Μπορείτε να σχολιάσετε;

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    legendxnumx
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι,θα πάω στο Μόναχο τον Αύγουστο για να μου εγκριθεί η βίζα οικογενειακής επανένωσης.Το πρόβλημά μου είναι μπορώ να βρω δουλειά εκεί.Δουλεύω ως κομμώτρια εδώ και 10 χρόνια.Πόσα μπορώ να κερδίζω το μήνα;

    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    Ξέρεις τη γλώσσα;

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Για να εργαστείτε ως κουρέας πρέπει να έχετε ausbilgund. Αν δεν έχεις επαγγελματικό δίπλωμα, δεν έχεις πολλές πιθανότητες. Μπορείτε να εργαστείτε μόνο σε Τούρκους κουρείς. Όταν έρθετε εδώ, θα κάνετε το πρώτο σας μάθημα γλώσσας και αφού μάθετε τη γλώσσα, θα κάνετε αίτηση για δουλειά. Το πόσα κερδίζουν ποικίλλει ανάλογα με την πόλη.

    legendxnumx
    συμμέτοχος

    Hicbir belgeye gerek tabii kendi salinunu acmak istersen birkac formalite var ayrica turk kuaforler de almanyada gayet aranan bir faktör akliniza almanya diyince hersey sistemli ilerliyor gibi geliyor yok oyle birsey sadece dil ogrenirsen calisma alanin genisler ben bugun aradim ve 2 isyeri sahibiyle gorustum hatta bir tanesi gelince yanina ugramam icin bayagida konustu dance:)

    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    Εντάξει, τότε δεν χρειάζεται να μάθετε μια γλώσσα, ούτως ή άλλως δεν σας πειράζει να τη μάθετε.

    Hicbir belgeye gerek tabii kendi salinunu acmak istersen birkac formalite var ayrica turk kuaforler de Almanya'da gayet aranan bir faktör akliniza almanya diyince hersey sistemli ilerliyor gibi geliyor yok oyle birsey sadece dil ogrenirsen calisma alanin genisler ben bugun aradim ve 2 isyeri sahibiyle gorustum hatta bir tanesi gelince yanina ugramam icin bayagida konustu dance:)

    Γκίλαντ
    συμμέτοχος

    Εντάξει, τότε δεν χρειάζεται να μάθετε μια γλώσσα, ούτως ή άλλως δεν σας πειράζει να τη μάθετε.

    Τι ακριβώς θα κάνετε αφού μάθετε μια γλώσσα; Αν κάποιος ζητήσει φωτιά για ένα τσιγάρο, απλά κοιτάς τριγύρω, χάνεσαι, δεν μπορείς να ζητήσεις τη διεύθυνση, παίρνεις τη γυναίκα σου στο τηλέφωνο, αγχώνεσαι για τις εξετάσεις για την άδεια οδήγησης, βρίσκεις δουλειά αλλά δεν παιρνεις τοσα λεφτα οσο αυτοι που κανουν ausbildung κτλ.. κτλ.. Αλλιως τι θα κανεις και θα μαθεις τη γλωσσα.

    Υπάρχουν περισσότερα αλλά δεν χρειάζεται να γράψω. ;)

    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    Επίσης, αν μιλάς για χρήματα σε ανθρώπους που δεν έχουν ξαναπάει εδώ, γιατί δεν ρωτάς για τη Γερμανία; Η Inspire γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Γερμανία ή ζει εκεί για 4-5 χρόνια. Η Γερμανία μπορεί να παρέχει πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση των μισθών, αλλά νομίζω ότι πρέπει να αλλάξετε νοοτροπία πριν πάτε στη Γερμανία.

    1963
    συμμέτοχος

    Ένας γνωστός μου είχε την ίδια δουλειά εδώ.Την άφησε γιατί ο μισθός και οι συνθήκες εργασίας ήταν κακές και άρχισε να δουλεύει σε άλλο επάγγελμα.Τώρα ο μισθός δεν είναι τόσο καλός.Αν δεν έχεις δίπλωμα ή κάτι τέτοιο θα κοιτάξουν σε εσένα ως κρατούμενος στον χώρο που θα δουλέψεις.Είπες ότι έχεις γνωριστεί σε λίγα σημεία.Φυσικά όταν έρθει κοντά σου θα ήθελε να γνωρίσει κάποιον που δουλεύει εδώ.Αν το πάρει θα δώσε του μεγαλύτερο μισθό από εσένα, οπότε μπορεί να σου είπε ότι αν δεν έχεις δίπλωμα, δεν θα έχεις πολλές εναλλακτικές για δουλειά. Για να ανοίξεις ένα μαγαζί εδώ, δεν αρκεί μόνο να κάνεις επάγγελμα, επισης πρεπει να εχεις μεταπτυχιακο.Το πηρες απο εδω,δεν ειναι τοσο ευκολο.

    legendxnumx
    συμμέτοχος

    Δεν είπα τίποτα γιατί δεν θα μάθαινα τη γλώσσα, φίλοι μου, για αρχή, η γυναίκα μου είναι Γερμανίδα υπήκοος από τη γέννηση και την ανάπτυξη, αλλά ποικίλλει πολύ ανάλογα με τα κράτη, το επάγγελμά μας είναι ακόμα πιο περίπλοκο , η δουλειά μου είναι ακόμα πιο περίπλοκη.το άτομο είναι 0 ή έχει επικεντρωθεί σε μια δουλειά όπου μπορεί να χρησιμοποιεί λιγότερο γερμανικά, αλλά φυσικά ξαναλέω, η γλώσσα είναι σημαντική για να επεκταθεί το πεδίο σπουδών μου.

Εμφάνιση 8 απαντήσεων - 1 έως 8 (8 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.