(ÖSD) Είναι αποδεκτό το πιστοποιητικό A1 στο γερμανικό προξενείο;

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    huseyincanturk
    επισκέπτης

    Χρειάζομαι πιστοποιητικό Α1 για οικογενειακή επανένωση. Γι' αυτό πήγα στο μάθημα Kökdil, το πιο γνωστό μάθημα ξένων γλωσσών στα Άδανα, και έκανα αίτηση. Ωστόσο, αυτός που έκανα αίτηση μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πάω στο Γκαίτε, δηλαδή στην Άγκυρα, για τις εξετάσεις. Επειδή έχουν συμφωνία με την ÖSD, είπε ότι θα δώσω εξετάσεις στη γλώσσα ρίζας, όπου θα έκανα μαθήματα. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, ας πούμε ότι έδωσα εξετάσεις στη γλώσσα ρίζας και έλαβα το πιστοποιητικό μου, θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα το προξενείο; Άρα είναι απαραίτητο να βγάλω πιστοποιητικό από το ινστιτούτο Goethe; Ο ιστότοπος του προξενείου λέει ότι το ÖSD είναι διαθέσιμο με συμφωνία, αλλά ας το παραδεχτούμε, όλοι αγοράζουν από τον Γκαίτε. Υπάρχει κάποιος που δεν πήρε Goethe αλλά πήρε πιστοποιητικό από μαθήματα ÖSD και πήγε στο προξενείο;

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Selamun aleykum

    Υπάρχει ένα άρθρο στη λίστα των εγγράφων που απαιτούνται για την οικογενειακή επανένωση στη Γερμανία:
    «Απόδειξη βασικής γνώσης της γερμανικής, ευρωπαϊκής κοινής γλώσσας
    στο ελάχιστο επίπεδο Α1 σύμφωνα με τα κριτήρια (http://www.europaeischer-referenzrahmen.de):Α'1
    επίπεδο, τα τέσσερα στοιχεία της γλωσσικής επάρκειας (κατανόηση, ομιλία, ανάγνωση και γραφή).
    Καλύπτει. Ο αιτών αποφασίζει πώς και πού θα αποκτήσει τη γνώση της γερμανικής γλώσσας.
    δίνει. Ωστόσο, το πιστοποιητικό γλώσσας Α1 πρέπει να εκδοθεί από εξουσιοδοτημένο ίδρυμα. Στην Τουρκία
    «Start Deutsch 1» του Goethe-Institut (http://www.goethe.deΔίπλωμα Αυστριακής Γλώσσας με )
    (ÖSD) "Grundstufe Deutsch 1" (http://www.osd.at) Γίνεται δεκτό. Πρωτότυπο πιστοποιητικό γλώσσας
    πρέπει να υποβληθεί. Πρέπει να προσκομιστεί το προαναφερόμενο πιστοποιητικό γλώσσας, βίζα
    Αυτό σημαίνει ότι το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας θα γίνει αυτόματα αποδεκτό στη διαδικασία.
    «Δεν έρχεται».

    Νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσετε αυτά που γράφονται εδώ. Μην ρισκάρεις καθόλου τη δουλειά σου.

    selametle

    Χρειάζομαι πιστοποιητικό Α1 για οικογενειακή επανένωση. Γι' αυτό πήγα στο μάθημα Kökdil, το πιο γνωστό μάθημα ξένων γλωσσών στα Άδανα, και έκανα αίτηση. Ωστόσο, αυτός που έκανα αίτηση μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πάω στο Γκαίτε, δηλαδή στην Άγκυρα, για τις εξετάσεις. Επειδή έχουν συμφωνία με την ÖSD, είπε ότι θα δώσω εξετάσεις στη γλώσσα ρίζας, όπου θα έκανα μαθήματα. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, ας πούμε ότι έδωσα εξετάσεις στη γλώσσα ρίζας και έλαβα το πιστοποιητικό μου, θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα το προξενείο; Άρα είναι απαραίτητο να βγάλω πιστοποιητικό από το ινστιτούτο Goethe; Ο ιστότοπος του προξενείου λέει ότι το ÖSD είναι διαθέσιμο με συμφωνία, αλλά ας το παραδεχτούμε, όλοι αγοράζουν από τον Γκαίτε. Υπάρχει κάποιος που δεν πήρε Goethe αλλά πήρε πιστοποιητικό από μαθήματα ÖSD και πήγε στο προξενείο;

    tugce_doerj είναι
    συμμέτοχος

    Το όνομα του πιστοποιητικού που έδωσε ο Γκαίτε είναι τηλ. Έμαθα γερμανικά σε άλλο μάθημα και έδωσα εξετάσεις εκεί. Το πιστοποιητικό που παρέλαβα λέει και telc πάνω του, άρα είναι το ίδιο πιστοποιητικό που έδωσε ο Γκαίτε. Αν δεν κάνω λάθος αυτό που λένε ÖSD είναι Österreiches sprachdiplom και ισχύει.

Εμφάνιση 2 απαντήσεων - 1 έως 2 (2 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.