ΠΩΣ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ QIBLA; ΠΩΣ ΜΑΘΩΩ ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ;

> Φόρουμ > Cafe almancax > ΠΩΣ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ QIBLA; ΠΩΣ ΜΑΘΩΩ ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ;

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ;

    ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ QIBLEY ΕΔΩ; ΠΩΣ ΘΑ ΟΡΙΣΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΓΚΙΝΗΣΗΣ; ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ 2 ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΟΙ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΖΟΥΝ ΕΔΩ ΧΡΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΚΙΜΠΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ. ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ IMSAKI. ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΑΝΟΙΚΕΣ ΩΡΕΣ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΔΩ; ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΟΗΘΕΙΑ; ΕΓΡΑΨΑ MUFTULUGE ΙΣΩΣ ΑΝ ΔΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ QIBLA. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;

    mehmetxnumx
    συμμέτοχος

    Όταν κοίταξα στο Διαδίκτυο, αυτός ο ιστότοπος δείχνει την qibla στον χάρτη με μια κόκκινη γραμμή... Χάρη στην κόκκινη γραμμή σε αυτόν τον χάρτη, μπορείτε να προσαρμόσετε την κατεύθυνσή σας σύμφωνα με τα ονόματα των πόλεων στα νότια της περιοχής όπου μένετε. ..
    http://www.qiblalocator.com

    mehmetxnumx
    συμμέτοχος

    Αυτός ο ιστότοπος δίνει στη Γερμανία χρόνους προσευχής…
    https://www.gebetszeiten.de/tr_DE/

    Bthnkdgn
    συμμέτοχος

    Μπορείτε εύκολα να βρείτε ώρες προσευχής στο διαδίκτυο. Μπορείτε να λάβετε βοήθεια από συσκευές με δυνατότητα gprs, όπως το iPhone, στο qibla. Ή

    Μπορείτε να βρείτε το σπίτι και την κατεύθυνση σας στο google map και να ρυθμίσετε την qibla ανάλογα. 

    3,14
    συμμέτοχος

    –> Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuh αδερφός μου,

    Μπορείτε να κατεβάσετε εβδομαδιαίες ή ετήσιες ώρες προσευχής από εδώ επιλέγοντας τη χώρα και την πόλη σας. Μπορείτε είτε να εκτυπώσετε με εκτυπωτή, είτε να αντιγράψετε και να εκτυπώσετε word ή να ανοίξετε το γραφείο. https://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-AnaMenu-haftalik—aylik-463.aspx

    Για Qibla σε αυτόν τον ιστότοπο https://www.turkcebilgi.com/harita/kible/
    Σημειώστε τον αριθμό της οδού και της πόρτας σας και, στη συνέχεια, κατευθυνθείτε προς την kiblah από την τοποθεσία του κτιρίου ως πανοραμική θέα.

    Επιπλέον, όπως είπαν οι φίλοι σας, υπάρχει ένα πρόγραμμα που παίρνει τις ώρες προσευχής του Diyanet με το όνομα ώρες προσευχής για κινητά τηλέφωνα android και διαβάζει ακόμη και το αζάν όταν έρθει η ώρα. Αλλά ο πιο εύκολος είναι ο τρόπος που είπα παραπάνω.

    Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι προτιμώ να παραμείνω στη θρησκεία, καθώς υπάρχουν αλλαγές στους χρόνους προσευχής ανάλογα με διάφορες αιρέσεις ή κλάδους.

    Insallah σας έδωσα καλές πληροφορίες, καλό βράδυ, Esselamu aleykum ve rahmatullahi ve beraketüh.

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Ο Θεός να σας έχει όλους τους φίλους μου. Αν θέλει ο Θεός, θα συνεχίσω την προσευχή μου εδώ και θα προσεύχομαι για σένα σε κάθε ρακάτ που κάνω. Inshallah, κάθε ρακά θα επιστρέψει σε εσάς ως ανταμοιβή.

    netalman από
    συμμέτοχος

    Γεια σου αδερφέ,

    Σας έχω μια συμβουλή, έστω και δύο. Πρώτα απ 'όλα, υπάρχει σίγουρα ένα τζαμί τριγύρω, μπορείτε να τους συμβουλευτείτε. Αλλά ας πούμε ότι δεν μπορούσες να το βρεις με όλες αυτές τις συμβουλές, ξέρουν οι αρχαίοι: να βρεις την qibla με ένα κομπολόι. Θα γυρίσεις το κομπολόι κυκλικά - προς το έδαφος - και μετά θα σταματήσεις να το γυρίζεις, και θα γυρίσει και θα πάει πέρα ​​δώθε προς μία κατεύθυνση. αυτή η κατεύθυνση είναι η qibla. Έχω και μια τρίτη πρόταση. Βρείτε πού ανατέλλει ο ήλιος και στρέψτε το δεξί σας χέρι προς αυτή την κατεύθυνση, έτσι ώστε το αριστερό σας χέρι να είναι στραμμένο προς τα ανατολικά και το πρόσωπό σας προς το βορρά, αντίθετα, φυσικά προς το νότο.

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Ο Θεός να σας έχει καλά για τις πληροφορίες που δώσατε.

    3,14
    συμμέτοχος

    Γεια σου αδερφέ,

    Σας έχω μια συμβουλή, έστω και δύο. Πρώτα απ 'όλα, υπάρχει σίγουρα ένα τζαμί τριγύρω, μπορείτε να τους συμβουλευτείτε. Αλλά ας πούμε ότι δεν μπορούσες να το βρεις με όλες αυτές τις συμβουλές, ξέρουν οι αρχαίοι: να βρεις την qibla με ένα κομπολόι. Θα γυρίσεις το κομπολόι κυκλικά - προς το έδαφος - και μετά θα σταματήσεις να το γυρίζεις, και θα γυρίσει και θα πάει πέρα ​​δώθε προς μία κατεύθυνση. αυτή η κατεύθυνση είναι η qibla. Έχω και μια τρίτη πρόταση. Βρείτε πού ανατέλλει ο ήλιος και στρέψτε το δεξί σας χέρι προς αυτή την κατεύθυνση, έτσι ώστε το αριστερό σας χέρι να είναι στραμμένο προς τα ανατολικά και το πρόσωπό σας προς το βορρά, αντίθετα, φυσικά προς το νότο.

    –> Assalamu alaikum αδερφέ, δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι η μέθοδος που ανέφερες. Γιατί κάθε φορά που το εφάρμοζα πήγαινε σε άλλη κατεύθυνση. Πυξίδα, Διαδίκτυο, ήλιος, μέρη δέντρων με βρύα, βόρειο αστέρι, μυρμηγκοφωλιά κ.λπ. Θα διευκολύνει την εύρεση της qibla.

    Η γωνία Qibla από τη Γερμανία είναι 125-130°. Αυτό που κάνουμε αφού ανοίξουμε τα χέρια μας για να βρούμε την qibla στην Τουρκία μπορεί να μην είναι το ίδιο με αυτό που κάνουμε αφού ανοίξουμε τα χέρια μας στη Γερμανία. Ας προσέξουμε να μην μπερδεύουμε ακούσια τους ανθρώπους.
    Για παράδειγμα, η γωνία qibla από την Άγκυρα είναι 155-160°. (Βλέπω: https://www.kibleyonu.com/Default.aspx?ci=1263)

    Είναι επίσης πολύ πιθανό να μην υπάρχει τζαμί στη μικρή πόλη όπου μένει ο αδελφός μας tugce_doerjer. Γιατί, αν θυμάμαι καλά, δεν υπήρχαν Τούρκοι ή πολύ λίγοι Τούρκοι, και επειδή δεν ξέρω αν υπάρχουν μουσουλμάνοι ή όχι, δεν μπορώ να συμπεράνω ότι υπήρχε τζαμί. Με λίγα λόγια, δίνω τη μέθοδο που έδωσε η προεδρία και μερικές επιπλέον ιστοσελίδες και λέω ο Θεός να σας έχει καλά.

    …Η μέθοδος της Προεδρίας για την εύρεση της νέας qibla είναι η εξής:
    «Σχεδιάστε μια κάθετη γραμμή στη μέση ενός φύλλου χαρτιού, από πάνω προς τα κάτω. Σημειώστε τη μέση της γραμμής. Σημειώστε τη γωνία qibla της θέσης σας στο χαρτί με ένα μοιρογνωμόνιο (δεξιόστροφα) με βάση το μέσο της κάθετης γραμμής που σχεδιάσατε στο χαρτί σας. Συνδέστε αυτό το σημειωμένο σημείο με το σημείο στη μέση της γραμμής. Γυρίστε το χαρτί σας αριστερά και δεξιά έως ότου οι βαμμένες (N) και άβαφες (G) κατευθύνσεις της βελόνας της πυξίδας που τοποθετήσατε στο χαρτί είναι παράλληλες με την κατεύθυνση KG που έχετε σχεδιάσει στο χαρτί σας. Η γραμμή που συνδέει το σημείο στη μέση της κάθετης γραμμής που σχεδιάσατε στο χαρτί σας με το σημείο που σημειώσατε με το μοιρογνωμόνιο είναι η κατεύθυνση της qibla της τοποθεσίας σας. "Δεν πρέπει να υπάρχουν αντικείμενα υψηλής τάσης, τύπου σιδήρου ή ηλεκτρονικές συσκευές που θα μπορούσαν να εκτρέψουν την πυξίδα στο σημείο όπου θα χρησιμοποιήσετε την πυξίδα."

    Ve https://kiblenetaraf.com/

    Και ιδιαίτερο για τη Γερμανία https://www.kibleyonu.com/Default.aspx?co=81

    netalman από
    συμμέτοχος

    Και αλεικούμ σαλάμ,

    Άκουσα και από τους μεγαλύτερους μου, χρησιμοποιούν ροζάριο για να ανιχνεύσουν όταν δεν υπάρχει τίποτα. Ίσως δεν εξήγησα πλήρως. Λυπάμαι, δεν θέλω ποτέ να παραπλανήσω κανέναν, ειδικά σε τέτοιο θέμα, αφήστε το δικαίωμα σας.

    3,14
    συμμέτοχος

    Και αλεικούμ σαλάμ,

    Άκουσα και από τους μεγαλύτερους μου, χρησιμοποιούν ροζάριο για να ανιχνεύσουν όταν δεν υπάρχει τίποτα. Ίσως δεν εξήγησα πλήρως. Λυπάμαι, δεν θέλω ποτέ να παραπλανήσω κανέναν, ειδικά σε τέτοιο θέμα, αφήστε το δικαίωμα σας.

    –> Τι δικαίωμα έχουμε αδερφέ; Ωστόσο, αν υπάρχει, ο Θεός ξέρει καλύτερα, μπράβο.

Εμφάνιση 10 απαντήσεων - 1 έως 10 (10 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.