Μάθημα 19: Γερμανικό όνομα-e (Διάλεξη δεδομένων)

> Φόρουμ > Βασικά γερμανικά μαθήματα από το μηδέν > Μάθημα 19: Γερμανικό όνομα-e (Διάλεξη δεδομένων)

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    Lara
    επισκέπτης
    ΟΝΟΜΑ-E HALİ (DATİV)

    Το όνομα γίνεται επίσης με την αλλαγή των άρθρων.
    Ο articeller ποικίλλει ως εξής:

    der articulated dem,

    das γίνεται αρθρωτό dem,

    η μήτρα γίνεται αρθρωτή,

    είναι αρθρωμένο στο einem,

    να γίνει η αρθρωτή einer,

    kein γίνεται τεχνητά keinem,

    το keine γίνεται τεχνητό.

    Εδώ θα θέλαμε να επισημάνουμε. Υπάρχουν πολύ διαφορετικές καταστάσεις σχετικά με τις καταστάσεις του ονόματος
    Όσο περισσότερη πρακτική και πρακτική ασκείστε, τόσο πιο εύκολο και περισσότερο
    Μπορεί να είστε εξοικειωμένοι γρήγορα. Θα υπάρχουν πολλά παραδείγματα αυτών των θεμάτων στα επόμενα κεφάλαια.
    και θα κάνουμε ασκήσεις. Προσπαθήστε να κάνετε μερικές ασκήσεις μόνοι σας.
    Ζητήστε βοήθεια σε καταστάσεις που δεν γνωρίζετε. Θυμηθείτε, όσο περισσότερο ασκείστε, τόσο περισσότερο
    Όσο μικρότερος είναι ο χρόνος μάθησης και τα ζητήματα γίνονται μόνιμα.
    .

    der Schüler (φοιτητής)


    dem Schüler (στον μαθητή)
    das Kind (παιδί)


    dem Kind (προς το παιδί)
    die Frau (γυναίκα)


    λέει η Frau (στη γυναίκα)
    ein Haus (ένα σπίτι)


    einem Haus (σε ένα σπίτι)
    kein Haus (όχι σπίτι)


    keinem Haus (όχι σπίτι)
    eine Frau (μια γυναίκα)


    einer Frau (σε μια γυναίκα)
    keine Frau (όχι γυναίκα)


    keiner Frau (όχι σε γυναίκα)
    Οι παραπάνω κανόνες έχουν παραδειγματιστεί εδώ.

    Κατά την περιγραφή του πληθυντικού των ουσιαστικών, ορισμένα ουσιαστικά είναι πληθυντικά με τη λήψη -n ή -en στο τέλος.
    Αυτά τα ονόματα ήταν συνήθως τα τελευταία γράμματα -schaft, -heit, -keit, -in, -lei, -rei, -ung.
    Μεταξύ αυτών των ουσιαστικών με το άρθρο "der", το άρθρο "der" γίνεται "dem" κατά τη μετατροπή του ουσιαστικού σε -e.
    και η λέξη χρησιμοποιείται με τον πληθυντικό, δηλαδή τον πληθυντικό που παίρνει τα επιθήματα -n ή -en στο τέλος και το άρθρο
    Όλα τα ουσιαστικά με "der" χρησιμοποιούνται πάντα σε πληθυντικό στη μορφή -e του ουσιαστικού. Αυτή η εξαίρεση είναι μόνο
    Δεν είναι μια συγκεκριμένη δυνατότητα για την κατάσταση -e, ισχύει για όλες τις καταστάσεις του ονόματος. Για να δώσω ένα παράδειγμα,
    Το άρθρο της λέξης μαθητής είναι «der» Και αυτή η λέξη γίνεται πληθυντικός προσθέτοντας το επίθημα -en στο τέλος.
    Επομένως, η παραπάνω εξαίρεση ισχύει για αυτήν τη λέξη.
    Πάρτε τη θήκη και -ε.

    der Student (μοναδική και απλή κατάσταση) (φοιτητής)
    die Studenten (φοιτητής πληθυντικός)
    Studenten (μοναδικός και μοναδικός) (φοιτητής)
    Αν αναλύσετε καλά την παραπάνω κατάσταση, μπορείτε εύκολα να καταλάβετε την παραπάνω εξαίρεση.

    Θα εξετάσουμε τα πληθυντικά ονόματα παρακάτω.
    Όπως είναι γνωστό, όλα τα πληθυντικά ονόματα στην απλή κατάσταση του άρθρου "πεθαίνουν" ήταν.
    Ο λόγος για τον οποίο δεν αντιμετωπίσαμε τους πληθυντικούς στην περίπτωση -i ξεχωριστά στην προηγούμενη ενότητα είναι ότι ο πληθυντικός
    Δεν υπήρξε καμία αλλαγή στην περίπτωση των ουσιαστικών. Τα πληθυντικά ουσιαστικά συζητήθηκαν επίσης εδώ.
    Ο λόγος που το θεωρούμε είναι ότι τα πληθυντικά ουσιαστικά έχουν μια αλλαγή στην κατάσταση-το ουσιαστικό.
    (Όπως μπορείτε να δείτε, όλα σε αυτήν τη γλώσσα έχουν τις δικές τους εξαιρέσεις.
    Στο μέλλον, αυτοί οι τρομακτικοί κανόνες θα ακούγονται τόσο εύκολο και συνηθισμένο όσο πολλαπλασιάζουν τα δύο με τα τέσσερα.)

    Για να αλλάξετε τα ουσιαστικά του πληθυντικού σε -e, το άρθρο "die" μπροστά από το ουσιαστικό του πληθυντικού αλλάζει σε "den" και
    Στο τέλος του ουσιαστικού προστίθεται ένα γράμμα «ν» Αν το τελευταίο γράμμα του πληθυντικού του ουσιαστικού είναι «ν», τότε το γράμμα «ν»
    (Διαβάστε ξανά τον παραπάνω κανόνα)

    π.χ.
    die Väter (πληθυντικός και απλή κατάσταση) (πατέρας)
    den Vätern (πληθυντικός και -ε κατάσταση) (babalara)
    Όπως φαίνεται στο παραπάνω παράδειγμα, αλλάξαμε το άρθρο "die" σε "den" και το προσθέσαμε στον πληθυντικό στο τέλος του ουσιαστικού.
    Δεδομένου ότι δεν υπάρχει το γράμμα "n", προσθέσαμε το γράμμα "n" για να το κάνουμε -e.

    παράδειγμα:
    πεθαίνουν Frauen (πληθυντικός και απλή κατάσταση) (γυναίκες)
    den Frauen (πληθυντικός και -ε κατάσταση) (γυναίκες)
    Όπως φαίνεται παραπάνω, το άρθρο "die" μετατράπηκε σε "den" στην περίπτωση -e του ουσιαστικού και του ουσιαστικού
    Δεδομένου ότι ο πληθυντικός τελειώνει ήδη με το γράμμα "n", δεν προστέθηκε επιπλέον γράμμα "n" στο όνομα.

    Λοιπόν, χρησιμοποιείται μόνο το άρθρο "die" με ουσιαστικά στον πληθυντικό αριθμό; Αρ. Αόριστα άρθρα με ουσιαστικά πληθυντικού αριθμού
    Έχουμε δηλώσει σε προηγούμενες ενότητες ότι μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί (αρνητικό-αβέβαιο).
    Στη συνέχεια, ας δώσουμε διάφορα παραδείγματα διαφόρων αόριστων άρθρων -ε με το να γίνουμε.
    Όπως είναι γνωστό, το «είν» και το «είνε» δεν χρησιμοποιούνταν με ουσιαστικά στον πληθυντικό αριθμό γιατί οι λέξεις αυτές σημαίνουν «ένα».
    Αυτή η έννοια έρχεται σε αντίθεση με τον πληθυντικό του ουσιαστικού Έχετε ακούσει ποτέ για "ένα βιβλίο";
    Αυτή η έννοια είναι ανοησία, επομένως πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο ως "βιβλία". Άρα "ein" και "eine"
    Δεν χρησιμοποιούνται στον πληθυντικό. Ας εξηγήσουμε με ένα παράδειγμα.
    Η λέξη ein Buch (ένα βιβλίο) είναι μοναδική και αναφέρεται μόνο σε ένα βιβλίο.
    Η λέξη lar books kullanılamaz δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως στο ein Bücher, χρησιμοποιείται ως "Bücher ..
    Επομένως, δεν χρησιμοποιούμε τα "ein" και "eine" αρθρώνει.

    παράδειγμα:
    ein Buch (άπαχο και μοναδικό) (ένα βιβλίο)
    Bücher (απλό και πληθυντικό) (βιβλία)
    Büchern (-ε και πληθυντικός) (βιβλία)
    Στο παραπάνω παράδειγμα, δεδομένου ότι η λέξη Bücher δεν έχει άρθρο μπροστά της, μόνο το τέλος της λέξης
    προστέθηκε ένα γράμμα «ν» και η λέξη έγινε -ε
    .

    Το "Keine" θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μπροστά από το ουσιαστικό στον πληθυντικό αριθμό. Ας το κάνουμε αυτό σε ένα παράδειγμα.
    keine Τράπεζα (χωρίς τράπεζα) (άπαχο-singles)
    keine Banken (χωρίς τράπεζες) (άπαχο κράτος)
    keinen Banken (χωρίς τράπεζα) (-e περίπτωση-πληθυντικός)
    Σε αρνητικούς πληθυντικούς, το "keine" αλλάζει σε "keinen".

    Σε αυτήν την ενότητα, παρουσιάσαμε διάφορες χρήσεις που σχετίζονται με τη μορφή-e του ουσιαστικού.
    Λένε ότι οι ξένες γλώσσες είναι αχάριστες.
    ποτέ να μην είναι μόνιμος. Μην εγκατασταθείτε για όσα διαβάζετε εδώ.
    Δοκιμάστε να μεταφράσετε πολλές λέξεις σε διάφορες μορφές του ουσιαστικού μόνοι σας.
    Επιτεύγματα ...

    Το κεφάλαιο ζωής είναι σπάνιο. Υπάρχουν πολλά πράγματα που χρειάζεστε.

    Αναρωτιέμαι αν δημιουργήσατε μόνο για τον κόσμο, ότι ξοδεύετε όλο τον χρόνο σας σε αυτόν!
    (BSN)

    σίδερο
    συμμέτοχος

    μια πολύ λεπτομερή εξήγηση. Ευχαριστώ.

    duak
    συμμέτοχος

    Ήμουν πραγματικά περίεργος για αυτό το θέμα, με έκανε να καταλάβω πολύ άνετα. Σας ευχαριστώ πολύ!

    ταχύς
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ πολύ
    μια σούπερ αφήγηση και εξήγηση ..

    Sanem
    συμμέτοχος

    Διάβασα αυτό το θέμα από το βιβλίο, δεν κατάλαβα πολύ, τώρα μπορώ να το κατανοήσω καλύτερα.

    yazyagmuruxnumx
    συμμέτοχος

    Στην πραγματικότητα, το θέμα φαίνεται δύσκολο, τα πήγαινα τέλεια με τις ονομαστικές καταστάσεις, αλλά νομίζω ότι άρχισα να αποτυγχάνω στις επιχειρήσεις και στα ηλεκτρονικά κράτη. Θα ήμουν ευτυχής αν μπορούσατε να μου δώσετε μια μέθοδο για το πώς να καταλάβω καλύτερα αυτό το θέμα . :'(

    MuhaяяeM
    συμμέτοχος

    Πρέπει να κατανοήσετε καλά το θέμα, να απομνημονεύσετε τους κανόνες και να εξασκηθείτε πολύ.
    Εάν δεν κάνετε πολλή εξάσκηση, ενδέχεται να μην μπορείτε να κατανοήσετε καλά το θέμα και, όταν προχωρήσουμε σε δομές προτάσεων στο μέλλον, ενδέχεται να μην μπορείτε να καταλάβετε σε τι κατάσταση βρίσκεται το αντικείμενο της πρότασης .
    Για αυτούς τους λόγους, πρέπει να απομνημονεύσετε και να διακρίνετε όλες τις μορφές του ονόματος, όπως οι πλημμύρες.
    Επιτεύγματα ...

    rose κόκκινο
    συμμέτοχος

    danke schön

    θαύμα σας
    συμμέτοχος

    dem guten mann = σε καλό άνθρωπο
    der guten frau = καλή γυναίκα
    dem guten kind = καλή cocuga

    Θα γίνουμε καλύτεροι και καλύτεροι εδώ HURAAAAAA  :)

    memolixnumx
    συμμέτοχος

    : - [Καλημέρα είμαι νέος σε αυτόν τον ιστότοπο, τα θέματα είναι πολύ καλά. Προσπαθώ σκληρά να μάθω. Ξέρω ότι μαθαίνω, αλλά όταν πρόκειται για προτάσεις, δεν ξέρω, δεν μπορώ Κάντε μια πρόταση. Γι 'αυτό λυπάμαι και δεν τολμώ να μιλήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Derwisch
    συμμέτοχος

    : - [Καλημέρα είμαι νέος σε αυτόν τον ιστότοπο, τα θέματα είναι πολύ καλά. Προσπαθώ σκληρά να μάθω. Ξέρω ότι μαθαίνω, αλλά όταν πρόκειται για προτάσεις, δεν ξέρω, δεν μπορώ Κάντε μια πρόταση. Γι 'αυτό λυπάμαι και δεν τολμώ να μιλήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    γεια,

    Δεν μπορείτε να κάνετε μια πρόταση χωρίς να σκεφτείτε στα Γερμανικά. Μπορείτε να το κάνετε ακολουθώντας τον ιστότοπο. Θα συναντήσετε μελέτες για αυτό τις επόμενες ημέρες.
    Κάντε το εύκολο.

    LG
    Derwisch

    acelyaxnumx
    συμμέτοχος

    Στην πραγματικότητα, το θέμα φαίνεται δύσκολο, τα πήγαινα τέλεια με τις ονομαστικές καταστάσεις, αλλά νομίζω ότι άρχισα να αποτυγχάνω στις επιχειρήσεις και στα ηλεκτρονικά κράτη. Θα ήμουν ευτυχής αν μπορούσατε να μου δώσετε μια μέθοδο για το πώς να καταλάβω καλύτερα αυτό το θέμα . :'(

    Γεια σας, έχω ξεκινήσει ένα θέμα στην ενότητα της βάσης γνώσεων που δείχνει τη σύζευξη αντωνυμιών, δηλαδή προσωπικές αντωνυμίες, σύμφωνα με τις πτώσεις του ουσιαστικού, νομίζω ότι θα σας βοηθήσει λίγο. Καλή επιτυχία, χαιρετισμούς…

    εξαιρετική
    συμμέτοχος

    Σας ευχαριστώ πραγματικά για τις πληροφορίες slm, η ερώτησή μου είναι πόσο μπορώ να λύσω τα γερμανικά σε αυτόν τον ιστότοπο.

    MuhaяяeM
    συμμέτοχος

    Σε μια εβδομάδα αρχίζετε να τραγουδάτε σαν αηδόνι  :D :D

    η πλημμύρα
    συμμέτοχος

    Καληνύχτα, συνήθως μελετάω αργά και κανείς δεν είναι εκεί κατά τη διάρκεια αυτών των ωρών :( Βρίσκομαι τώρα στη Γαλλία και σκέφτομαι να μετακομίσω στη Γερμανία εντός 1 ή 2 μηνών. Προσπαθώ να μάθω γερμανικά χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, αλλά είμαι κολλημένος στην απουσία ενός ατόμου που μιλάει γερμανικά. .

    MuhaяяeM
    συμμέτοχος

    Ας ελπίσουμε ότι θα συμβεί στο μέλλον.

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (54 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.