Διαζευγμένος Τούρκος Μητέρα Γάμος με γερμανική ιθαγένεια, Ζώντας στη Γερμανία με το παιδί και το παιδί της

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    brcnfs
    συμμέτοχος

    Είμαι μητέρα 31 ετών και έχω μια κόρη 8 ετών, αποφασίσαμε να παντρευτούμε τον γιο της γειτόνισσας μας που είναι Γερμανός υπήκοος, αλλά ο πρώτος γάμος είναι πιο γρήγορος στην Τουρκία ή στη Γερμανία; εγω δεν εχω εγγραφο Α1.Αν παρω την βιζα θα παουμε με την κορη μου τουριστα για 1 μηνες.μετα θα γυρισω και θα δωσω εξετασεις.φυσικα δεν ξερω αν θα παντρευτω στην γερμανια το διάστημα αυτό.Εκεί πρέπει να μεγαλώσω την κόρη μου για το νέο σχολικό εξάμηνο τον Σεπτέμβριο και η κόρη μου που θα πάει στην 3η δημοτικού στην Τουρκία επειδή δεν μιλάει τη γλώσσα θα ξεκινήσει από την 3η δημοτικού εκεί.Έτσι Α1 είναι μια επείγουσα απαίτηση.Πιστεύετε ότι ένα μάθημα 1 μήνα θα είναι αρκετό; Και μπορεί ο σύζυγός μου να λάβει βοήθεια από το κράτος αφού παντρευτεί; Ακόμα κι αν η κόρη μου είναι από τον πρώην σύζυγό μου, θα μας φροντίσει στη Γερμανία.Μπορώ να πάρω μια αμοιβή εκτός από έκπτωση φόρου;ή μπορώ να πάρω βοήθεια όταν παντρευτώ;Δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα εδώ.Εγώ πάντως θα ήθελα να την υποστηρίξω με κάποιο τρόπο.Θα χαιρόμουν πολύ αν έβρισκα απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Χαιρετισμούς.

    Καταρχήν, δυστυχώς, δεν αλλάζει τίποτα είτε ο γάμος είναι στην Τουρκία είτε στη Γερμανία. Αφού φτάσετε ως τουρίστας, πρέπει να επιστρέψετε στην Τουρκία και να υποβάλετε αίτηση για βίζα οικογενειακής επανένωσης. Νομίζω βέβαια ότι θα ήταν καλύτερα ο γάμος να γινόταν στη Γερμανία. Αν μπορείς, νομίζω ότι πρέπει να παντρευτείς στη Γερμανία. Για να παντρευτείτε στη Γερμανία, ο σύζυγός σας πρέπει πρώτα να λάβει ειδοποίηση από τον δήμο όπου μένει. Στη συνέχεια θα σας δώσει μια λίστα με έγγραφα. Μπορείτε να λάβετε αυτά τα έγγραφα από την Τουρκία. 1,5 μήνας είναι αρκετός, 1 μήνας είναι αρκετός. Απλά κάντε λίγη σκληρή δουλειά. Το Α1 είναι ήδη η πιο βασική εξέταση επιπέδου. Εάν μάθετε βασικές απλές λέξεις και ρήματα και αρχικές γραμματικές πληροφορίες, θα περάσετε τις εξετάσεις. Μπορείτε να βρείτε πολύ υλικό σχετικά με αυτό στην ιστοσελίδα μας. Μην ξεχάσετε να μελετήσετε τα πρότυπα επιστολών. Όσον αφορά τη βοήθεια, ο σύζυγός σας εργάζεται αυτήν τη στιγμή; Ή λαμβάνει κάποια βοήθεια από το κράτος;

    brcnfs
    συμμέτοχος

    Γεια σας :) Ναι, δουλεύει.Όχι, δεν έχει καμία βοήθεια.Λοιπόν, αν παντρευτούμε εκεί, δεν θα αλλάξει το επίθετο και το διαβατήριό μου και όλα; Πώς θα είναι η πτήση επιστροφής μου; 

    Nesibe της
    συμμέτοχος

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για την πτήση, αλλά ναι, θα γίνει αλλαγή επωνύμου και θα αλλάξει στο διαβατήριό σου. Μπορείτε να το κάνετε γρήγορα από το τουρκικό προξενείο.

    Γεια σας :) Ναι, δουλεύει.Όχι, δεν έχει καμία βοήθεια.Λοιπόν, αν παντρευτούμε εκεί, δεν θα αλλάξει το επίθετο και το διαβατήριό μου και όλα; Πώς θα είναι η πτήση επιστροφής μου;

Εμφάνιση 3 απαντήσεων - 1 έως 3 (3 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.