Έλλειψη συνεδρίας λόγω της Corona

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    Mein leben
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι

    Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα χωρίς αόριστη συνεδρία Αν κάποιος έχει πληροφορίες ας γράψει.

    Τον περασμένο μήνα ο φίλος μου που έχει ένα γερμανό παιδί έκανε αίτηση για αορίστου χρόνου, υποθέτω ότι του έδωσαν άδεια παραμονής 6 μηνών λόγω κορωνοϊού. Τωρα η ερωτηση μου ειναι η γυναικα μου ειναι γερμανος υπηκοος και εκανα αιτηση για αοριστο χρονικο διαστημα μενω γερμανια με την γυναικα μου εδω και 3 χρονια θα μου δωσουν και εμενα 6 μηνες ετσι? Τι να κάνω αν μου δώσουν 6 μήνες; Άλλωστε βάσει νόμου πρέπει να μου το δώσουν επ' αόριστον μετά από 3 χρόνια.

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Θέλω να εξηγήσω με ένα παράδειγμα από τον εαυτό μου. Οι Γερμανοί δεν εφαρμόζουν πάντα τους νόμους ακριβώς στους ξένους.
    Πήρα άδεια παραμονής αορίστου χρόνου σε 2,5 χρόνια.
    Είχα πιστοποιητικό γλώσσας Β1. Δεν έλαβα καμία βοήθεια από το κράτος. Υπήρχε unbefristet vertrag. Και συνέχιζα το ενεργό μάθημα Β2 και έδωσα και αυτό το έγγραφο. Το παιδί μου δεν το είχε εκείνη την ώρα.
    Εάν έχετε αυτά τα έγγραφα, μην ανησυχείτε, θα πάρετε τη συνεδρία σας, τίποτα δεν μπορεί να σας σταματήσει. Αλλά αν δεν είσαι, μπορεί να μην το καταλάβεις.

    Oberfrance
    συμμέτοχος

    Για αόριστη συνεδρία,

    Πρέπει να έχετε ζήσει στη Γερμανία με τον γερμανό υπήκοο σύζυγό σας για τουλάχιστον 3 χρόνια,
    Πρέπει να έχετε Πιστοποιητικό Β1,

    και πρέπει να έχετε δουλειά Vollzeit ανεξάρτητη από το κράτος.
    Όταν συγκεντρωθούν όλοι αυτοί οι όροι ταυτόχρονα, μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για διαμονή αορίστου χρόνου. Ακόμα κι αν λείπει ένα, δίνουν μια προσωρινή συνεδρία.

    Gemini
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι

    Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα χωρίς αόριστη συνεδρία Αν κάποιος έχει πληροφορίες ας γράψει.

    Τον περασμένο μήνα ο φίλος μου που έχει ένα γερμανό παιδί έκανε αίτηση για αορίστου χρόνου, υποθέτω ότι του έδωσαν άδεια παραμονής 6 μηνών λόγω κορωνοϊού. Τωρα η ερωτηση μου ειναι η γυναικα μου ειναι γερμανος υπηκοος και εκανα αιτηση για αοριστο χρονικο διαστημα μενω γερμανια με την γυναικα μου εδω και 3 χρονια θα μου δωσουν και εμενα 6 μηνες ετσι? Τι να κάνω αν μου δώσουν 6 μήνες; Άλλωστε βάσει νόμου πρέπει να μου το δώσουν επ' αόριστον μετά από 3 χρόνια.

    Γεια σας, όπως εσείς, ζω στη Γερμανία εδώ και 3 χρόνια με τη γερμανίδα υπήκοο σύζυγό μου. Όταν πρωτοήρθα, μου έκαναν μια συνεδρία 3 ετών και έληξε τον προηγούμενο μήνα. Η γυναίκα μου είπε ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα ακόμα και αν έμειναν 1-2 μέρες πριν την προθεσμία υποβολής αιτήσεων. Φυσικα ηταν λιγο χαλαρος οπως ειπε καναμε αιτηση 1-2 μερες πριν την καταληξη και η διαδικασια πηρε μεχρι 6 εβδομαδες οποτε για να μην μεινω εν τω μεταξυ θυμα μου εδωσαν προσωρινη διαμονη άδεια για 6 μήνες μέχρι να έρθει η κάρτα διαμονής μου. Εφόσον συμπλήρωσα τα 3 χρόνια έκανα αίτηση για απεριόριστη διαμονή και μου είπαν ότι θα μου το δώσουν, απλά μου ζήτησαν μερικά επιπλέον έγγραφα και αυτό ήταν. Ζήτησαν λοιπόν το εκκαθαριστικό της γυναίκας μου γιατί δεν δουλεύω. Μην ανησυχείς, νομίζω ότι πρέπει να προσπαθήσεις να φτάσεις ξανά σε γραφείο αλλοδαπών.

    Nesibe της
    συμμέτοχος

    Πρέπει να εμπνέεσαι για να είσαι αόριστος;

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Πρέπει να εμπνέεσαι για να είσαι αόριστος;

    Όχι, δεν υπάρχει ανάγκη.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Νομίζω ότι θα ήταν πιο λογικό να κάνεις αίτηση για υπηκοότητα αντί για αόριστο χρόνο.Οι απαιτούμενες προϋποθέσεις είναι οι ίδιες.Η συμβουλή μου σε όσους σκέφτονται να πάρουν υπηκοότητα να παρακάμψουν τον αόριστο χρόνο και να κάνουν αίτηση για υπηκοότητα μετά από 3 χρόνια.

    επαναστατικό
    συμμέτοχος

    Αυτό που λες fiktionsbescheinigung δεν είναι η προσωρινή σου διαμονή.. σου δίνουν άδεια παραμονής.. είναι ένα προσωρινό έγγραφο που σου δίνουν να το διαχειριστείς μέχρι να έρθει το έγγραφο διαμονής σου (κάτι σαν δίπλωμα οδήγησης).. Κανονικά το δίνουν για 3 μήνες .. αλλα επειδη εχει πανδημια το δινουν για 6 μηνες.. ο σκοπος ειναι αυτος.. εσυ τωρα κανεις αιτηση για αοριστη συνεδρια και το πηρες.. αλλα η συνεδρια σου τελειωνει σε δυο εβδομαδες.. ετσι τι θα κανεις εν τω μεταξύ? Το fiktionsbescheinigung είναι ένα προσωρινό έγγραφο που δείχνει ότι έχετε άδεια διαμονής. Μόλις φτάσει η ταυτότητά σας, δεν θα είναι πλέον έγκυρη. Η επιστολή σας θα φτάσει σύντομα, ζητώντας σας να έρθετε και να λάβετε την ταυτότητά σας.

    Mein leben
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ φίλοι μου ζήτησαν από εμένα και τη γυναίκα μου ένα τρίμηνο lohn Abrechnung και το έστειλα πέρασε ένας μήνας και δεν υπάρχουν νέα ακόμα 🙈

Εμφάνιση 8 απαντήσεων - 1 έως 8 (8 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.