η κρατική μας σκέψη. "

    ΟΧΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑ
    Yusuf Can Çayır και Yusuf Çayır: «Καμία άλλη χώρα στην Ευρώπη δεν έχει τόσο υψηλό τέλος διαβατηρίου. Δεν μπορούμε να κατανοήσουμε την εφαρμογή μιας αύξησης πάνω από τον πληθωρισμό. Όπως είναι γνωστό, τα οικονομικά προβλήματα είναι ακραία στην Ευρώπη. Η ανεργία λυγίζει τη μέση των πολιτών μας. Πολλοί από τους πολίτες μας προσπαθούν μόνο να κερδίσουν χρήματα από κοινωνικά επιδόματα. Οι αυξήσεις πρέπει να επανεξεταστούν. "

    ΥΠΟΓΡΑΦΑΜΕ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ
    Hakan Karakaş: «Με εκπλήσσει η αύξηση του διαβατηρίου. Η οικογένεια των 5 πρέπει να πληρώσει 1055 ευρώ για το νέο διαβατήριο. Η Τουρκία υπογράφει αύξηση ρεκόρ στα τέλη που χρεώνονται. Όσοι είναι άνεργοι και λαμβάνουν κοινωνικές παροχές δεν μπορούν να πληρώσουν αυτούς τους μισθούς. Αυτές οι αυξήσεις προκαλούν την εγκατάλειψη της ιθαγένειας. Οι τουρκικές μη κυβερνητικές οργανώσεις δεν πρέπει να παραμείνουν αδιάφοροι για το θέμα. "

                                                                                                                              Η Ευρώπη είναι χρυσός από την ελευθερία.

    reyyan να
    συμμέτοχος

    Είναι απαραίτητο να ληφθούν ορισμένα μέτρα. Θέλουν χρήματα αν πας στο τουρκικό προξενείο στη Γερμανία. Ήμουν εκτεθειμένος σε παρόμοια θέματα. Με εξαπάτησαν επίσημα για τη φωτογραφία του διαβατηρίου. :) Δεν τους άρεσε η βιομετρική φωτογραφία που έβγαλα έξω (που ήταν μια τυπική φωτογραφία) και την έβγαλα από τη φωτογραφία μέσα της. Ταυτόχρονα, ο αξιωματικός εκεί δεν του άρεσε και το είχε πάρει ξανά και ξανά για 3 ξεχωριστές φωτογραφίες από έναν ηλικιωμένο συνταξιούχο θείο στο προξενείο. Όταν το άκουσα, πήρα μαζί μου τον θείο και πήγα στη διεύθυνση του και παραπονέθηκα, αλλά δεν επέστρεψαν τα χρήματα που ξοδεύτηκαν. Είπαν επίσης ότι ήταν πολύ αστείο που ένας άλλος λειτουργός δεν χρειαζόταν μια φωτογραφία για μένα. Ειλικρινά, ήρθε στην ανοησία μου. Επειδή επέκτεινα το διαβατήριό μου  ;D . αλλά αυτά είναι πολύ άσχημα πράγματα. Δεν θα πήγαινα ποτέ ξανά στο προξενείο του Mainz.
    Ορίζοντας, πρέπει να ανανεώσω το διαβατήριό μου στα τέλη του τρέχοντος έτους. ο χρόνος τελειώνει. Θα πάω στην Τουρκία τον Μάιο. Αναρωτιέμαι από άποψη φθηνότερων αν το κάνω στην Άγκυρα .. Επίσης δεν υπάρχει προξενείο όπου ζω. τόσο μακριά. Λοιπόν, το πάσο μου λήγει τον Νοέμβριο του 2013. αυτή η διαδικασία δεν είναι στη Γερμανία, πήγα στο θέρετρο, αναρωτιέμαι αν έφτιαξα στην Τουρκία;

    reyyan να
    συμμέτοχος

    Μόνο η αμοιβή που ζήτησε το γραφείο ξένων για την ηλεκτρονική άδεια διαμονής για μένα ήταν ακριβή. Έχω μια συνάντηση αύριο. Το τέλος ήταν 135 ευρώ.  :-

    EL-TURCO
    συμμέτοχος

    Μπορείτε επίσης να επεκτείνετε την γαλοπούλα, αλλά φυσικά πιο ακριβή στην Τουρκία! Google

Εμφάνιση 3 απαντήσεων - 1 έως 3 (3 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.