Το διαβατήριο του συζύγου μου εκδίδεται έως τον Μάρτιο του 2010, η τρέχουσα συνεδρία μου έως το 2010;

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    66 τυφώνας
    συμμέτοχος

    γεια σας φίλοι

    Όπως γράφτηκε παραπάνω, το διαβατήριο της συζύγου μου ισχύει μέχρι τον Μάρτιο του 2010

    Τώρα θα κάνω είσοδο για παράδειγμα.

    Η 9μηνη συνεδρία του συζύγου μου τελειώνει σε 3 μήνες.

    Ας πούμε ότι ο δημόσιος υπάλληλος θα το δώσει για 2 χρόνια, αλλά το διαβατήριο ισχύει μέχρι τον Μάρτιο του 2010, άρα θα το δώσει για 6 μήνες;

    Αν ναι, θα μου παραταθεί το διαβατήριο αμέσως μετά την άφιξη.

    σεκάδα
    συμμέτοχος

    Μπορεί να δοθεί μόνο για όσο διάστημα ισχύει η περίοδος του διαβατηρίου. Φυσικά, επεκτείνετε το όσο έχετε την ευκαιρία και την κατάσταση. Το είχα παράταση για 50 χρόνια για 3€, μην διστάσετε γιατί είναι τόσο φθηνό. 303 TL στην Τουρκία.

    dejavuxnumx
    συμμέτοχος

    Φίλοι θα χαρώ αν μπορούσε να γράψει κάποιος με γνώσεις επί του θέματος. Στην ίδια κατάσταση θα είμαι όταν φτάσω στη Γερμανία.Το διαβατήριό μου θα έχει ισχύ περίπου 1 χρόνο και είναι πιο λογικό να παρατείνω πρώτα το διαβατήριο.Σκέφτομαι να πάρω το 10ετίας. Ωστόσο, εάν αλλάξω το διαβατήριό μου πριν παρατείνω την παραμονή μου, θα έχει βίζα 3 μηνών, μπορούμε να το παρατείνουμε όσο ισχύει; Λοιπόν θα μου δώσουν και πάλι το ίδιο διαβατήριο με βίζα, έτσι δεν θα μου δώσουν καινούργιο;

    reyyan να
    συμμέτοχος

    Παλιά σχόλια αλλά θα τα γράψω πάντως  :D  Φροντίστε να παρατείνετε το διαβατήριό σας πριν παρατείνετε την άδεια διαμονής σας.

    reyyan να
    συμμέτοχος

    Φίλοι θα χαρώ αν μπορούσε να γράψει κάποιος με γνώσεις επί του θέματος. Στην ίδια κατάσταση θα είμαι όταν φτάσω στη Γερμανία.Το διαβατήριό μου θα έχει ισχύ περίπου 1 χρόνο και είναι πιο λογικό να παρατείνω πρώτα το διαβατήριο.Σκέφτομαι να πάρω το 10ετίας. Ωστόσο, εάν αλλάξω το διαβατήριό μου πριν παρατείνω την παραμονή μου, θα έχει βίζα 3 μηνών, μπορούμε να το παρατείνουμε όσο ισχύει; Λοιπόν θα μου δώσουν και πάλι το ίδιο διαβατήριο με βίζα, έτσι δεν θα μου δώσουν καινούργιο;

    Αν δεν σε παρεξήγησα, να σου εξηγήσω έτσι το σχόλιό σου. Ξέρω ότι η διάρκεια της βίζας που αναγράφεται σε αυτό δεν έχει σημασία. Η διάρκεια του διαβατηρίου είναι κάτι διαφορετικό. Ούτως ή άλλως, τα παλιά διαβατήρια έχουν καταργηθεί και πλέον χρησιμοποιείται το σύστημα τζιπ. Η παράταση του διαβατηρίου σας για 10 χρόνια θα είναι καλύτερη και πιο κερδοφόρα για εσάς. Αρχικά δίνουν τη βίζα για 3 μήνες. Αφού έρθεις Γερμανία, πας στο γραφείο αλλοδαπών και σου το παρατείνουν ξανά. Όταν πρωτοήρθα Γερμανία μου έδωσαν άδεια παραμονής 3 μηνών, μόλις έφτασα πήγα στο γραφείο αλλοδαπών και μου έδωσαν άδεια παραμονής 3 ετών. Όμως εκείνη την εποχή μου είχε λήξει το διαβατήριο για 3 χρόνια. Λοιπόν, φίλοι, επιτρέψτε μου να σας το θυμίσω αυτό. Να θυμάστε ότι το γραφείο αλλοδαπών δεν θα σας δώσει ποτέ άδεια παραμονής για όσο διαρκεί το διαβατήριό σας μόνο και μόνο επειδή το διαβατήριό σας είναι πολύ παλιό, αλλά είναι μεγάλο πλεονέκτημα για εσάς να έχετε μακρό διαβατήριο κατά την έκδοση διαβατηρίου, τουλάχιστον όταν λήξει ο χρόνος στο προξενείο, θα αποφύγετε να πληρώσετε τέλη ξανά και ξανά. Πλήρωσα 10 ευρώ για 210ετή παράταση. Επίσης, όπως είπα, όταν λήξει το διαβατήριό σου και πας να επεκτείνεις την άδεια παραμονής, την οποία κρατάει σύντομη το Γραφείο Αλλοδαπών, θα γλυτώσεις από τα 138 ευρώ που θα δοθούν για δεύτερη ή τρίτη φορά.

Εμφάνιση 4 απαντήσεων - 1 έως 4 (4 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.