ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΜΙΚΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    caglarkayan
    συμμέτοχος

    ΦΙΛΟΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΟΙΤΩΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ EGE ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ AQARE ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ
    ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΣΜΗΤΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ,

    1- ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΙΣΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ; ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΩ;

    2- Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ AUSBULDING; (ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΡΚΕΙ 2 Ή 3 ΧΡΟΝΙΑ;)

    caglarkayan
    συμμέτοχος

    ΕΝ τω μεταξύ, ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ, ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ

    Kaan
    συμμέτοχος

    πρώτος
    https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/
    Η διεύθυνση σας βοηθά με τα πτυχία σας.

    Δεύτερον, όσον αφορά τα θαλασσινά, σίγουρα θα έχετε περισσότερο σεβασμό στη Γερμανία παρά στην Τουρκία.

    caglarkayan
    συμμέτοχος

    kaanK σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου.

    Θα ελέγξω το σύνδεσμο. Επίσης, όπως είπες, όταν λέμε Μηχανικός Υδατοκαλλιεργειών, μας κοροϊδεύουν στη χώρα μας λέγοντας «τι θα το βγάλεις αυτό το νερό;». Σπούδασα 4 χρόνια, αν πεις προετοιμασία είναι 5 χρόνια. Έχω καλή γνώση των αγγλικών και είμαι δύτης 3 αστέρων και έχω πολλά βραχιόλια, αλλά σε ιδιωτικό λένε ότι μπορείς να ξεκινήσεις με μισθό 1300 TL. Αν θέλω να μπω στο κράτος, πρέπει να ανησυχώ για το ΚΨΣ. Ήδη έχουμε γίνει αντικείμενο χλευασμού ως επάγγελμα, υπάρχουν παραδείγματα σε κάθε ταινία και τηλεοπτική σειρά. Αλλά υπάρχει ένα γεγονός, πιστέψτε με, ακόμη και η Τουρκία χρειάζεται πολύ τους μηχανικούς αλιείας, αλλά οι πολιτικές στη χώρα κλπ σκοτώνουν αυτό το επάγγελμα. Η χώρα μας θα καταλάβει στο μέλλον ότι αυτό το επάγγελμα είναι εξίσου σημαντικό με το να είσαι γιατρός. Με χαρά σπούδασα το επάγγελμά μου και δεν το μετανιώνω ποτέ. Αυτή τη στιγμή λένε έλα να ξεκινήσεις δουλειά στη Γερμανία με μισθό 3000 ευρώ. Λοιπόν, πάμε να δούμε.

    σχεδιαστής
    συμμέτοχος

    Γειά σου;
    https://www.kmk.org/kmk/information-in-english/statement-of-comparability-for-foreign-higher-education-qualifications
    Σας προτείνω να δείτε αυτόν τον σύνδεσμο. Επίσης, 3000€ είναι μάλλον ο μεικτός μισθός, νομίζω ότι αντιστοιχεί σε 2100€ καθαρά. Εάν ο ετήσιος ακαθάριστος μισθός είναι μικρότερος από 49600 €, δεν μπορείτε να πάρετε άδεια εργασίας. Μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω pdf.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/MiiG_Guide_to_Working_in_Germany.pdf

    caglarkayan
    συμμέτοχος

    Γειά σου;
    https://www.kmk.org/kmk/information-in-english/statement-of-comparability-for-foreign-higher-education-qualifications
    Σας προτείνω να δείτε αυτόν τον σύνδεσμο. Επίσης, 3000€ είναι μάλλον ο μεικτός μισθός, νομίζω ότι αντιστοιχεί σε 2100€ καθαρά. Εάν ο ετήσιος ακαθάριστος μισθός είναι μικρότερος από 49600 €, δεν μπορείτε να πάρετε άδεια εργασίας. Μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω pdf.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/MiiG_Guide_to_Working_in_Germany.pdf

    Φίλε μου κατασκευαστή μοντέλων, αυτό σημαίνει ότι θα πληρωθώ περισσότερο; :D :D :D

    σχεδιαστής
    συμμέτοχος

    Δυστυχώς, δεν σημαίνει ότι θα πάρεις περισσότερο μισθό. Όταν βρεις τη δουλειά και κάνεις το συμβόλαιο, η γερμανική κυβέρνηση ερευνά μήπως είναι χαμηλός ο μισθός που σου δίνουν.Αν σε προσλάβουν για 6000 για δουλειά με αγοραία αξία 5000 δεν επιτρέπεται. Ο λόγος για τον καθορισμό ενός ελάχιστου ορίου των 49600€ εδώ είναι να διασφαλιστεί ότι οι ειδικευμένοι άνθρωποι έρχονται στη χώρα. Δημιούργησαν μια αυτόματη προστασία γιατί κάποιος που δεν έχει τα προσόντα δεν μπορεί να λάβει αυτόν τον μισθό. Αυτές οι προϋποθέσεις ισχύουν για όσους θέλουν να πάρουν μπλε κάρτα της ΕΕ και να εργαστούν στη Γερμανία. Η μπλε κάρτα της ΕΕ έχει πολλά πλεονεκτήματα.

    Η δεύτερη εναλλακτική είναι η εγκατάσταση στη Γερμανία με την απόκτηση άδειας εργασίας χωρίς την απόκτηση μπλε κάρτας της ΕΕ. Επομένως, πρέπει να έχει ένα από τα επαγγέλματα της παρακάτω λίστας και
    Πρέπει να πάρετε γερμανική ισοδυναμία για αυτό.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/whitelist.PDF

    Να θυμάστε ότι αν βρουν κάποιον που η μητρική του γλώσσα είναι τα γερμανικά για τον μισθό που σας δίνουν, προτιμούν να τον προσλάβουν. Το λέει ήδη ο νόμος. Όταν βρίσκετε δουλειά και κάνετε αίτηση, ελέγχουν πόσο καιρό η εταιρεία αναζητά προσωπικό για αυτή τη θέση. Εάν η εταιρεία αναζητά μια θέση για λίγο και δεν μπορεί να βρει Γερμανό υπήκοο, η αίτησή σας γίνεται δεκτή. Με αυτόν τον τρόπο, οι χώροι εργασίας εμποδίζονται από το να ατροφήσουν τη γερμανική αγορά εργασίας φέρνοντας ανθρώπους από το εξωτερικό σε φθηνότερες τιμές.

    Η συμβουλή μου είναι να ξεχάσετε την ισοδυναμία που είπαν οι δάσκαλοί σας, από το σχολείο σας. Αποκτήστε μεταγραφή αγγλικών και συμπλήρωμα διπλώματος αγγλικών. Υποθέτω ότι πήρες το αρχικό δίπλωμα. Υπάρχει η διεύθυνση του KMK στα link που έδωσα πριν. Θυμάμαι ότι το ίδρυμα ήταν στην πόλη Bohn. Υποβάλλετε αίτηση για ισοδυναμία μέσω διαδικτύου. Σας κάνει να κατεβάσετε μια φόρμα. Συμπληρώστε το και ταχυδρομήστε το με τα απαιτούμενα έγγραφα. Όταν φτάσετε στο ίδρυμα, θα σας στείλουν τα στοιχεία της τράπεζας όπου μπορείτε να καταθέσετε ένα ποσό μεταξύ 400-600 €. Πάρτε το πιστοποιητικό ισοτιμίας σας από εδώ και προσθέστε το στο βιογραφικό σας.

    caglarkayan
    συμμέτοχος

    Έκανα ένα αστείο με τον μισθό, αλλά ξέρω ότι θα μου δώσουν άδεια παραμονής και εργασίας όταν επανενω την οικογένειά μου. Κοίταξα τους συνδέσμους που έστειλες και μάλιστα βρήκα το αντίστοιχο επάγγελμά μου και διάβασα τις απαραίτητες πληροφορίες, ωστόσο, μου φαίνεται αδύνατο να μην πάρω αυτή την άδεια εργασίας, θα κάνω περισσότερη έρευνα για αυτό το θέμα και θα γράψω για τυχόν εξελίξεις. Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

    caglarkayan
    συμμέτοχος

    Παρεμπιπτόντως, φίλε μου, εξέτασα αυτό το POSITIVLISTE. Το επάγγελμά μου δεν είναι σε αυτή τη λίστα, αλλά όπως είπες, θα ξεκινήσω τη διαδικασία για να πάρω ισοτιμία. Δεν θα ήταν καλύτερα να έκανα αυτή τη δουλειά ισοδυναμίας στη Γερμανία αφού συμπλήρωσα τα απαραίτητα έγγραφα;

    σχεδιαστής
    συμμέτοχος

    Εάν πρόκειται να πάτε με μια οικογενειακή επανένωση, δεν θα έχετε πολλά προβλήματα. Η δουλειά σου είναι εύκολη. Θα είναι ευκολότερο εάν ολοκληρώσετε τις διαδικασίες ισοδυναμίας όταν εγκατασταθείτε στη Γερμανία, τουλάχιστον μπορείτε να δώσετε μια γερμανική διεύθυνση. Να σας υπενθυμίσω ότι εφόσον το επάγγελμά σας είναι μηχανικός, εμπίπτει στην ομάδα κατοχυρωμένων επαγγελμάτων. Τα επαγγέλματα χωρίζονται σε δύο: reglementierten και nicht-reglementierten. Για να μπορέσεις να κάνεις το επάγγελμα του μηχανικού σου πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΚΚΚ και να πάρεις ισοτιμία. Για παράδειγμα, επειδή το επάγγελμά μου δεν είναι κατοχυρωμένο, μπορώ να εργαστώ χωρίς να αποκτήσω ισοτιμία. Μπορείτε να λάβετε μπλε κάρτα της ΕΕ αφού εγκατασταθείτε στη Γερμανία ή μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για μπλε κάρτα της ΕΕ σε άλλη χώρα της ΕΕ. Η κάρτα ΕΕ παρέχει μεγάλη ευκολία για όσους θα εργαστούν σε διαφορετικές χώρες της Ευρώπης· δεν χρειάζεται να υποβάλετε ξανά αίτηση για κάθε χώρα. Δεδομένου ότι η δική σας είναι μια οικογενειακή επανένωση, πιθανότατα θα συνεχίσετε στη Γερμανία.

    caglarkayan
    συμμέτοχος

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες σου ;)

Εμφάνιση 10 απαντήσεων - 1 έως 10 (10 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.