Θέλαμε την οικογενειακή επανένωση αλλά ακόμα δεν υπήρχε απάντηση:

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    η benjaminhav
    συμμέτοχος

    Γεια σας, ο αδερφός μου έκανε αίτηση για οικογενειακή επανένωση στις 16 Ιουνίου. Ήταν μια πολύ ωραία συνάντηση. Αλλά ήθελαν τα έγγραφα εισόδου και εξόδου της γυναίκας του στην Τουρκία. Μου έδωσαν έως τις 20 Ιουλίου. Ήρθε η γυναίκα του αδελφού μου και ετοίμασαν αυτό το έγγραφο μέσα σε μια εβδομάδα και το έστειλε με fax και cargo Το φορτίο παραδόθηκε στο προξενείο στις 28 Ιουνίου Η γυναίκα του αδερφού μου πήγε στο γραφείο αλλοδαπών και ρώτησε. Από εκεί κοίταξε στον υπολογιστή και το γραφείο αλλοδαπών της Βρέμης είπε ότι τα έγγραφά σου στάλθηκαν στις 7 Ιουλίου.Τι θα γίνει τώρα Ένας άλλος φίλος του που έκανε αίτηση στις 20 Ιουνίου πήρε αμέσως τη βίζα του.

    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    φιλε μου ολα ειναι θεμα τυχης κανεις δεν ξερει ποσο θα περασει υπαρχουν και αυτοι που πηραν τη βιζα σε 1 εβδομαδα ολα αυτα ειναι προβλημα που το δημιουργησε ο αξιωματικος στη γερμανια δεν εχει τιποτα να κανεις του αδερφου σου η σύζυγος θα ερευνά συνεχώς, δεν θα το παρατήσει αυτό, οπότε θα πρέπει να είναι γρήγοροι, αλλά έχει περάσει 1 μήνας και η κανονική περίοδος είναι τώρα.

    η benjaminhav
    συμμέτοχος

    Λοιπόν, τι να κάνει η κουνιάδα μου εκεί; Τι να πω στους ξένους αστυνομικούς; Υπάρχει συνταγή για αυτό; Κάθε εβδομάδα που πηγαίνει εκεί, έχει πολύ κόσμο.

    fuk_xnumx
    συμμέτοχος

    Κοίτα, το σύστημα είναι έτσι τώρα, δεν ξέρω πόσοι είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά ας πούμε ότι είναι 4 δημόσιοι υπάλληλοι, χωρίζουν τα 28 γράμματα στα γερμανικά με το 4, κοιτάζει κανείς τα πρώτα 7 γράμματα, ξεκινώντας από Α και ο άλλος κοιτάει τα επόμενα 7 γράμματα.Δηλαδή όπως και να είναι το επίθετο της θείας σου δεν κοιτάει άλλος το πρώτο της γράμμα.Χειρότερα αν έχει κόσμο η διαδικασία για αυτό είναι μεγαλύτερος ο χρόνος.Γενικά όσοι πάρτε νωρίς όσοι δεν έχουν κόσμο στην πόλη που πάνε, αν είναι κοντά η δουλειά της θείας, θα πάει και θα βγάλει δικαιολογίες για να επισπεύσει τη διαδικασία, αν είναι έγκυος, μπορεί να πει "θέλω τη γυναίκα μου να να είσαι στο Bruda αν έρχεται το παιδί" ή κάτι άλλο, αλλά εικάζω ότι μπορεί να ολοκληρωθεί εντός 1 εβδομάδας.

    Λοιπόν, τι να κάνει η κουνιάδα μου εκεί; Τι να πω στους ξένους αστυνομικούς; Υπάρχει συνταγή για αυτό; Κάθε εβδομάδα που πηγαίνει εκεί, έχει πολύ κόσμο.

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Φίλε μου, τι ραντεβού είπες ότι ήθελες να πας; Αν είπατε κάτι σαν Σεπτέμβριος ή κάτι τέτοιο, μπορείτε να περιμένετε λίγο ακόμα. Για να ξέρετε, σας στέλνουν τη βίζα σύμφωνα με την ημερομηνία που θέλετε να πάτε.

    η benjaminhav
    συμμέτοχος

    Όχι φίλε Tugce δεν διευκρινίστηκε τίποτα για την ημερομηνία που ήθελες να πας γιατί ο υπεύθυνος βίζας είπε ότι μπορείς να πας εδώ σε όποια ημερομηνία δώσουν.

    Είπαν ότι η μοίρα δεν έχει σημασία Δεν ρώτησε στο προξενείο Περιμένουμε τις εξελίξεις στο σύνολό τους.

    Μαδούρι
    συμμέτοχος

    Εδώ είναι ένα παιδί ο Ισμέτ, το παιδί γράφει από τις 5 Μαΐου.Την τελευταία φορά που του διάβασα και του έγραψα του είπα ιδιωτικά ότι είμαι σοφός νομίζω ότι είναι στενοχωρημένος για το τι θα γίνει μετά την ανάκριση. περιμένει τη βίζα του για την ανάκριση Για να δούμε τι θα είναι το αποτέλεσμα! Δηλαδή οι Γερμανοί φτιάχνουν τα πάνω κάτω, νομίζω ότι δεν πρέπει να τα αφήσουμε κάτω από κάποια πράγματα, ειδικά οι σύζυγοι στη Γερμανία έχουν μεγάλη ευθύνη!!!

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Όχι φίλε Tugce δεν διευκρινίστηκε τίποτα για την ημερομηνία που ήθελες να πας γιατί ο υπεύθυνος βίζας είπε ότι μπορείς να πας εδώ σε όποια ημερομηνία δώσουν.

    Είπαν ότι η μοίρα δεν έχει σημασία Δεν ρώτησε στο προξενείο Περιμένουμε τις εξελίξεις στο σύνολό τους.

    Καλύτερα να μην το προσδιορίσεις.Όταν δίνεις μεταγενέστερη ημερομηνία, σου κρατούν τη βίζα σε αναμονή μέχρι εκείνη την ημερομηνία, σου κρατούν τη βίζα στον λογαριασμό σου για 1 μέρα. :)))

    Bthnkdgn
    συμμέτοχος

    Η πυκνότητα του μέρους που θα πάτε είναι πολύ σημαντική και η γραφειοκρατία είναι αργή όταν πρόκειται για ξένους.
    Εάν υπάρχει επείγουσα ανάγκη, μπορείτε να επιταχύνετε τη διαδικασία τεκμηριώνοντάς την. Η γυναίκα μου ήταν έγκυος και πήρα τη βίζα μου σε 25 μέρες με έκθεση γιατρού. Είναι γρήγορος χρόνος για μια πόλη όπως το Αμβούργο, όπου υπάρχουν πολλοί ξένοι.

    η benjaminhav
    συμμέτοχος

    Έχουν περάσει 17 ημέρες σήμερα και τα έγγραφά μας δεν έχουν φτάσει ακόμα. Πόσες ημέρες πιστεύετε ότι θα χρειαστούν κατά μέσο όρο για να φτάσουν τα έγγραφα στο Bremenkent και πού μπορούμε να ρωτήσουμε για αυτό το θέμα; Θα ήταν σωστό να καλέσουμε το προξενείο Ή δεν πρέπει να τηλεφωνήσουμε;

    Bthnkdgn
    συμμέτοχος

    Καλείτε την αστυνομία των αλλοδαπών για τα έγγραφα, όχι τα μειονεκτήματα. Αν όμως δεν έχουν φτάσει τα έγγραφα δίνουν την κλασική απάντηση ότι θα πάρει 1-3 μήνες.Στο Αμβούργο είπαν το ελάχιστο είναι 20. Μπορεί να είναι διαφορετικά στη Βρέμη, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την αστυνομία των ξένων και να ρωτήσεις.

    77
    συμμέτοχος

    Έκανα αίτηση στις 9 Μαΐου, ακόμα καμία απάντηση. Η γυναίκα μου τηλεφώνησε στην αστυνομία των ξένων, είπαν ότι ήταν λίγα άτομα, έκαναν κάτι τέτοιο, δεν τα κατάφεραν, απλά είπαν κάτι σαν "Μην νομίζεις ότι ήταν σταμάτησε ή απορρίφθηκε, το αίτημά σας βρίσκεται σε εξέλιξη, αλλά δεν μπορούμε να το κάνουμε". Όταν κάναμε ανάκριση, ανακριθήκαμε επειδή το ήθελε το γερμανικό προξενείο στην Τουρκία. Τι σημαίνει; Εάν είχαμε αποτύχει στην ανάκριση, θα το προξενείο στην Τουρκία είπαν στην αστυνομία αλλοδαπών να διεκπεραιώσουν την οικογενειακή μας επανένωση ή θα έστελναν απάντηση απόρριψης το συντομότερο δυνατό;

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Φίλε μου το παράρτημα ξένων δουλεύει τόσο αργά. Ειδικά αν υπάρχουν πολλοί Τούρκοι στο μέρος που έρχεστε, η διαδικασία διαρκεί ακόμα περισσότερο. Είναι καιρός διακοπών εδώ. Όπου κι αν πας, κάποιος πεινάει. Κανείς άλλος δεν φροντίζει αυτόν που είναι σε άδεια.

    Έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που ήρθα εδώ και έχω κρίση. Ή δουλεύουν μέχρι το μεσημέρι ή δεν δουλεύουν καθόλου. Μερικές μέρες είναι κλειστά εντελώς. Το μέρος που ανέφερα είναι η ανατολική Γερμανία, δεν ξέρω τι κάνουν στη Δύση ^^

    παράδεισος μου
    συμμέτοχος

    Φίλε μου, τι ραντεβού είπες ότι ήθελες να πας; Αν είπατε κάτι σαν Σεπτέμβριος ή κάτι τέτοιο, μπορείτε να περιμένετε λίγο ακόμα. Για να ξέρετε, σας στέλνουν τη βίζα σύμφωνα με την ημερομηνία που θέλετε να πάτε.

    Ρωτάνε την ημερομηνία που θέλετε να πάτε;

    η benjaminhav
    συμμέτοχος

    Συμπληρώνοντας το φόρουμ, ζήτησαν την ημερομηνία που ήθελες να πας, αλλά δεν βάλαμε ημερομηνία εκεί. Είχαμε τη συμπλήρωση των υπαλλήλων βίζας μπροστά από το προξενείο. Μετά μας την έδωσε ο αδερφός μου.

    77
    συμμέτοχος

    Έχουν περάσει 4 εβδομάδες από την ανάκριση, ακόμα καμία απάντηση, η ξένη αστυνομία λέει ότι είναι ακόμη σε διαδικασία. Αν κάποιος κοιτούσε ένα γράμμα για 30 ημέρες, θα ερχόταν σε μένα κάθε 1 ημέρες, δεν καταλαβαίνω σημάδι καλής τύχης ή όχι.. θα τρελαθώ..

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (21 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.