Ιθαγένεια του νεογέννητου παιδιού και διαδικασίες εγγραφής

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    posmasterr είναι
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι.
    Υπάρχει μια κατάσταση από την οποία δεν μπορώ να βγω, έκανα ένα παιδί πριν από 2 μήνες, αν και η γυναίκα μου, η μητέρα της, ζει στη Γερμανία εδώ και 25 χρόνια, έγινε Γερμανίδα υπήκοος το 2015. Και τώρα είναι Γερμανίδα υπήκοος Είμαι Τούρκος πολίτης, η ερώτηση είναι λίγο αστεία, αλλά ποιας χώρας θα είναι πολίτης αυτό το παιδί; :)
    Ο Einwohnermeldeamt λέει ότι θα είναι Γερμανός υπήκοος, αλλά το τουρκικό ληξιαρχείο λέει ότι επειδή ο πατέρας είναι Τούρκος υπήκοος, πρέπει να έχει τουρκική ταυτότητα και θα είναι Τούρκος υπήκοος, δεν είναι Γερμανός.
    Τώρα η ερώτησή μου είναι: Οι πολίτες και των δύο χωρών δεν μπορούσαν να μοιραστούν την υπηκοότητα. Εφόσον δεν είμαι εγγεγραμμένος στον αλλοδαπό πληθυσμό, ποιος είναι ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσω και υπάρχει διπλή υπηκοότητα αυτών των δύο χωρών και δεν το γνωρίζω. θα χαιρόμουν αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

    muhendus
    συμμέτοχος

    Από όσο γνωρίζω και οι δύο πλευρές λένε την αλήθεια· δεδομένου ότι η μητέρα του είναι Γερμανίδα υπήκοος, το παιδί έχει γερμανική καταγωγή και είναι Γερμανός πολίτης. Ομοίως, αφού και ο πατέρας του είναι Τούρκος υπήκοος, γίνεται και αυτός Τούρκος υπήκοος. Το παιδί σας έχει διπλή υπηκοότητα :) Δεδομένου ότι έχει εκ γενετής υπηκοότητα (δεν αποκτήθηκε αργότερα), δεν θα χρειαστεί να επιλέξει την υπηκοότητα όταν μεγαλώσει, είναι διπλή υπηκοότητα ισόβια.

    muhendus
    συμμέτοχος

    https://www.calisma.de/index.php?option=com_k2&view=item&id=24:alman-vatandaşlığının-kazanılması&Itemid=6&tmpl=component&print=1

    "ΝΤΟ. Καταστάσεις που καθιστούν δυνατή τη διπλή υπηκοότητα

    1. Διπλοί πολίτες από τη γέννηση

    Οι ιθαγένειες που αποκτώνται από τη γέννηση με βάση την υπηκοότητα της μητέρας ή του πατέρα οδηγούν σε νομική «διπλή» υπηκοότητα, όπου οι γονείς έχουν διαφορετικές ιθαγένειες. Για παράδειγμα, ένα παιδί του οποίου η μητέρα είναι Γερμανίδα υπήκοος και του οποίου ο πατέρας είναι Τούρκος υπήκοος γεννιέται με δύο υπηκοότητες. Δεν μπορεί ποτέ να υπάρξει επιλογή ιθαγένειας για αυτό το άτομο. «Η κατάσταση είναι διαφορετική μεταξύ αυτών που αποκτούν διπλή υπηκοότητα με αυτόν τον τρόπο και εκείνων που έχουν προαιρετική διπλή υπηκοότητα».

    muhendus
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι.
    Υπάρχει μια κατάσταση από την οποία δεν μπορώ να βγω, έκανα ένα παιδί πριν από 2 μήνες, αν και η γυναίκα μου, η μητέρα της, ζει στη Γερμανία εδώ και 25 χρόνια, έγινε Γερμανίδα υπήκοος το 2015. Και τώρα είναι Γερμανίδα υπήκοος Είμαι Τούρκος πολίτης, η ερώτηση είναι λίγο αστεία, αλλά ποιας χώρας θα είναι πολίτης αυτό το παιδί; :)
    Ο Einwohnermeldeamt λέει ότι θα είναι Γερμανός υπήκοος, αλλά το τουρκικό ληξιαρχείο λέει ότι επειδή ο πατέρας είναι Τούρκος υπήκοος, πρέπει να έχει τουρκική ταυτότητα και θα είναι Τούρκος υπήκοος, δεν είναι Γερμανός.
    Τώρα η ερώτησή μου είναι: Οι πολίτες και των δύο χωρών δεν μπορούσαν να μοιραστούν την υπηκοότητα. Εφόσον δεν είμαι εγγεγραμμένος στον αλλοδαπό πληθυσμό, ποιος είναι ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσω και υπάρχει διπλή υπηκοότητα αυτών των δύο χωρών και δεν το γνωρίζω. θα χαιρόμουν αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

    Έχετε διαβάσει το postmasterr;

Εμφάνιση 3 απαντήσεων - 1 έως 3 (3 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.