Παιδική μέριμνα – μερική απασχόληση και μάθημα γλώσσας

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    istanbullu είναι
    συμμέτοχος

    Γεια σας?

    Χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη του Almancax

    Μετακομίζουμε στη Γερμανία τον επόμενο μήνα με τον 1χρονο γιο μας. Η γυναίκα μου είναι Γερμανίδα υπήκοος.

    Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου στην Τουρκία. Η γυναίκα μου βρήκε δουλειά στη Γερμανία.

    1) Θα φροντίσω το παιδί τους πρώτους μήνες. Το κράτος παρέχει κάποια άλλη βοήθεια εκτός από το Kindergeld; Νομίζω ότι παρέχεται βοήθεια στους Γερμανούς πολίτες όταν φροντίζουν τα παιδιά τους Ισχύει για αλλοδαπούς;

    2) Μπορώ να εργάζομαι με μερική απασχόληση από το σπίτι για την εταιρεία στο TR από την οποία παραιτήθηκα, έναντι ορισμένης αμοιβής. Αλλάζει αυτό τη φορολογική κατηγορία του συζύγου μου; Έχει αρνητική ή θετική επίδραση πάνω μας;

    3) Εφόσον θα φροντίζω το παιδί, μπορεί το κράτος να με αναγκάσει να παρακολουθήσω μάθημα γλώσσας; Έχω πιστοποιητικό Α2 από την Türkiye Goethe.

    Περιμένω τα πολύτιμα σχόλια των έμπειρων μελών του Almancax για αυτά τα θέματα.

    Με εκτίμηση,

    Kaan
    συμμέτοχος

    1) Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού είναι κάτω από 1200 €, δεν νομίζω ότι θα λάβετε άλλη υποστήριξη εκτός από το Kindergeld. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο προνόμιο από αυτή την άποψη να είστε Γερμανός ή πολίτης άλλης χώρας.

    2) Μπορεί να αντιμετωπίσετε προβλήματα εάν η TR προσέξει το γεγονός ότι εργάζεστε με μερική απασχόληση από το σπίτι μετά από λίγο.

    Σχετικά με τη Steuerclasse
    https://www.steuerklassen.com/steuerklassenrechner/
    Μπορείτε να κάνετε υπολογισμούς από αυτή τη διεύθυνση. Σε αυτή την περίπτωση, μπορείτε να μάθετε πώς επηρεάζει το εισόδημά σας.

    3) Σίγουρα θα σας ζητηθεί Β1 για μόνιμη κατοικία. Διαφορετικά, θα πρέπει να την παρατείνετε πληρώνοντας ετήσια χρέωση. Κάποτε διάβασα σε ένα φόρουμ ότι μπορείτε να πάρετε απεριόριστες συνεδρίες με το πιστοποιητικό που παίρνετε δίνοντας την εξέταση Β1 απευθείας στο Goethe χωρίς να παρακολουθήσετε μαθήματα στη Γερμανία. Αν έχεις καλές γνώσεις σε επίπεδο Α2, νομίζω ότι δεν θα είναι δύσκολο να προετοιμαστείς για το Β1. 

Εμφάνιση 1 απάντησης (1 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.