Περίληψη των τελευταίων 5 ετών στη Γερμανία

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    Oberfrance
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι,
    Μετά από πολύ καιρό, ήθελα να ανοίξω ξανά το φόρουμ. Άρχισα να έρχομαι στη Γερμανία από αυτό το φόρουμ το 2015 και να συλλέγω πληροφορίες για τη Γερμανία.
    Παντρεύτηκα τον Ιούλιο του 2015 και ήρθα στη Γερμανία τον Αύγουστο. Δεν είχα προετοιμαστεί για τη Γερμανία εκτός από την επιταχυνόμενη γερμανική Α1 μου. Τα τελευταία 5 χρόνια (στην πραγματικότητα 4 χρόνια στη Γερμανία)

    Τον πρώτο χρόνο της άφιξής μου, μόλις πήρα τη συνεδρία, μετακόμισα από τη Γερμανία και έζησα με τη γυναίκα μου σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα για 1 έτος.
    Μετά επέστρεψα στη Γερμανία και εργάστηκα στην ίδια εταιρεία για 3 χρόνια. Δεν παρακολούθησα μαθήματα γλωσσών στη Γερμανία κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Δεν παρακολούθησα καν ένα μάθημα ένταξης. Αυτοί οι μεταφορείς τόσο στα γερμανικά όσο και για να εργαστούν στη Γερμανία στα τέλη ögrendim.türkiye, ούτε καν μπροστά στο εργοστάσιο, δουλεύω τρεις βάρδιες καθημερινά και νύχτα. Δούλεψα για 3 έτος με μια εταιρεία taseron που ονομάζεται Leih, 1 έτος με συμβατικό vertrag και 1 έτος με αόριστο vertrag, και αποφάσισα να εγκαταλείψω το όνομά μου και να βελτιωθώ γιατί οι συνθήκες δεν βελτιώθηκαν από μόνες μου. Είχα φτάσει στο υψηλότερο σημείο και χρήματα που μπορούσα να φτάσω σε αυτήν την εταιρεία, αλλά αυτό δεν με ικανοποίησε.
    Κατά τη διάρκεια των 3 ετών που δούλευα στην εταιρεία, άνοιξα μια ιδιωτική εταιρεία και, επιπλέον, έκανα διαδικτυακή επιχείρηση και ακόμη και λόγω της ανεπάρκειας μας στους γερμανικούς νόμους για τα φτυάρια, ήμουν αντιμέτωπος με έναν δικαστή εμπορικού δικαστηρίου 3 φορές. (επειδή ένας ανταγωνιστής βρήκε έλλειμμα στο ηλεκτρονικό κατάστημά μου μήνυσε) Στη συνέχεια κέρδισα αυτές τις περιπτώσεις και πήρα ακόμη και αποζημίωση. :) Τα τσακάλια μπροστά μου πίστευαν ότι θα μπορούσαν να με στείλουν. Πέρασα 5.000 ευρώ σε δικαστικές διαδικασίες, αλλά πήρα πίσω 8000 ευρώ.
    Ξεκίνησα το ταξίδι μου στο Umschulung, το οποίο είναι σήμερα επαγγελματική εκπαίδευση. Προκειμένου να επικεντρωθώ στο επάγγελμά μου και να μην έχω προβλήματα με την κυβέρνηση, πάγωσα τις δραστηριότητές της στην εταιρεία μου.

    Υπήρξαν επίσης πολλές αλλαγές στην προσωπική μου ζωή. Δόξα τω Θεώ, έγινα πατέρας σε αυτήν τη χώρα, αλλά επίσης έχασα τον πατέρα μου. Πολλά έχουν συμβεί σε εμάς. Δεν υπάρχουν άνθρωποι που έρχονται στη Γερμανία μετά και δεν είχαν περιπέτειες. Αυτή η χώρα κάνει πραγματικά έναν άνθρωπο. Εάν είστε αρκετά τυχεροί για να μείνετε μακριά από την οικογένεια και τους αγαπημένους σας και ο σύντροφός σας είναι καλός, αγωνίζεστε. Χωρίς γλώσσα, σπίτι, αυτοκίνητο, δουλειά, φίλους, πρέπει να τα κερδίσετε όλα.

    Ενημερώστε όσους θα έρθουν στη Γερμανία ότι είστε πάντα μόνοι εδώ. Ελπίζω οι σύζυγοί σας να βγουν καλά και να γίνουν οι καλύτεροι φίλοι σας. Δεν θα μπορείτε να καταλάβετε τους Τούρκους που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ. Η μόνη μου συμβουλή σε εσάς είναι να προσαρμοστείτε για 2-3 μήνες μόλις φτάσει, και αν κάποιος δεν λέει καλό ή κακό, αφήστε το να λειτουργήσει. Αν δεν πήγα ποτέ στο μάθημα ή κάτι τέτοιο, είχα ένα μηδενικό γερμανικό όταν ξεκίνησα και διαπραγματευόμουν με τα παιδιά στο δρόμο. Εάν συνεργάζεστε με τους Γερμανούς στην εταιρεία στην οποία εργάζεστε, ο Γερμανός σας αναπτύσσεται πολύ γρήγορα. Μπαίνω στον καθηγητή μου στο μάθημα για τις εξετάσεις b1 που μάθατε από μένα, δεν πηγαίνετε ποτέ στην Τουρκία 3 χρόνια γερμανικά στα γερμανικά ήταν αδύνατο να το είπε ότι ενώ ούτε η Τουρκία ούτε η πορεία που έκανα βασίστηκε εδώ μόνο για σπουδές και πρακτική.

    Η ζωή του Velhasil kalam είναι τόσο συντριπτική και συνεχώς σας φέρνει νέες περιπέτειες. Αυτό το μέρος διδάσκει στους ανθρώπους πολύ καλά τι σας κοστίζει και τι γνωρίζετε. Να είστε αυτοπεποίθηση, μην ευχαριστείτε κανέναν. Αποφύγετε τις φιλίες με άτομα που ζουν στη Γερμανία σαν κορόιδα, ώστε να μην είστε μόνοι. Κοιτάξτε το ψωμί σας, μαθαίνοντας τη γλώσσα σας και την ηρεμία του σπιτιού σας, τα υπόλοιπα είναι ένα τεράστιο ψέμα. Φυσικά, θα είναι με τους φίλους σας, μην ανησυχείτε, εάν έχετε δίκιο, οι σωστοί άνδρες θα έρθουν και θα σας βρουν.
    ΜΑΘΕΤΕ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΑΘΕΤΕ !! Θα ανοίξει ακόμη και πόρτες που δεν σας βλάπτουν στα γερμανικά. Παρόλο που είναι πολύ δύσκολο, εξοικειωθείτε με το αυτί και τον εγκέφαλό σας με αυτήν τη γλώσσα επαναλαμβάνοντας την κάθε μέρα, χρησιμοποιώντας το youtube και παρακολουθώντας γερμανικά κανάλια κάθε μέρα. Πιστέψτε με, εάν δεν μιλάτε γερμανικά, θα φοβάστε να λάβετε τις τηλεφωνικές κλήσεις που λαμβάνω. Ίσως μια μεγάλη ευκαιρία να έρθει μπροστά σας, αλλά δεν θα καταλάβετε. Ξεχάστε χρήματα ή κάτι τέτοιο. Εστίαση μόνο στα γερμανικά για 2-3 χρόνια. Ο γρηγορότερος τρόπος για να γίνει αυτό είναι η εργασία σε χώρο εργασίας και η ανάμειξη με τους Γερμανούς.

    Ήθελα απλώς να μοιραστώ λίγο. Ευεξία σε όλους εσάς. Ο Θεός συγκρίνει όλους με το καλό.

    Ντράγκορεξ
    συμμέτοχος

    Σας ευχαριστώ πολύ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας. Insya Allah θα έχετε πιο ευτυχισμένες μέρες με υγεία και γαλήνη

    Αν είμαι τυχερός, θα πάω στο Βερολίνο σε 2 εβδομάδες με τη γυναίκα και το παιδί μου. Ο μεγαλύτερος φόβος μου δεν είναι να βρω δουλειά ή να πληρώσω το ενοίκιο μου.

    Το γερμανικό επίπεδο είναι A2 τώρα. Έχω ένα πλεονέκτημα ότι τα αγγλικά μου είναι καλά. Έχω πιστοποιητικό C1. Αλλά για μερικούς, τα Αγγλικά λειτουργούν στη Γερμανία και για άλλους δεν το κάνουν. Θέλω να βρω δουλειά μόλις πάω. Πιστεύετε ότι πρέπει να επικοινωνήσω αμέσως με μια κορυφαία εταιρεία; Ή πρέπει να αναζητήσω μια δουλειά μόνη μου; Πρώτον, νομίζω ότι είμαι ένας από τους ταχυμεταφορείς που παραδίδουν ποδήλατα στην εταιρεία παραγγελίας τροφίμων. Αλλά ακόμη και η είσοδος σε αυτή τη δουλειά έχει γίνει δύσκολη, τώρα κάνουν συνέντευξη δύο φορές.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Γεια σας, dragorex, θα ήταν καλύτερα αν ξεκινήσετε πρώτα σε μια εταιρεία υπεργολάβων. Θα βελτιώσετε τη Γερμανία σας και θα δείτε το εργοστασιακό περιβάλλον στη Γερμανία.

    Oberfrance
    συμμέτοχος

    Σας ευχαριστώ πολύ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας. Insya Allah θα έχετε πιο ευτυχισμένες μέρες με υγεία και γαλήνη

    Αν είμαι τυχερός, θα πάω στο Βερολίνο σε 2 εβδομάδες με τη γυναίκα και το παιδί μου. Ο μεγαλύτερος φόβος μου δεν είναι να βρω δουλειά ή να πληρώσω το ενοίκιο μου.

    Το γερμανικό επίπεδο είναι A2 τώρα. Έχω ένα πλεονέκτημα ότι τα αγγλικά μου είναι καλά. Έχω πιστοποιητικό C1. Αλλά για μερικούς, τα Αγγλικά λειτουργούν στη Γερμανία και για άλλους δεν το κάνουν. Θέλω να βρω δουλειά μόλις πάω. Πιστεύετε ότι πρέπει να επικοινωνήσω αμέσως με μια κορυφαία εταιρεία; Ή πρέπει να αναζητήσω μια δουλειά μόνη μου; Πρώτον, νομίζω ότι είμαι ένας από τους ταχυμεταφορείς που παραδίδουν ποδήλατα στην εταιρεία παραγγελίας τροφίμων. Αλλά ακόμη και η είσοδος σε αυτή τη δουλειά έχει γίνει δύσκολη, τώρα κάνουν συνέντευξη δύο φορές.

    Γεια σας,

    Το Βερολίνο είναι μια διεθνής πόλη λόγω της δομής του και υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μπορούν να εργαστούν εκεί χωρίς να γνωρίζουν γερμανικά. Επιτρέψτε μου να σας δώσω ένα παράδειγμα. Στην πολιτεία της Μπάγερν όπου μένω, ακόμη και τα ενδιάμεσα γερμανικά δεν αρκούν σε ορισμένα μέρη. Θέλουν γερμανικά χωρίς προφορά. Ωστόσο, δεδομένου ότι υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί και Τούρκοι στο Βερολίνο, ένα επίπεδο Γερμανών που μπορεί να διαχειριστεί τη δική σας επιχείρηση θα αρκεί κατ 'αρχάς. Φυσικά, οι Γερμανοί σας θα έρθουν αναπόφευκτα σε ένα καλό σημείο με την πάροδο του χρόνου, φυσικά, η μόνη πρόκληση είναι να συνεργαστείτε με τους Γερμανούς και να είστε συνομιλητής. Αν έρχεστε στο Βερολίνο και βγείτε σε τούρκικο καφέ, τούρκικα μέρη και εντελώς με Τούρκους φίλους, η εκμάθηση γερμανικών θα είναι αργή και δεν θα το μάθετε καθόλου, ακόμη κι αν νομίζετε ότι δεν το χρειάζεστε. Συνεπώς, διατηρήστε τη θερμότητα από την αρχή. Αυτές είναι οι συμβουλές μου για τη γλώσσα. Δεν προτείνω το μάθημα γλωσσών, εκτός από τα υποχρεωτικά μαθήματα γλωσσών, επειδή υπάρχουν πάρα πολλοί πολυπολιτισμικοί εκεί. Αφγανοί, Ρώσοι, Σύροι, μαθήματα γλωσσών είναι γεμάτα από αυτά. Κανένα από αυτά δεν έχει πρόβλημα όπως η εκμάθηση μιας γλώσσας. Έρχονται επειδή το κράτος τους απαιτεί. Νομίζω ότι θα ήταν πιο ωφέλιμο να παρακολουθήσετε 4-5 ώρες γερμανικών μαθημάτων την εβδομάδα από έναν Γερμανό δάσκαλο αντί να πάτε σε ένα μάθημα γλωσσών.

    Όσον αφορά την εργασία, το 90% των εταιρειών ξεκινούν τους εργαζομένους τους με Leihfirma υπό κανονικές συνθήκες στη Γερμανία. Οι άμεσες καταχωρίσεις ήταν σχεδόν ανύπαρκτες, ειδικά όταν εκατοντάδες εφαρμογές έφτασαν ακόμη και στις πιο άθλιες δουλειές σε αυτήν την εποχή της Corona, έγινε πολύ δύσκολο να εισαχθούν. Αυτή η κατάσταση φαίνεται να συνεχίζεται για 2-3 χρόνια. Επιτρέψτε μου να δώσω ένα παράδειγμα από τον εαυτό μου και όταν έφυγα για πρώτη φορά, έπαιρνα μια συνέντευξη εργασίας από κάθε εταιρεία στην οποία έκανα αίτηση και υπήρχαν τόσες πολλές θέσεις εργασίας. Όταν το σχολείο μου έκλεισε λόγω της κορώνας, είπα ότι θα εργαζόμουν αμέσως και θα έκανα ξανά αίτηση στα ίδια μέρη, ούτε καν γύρισαν. Ανεξάρτητα από το τι συμβαίνει, αποφάσισα να περάσω αυτήν τη διαδικασία ως επάγγελμα. Ανεξάρτητα από το πού μπαίνω, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι δεν θα βγώ μετά από 3 μήνες. Οι επιχειρήσεις μειώνονται εκατοντάδες άντρες μέρα με τη μέρα. Έτσι, η Γερμανία αντιμετωπίζει σήμερα μια τεράστια κρίση και πρόβλημα ανεργίας. Οι τομείς που δεν επηρεάστηκαν ήταν οι τομείς των τροφίμων, των οπωροκηπευτικών, της ιατρικής και της εφοδιαστικής. Εάν έχετε άδεια οδήγησης, μπορείτε να ξεκινήσετε ως οδηγός για εταιρείες όπως η DHL, η Amazon Logistik, δηλαδή η Subunternehmers, ως Paketzusteller. Υπάρχει μεγάλη ζήτηση στο Βερολίνο. Αυτή η δουλειά θα σας βοηθήσει επίσης να έρθετε σε επαφή με ανθρώπους και να γνωρίσετε την πόλη στην οποία ζείτε. Εάν πείτε ότι το Soforluk δεν είναι για μένα, μόλις φτάσετε, σίγουρα θα στραφούν σε 3-5 Leihfir, θα αφήσουν το lebenslauf σας, δηλαδή δωρεάν. Δεν βλέπω κακές εταιρείες, ακόμη και στη χειρότερη περίπτωση, έχουν πάντα δουλειά. Μπορείτε να ξεκινήσετε με 10-11 ευρώ και να είστε υπομονετικοί στο Leihfirma για περίπου 1 έτος και να προσλάβετε τον εαυτό σας ως μόνιμο προσωπικό σε μια εταιρεία στην οποία δεν μπορείτε κανονικά να εισέλθετε.

    Ελπίζω ότι όλα πάνε όπως εσείς επιθυμείτε. Όπως είπε άκαρδος, μείνετε μακριά από τις τουρκικές επιχειρήσεις και τους εργοδότες όσο το δυνατόν περισσότερο. κορόιδο ένα από την Τουρκία ημι-ασφαλισμένο ή ανασφάλιστη δεν δίνουν το calistirirlar.hakki σας. Δεν μπορείτε να μάθετε Γερμανικά κ.λπ. Είναι καλύτερα να πάτε στο Leihfirma παρά να εργαστείτε με Τούρκους. Τουλάχιστον παίρνεις αυτό που μιλάς.

    Ντράγκορεξ
    συμμέτοχος

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Δεν σκέφτομαι ούτε να συνεργαστώ με Τούρκους κεμπάπ. Αλλά λόγω της ευελιξίας των ωρών εργασίας, σκέφτηκα να εργαστώ ως ταχυμεταφορέας στην διαδικτυακή εταιρεία παραγγελίας φαγητού που ονομάζεται Lieferando μέχρι τουλάχιστον να διευθετήσουμε την παραγγελία μας.

    Λοιπόν, υπάρχει μια αξιόπιστη εταιρεία Leih στη Γερμανία που δεν εκμεταλλεύεται πολύ τους ανθρώπους; 

    Σλύμν
    συμμέτοχος

    Γεια σας, μόλις ήρθα στη Γερμανία και δεν ζητήθηκε η γλωσσική απαίτηση, κάτι που δεν ζητήθηκε. Η γυναίκα και το παιδί μου είναι Γερμανοί πολίτες και αυτό μου δίνει ένα πλεονέκτημα. Ο πρώτος μου στόχος εδώ θα είναι να παρακολουθήσω ένα πρόγραμμα ολοκλήρωσης, αλλά αντί να δουλέψω, ο πρώτος στόχος μου είναι γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να εργαστώ χωρίς να γνωρίζω μια γλώσσα, ούτε μπορείτε να δημιουργήσετε ένα περιβάλλον, ούτε μπορείτε να βελτιώσετε τον εαυτό σας. Είναι μια χώρα με δυνατότητες και το συνειδητοποίησα αυτό σε 2 εβδομάδες. Θα ήμουν μεγάλη επιτυχία, κάνοντας λίγο να πιέζω τις φίλες μας από την Τουρκία όπως εμάς εδώ στη μέση του χάους - ήρθα εδώ για να λάβω αιτήματα από την Κωνσταντινούπολη για να δουλέψω αρκεί να μπεις στην επιμονή σου. Θα γράψω το άρθρο μου εδώ μια μέρα, και αυτό που έχω επιτύχει, αφορά regards

    Σλύμν
    συμμέτοχος

    Φυσικά, η κατάστασή μου είναι λίγο διαφορετική αν έχετε ένα έγκυρο επάγγελμα εδώ και αν έχετε επαρκή γνώση των γερμανικών, είναι πιο λογικό να εργάζεστε απευθείας και να ακολουθείτε το ψωμί σας. Εάν ξεκινήσετε την επιχειρηματική σας ζωή χωρίς να ξέρετε μια γλώσσα σαν εμένα, οι Τούρκοι εδώ θα σας στείλουν, όπως είπαν οι φίλοι τους, υπάρχουν πολλά παραδείγματα αυτού. Οι πληροφορίες που έδωσε ο Oberfranken και οι εντυπώσεις που έδωσε είναι πολύτιμες για ανθρώπους σαν εμάς που μόλις εγκαταστάθηκαν στη Γερμανία και ξεκίνησαν μια νέα ζωή. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μοιραστήκατε

    Σλύμν
    συμμέτοχος

    Εκτός από αυτά, εάν έχετε ήδη παιδιά, η πολιτεία σας παρέχει κοινωνική υποστήριξη, πρώτα απ 'όλα, το ενοίκιο του σπιτιού σας και το επίδομα γονέων, το οποίο δεν μπορείτε καν να λάβετε αυτά τα χρήματα εάν εργάζεστε ήδη. Έχουμε αυτήν την ευκαιρία εδώ και ήθελα να την χρησιμοποιήσω, νομίζω ότι θα κάνω τόσο το μάθημα όσο και την άδεια οδήγησης και θα περάσω από τη διαδικασία προσαρμογής σε αυτήν την περίοδο.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Θα ήθελα να σας δώσω πληροφορίες σχετικά: Είμαι στην Ευρώπη περίπου 9 χρόνια και στη Γερμανία 7 χρόνια. Αυτή την περίοδο δούλευα σε εργοστάσια, μοίρασα πακέτα κλπ, αλλά αυτό το διάστημα που ήμουν άνεργος δούλευα και σε μίνι δουλειές με 450 ευρώ δυστυχώς άρρωστος πάνω από 2 χρόνια, αρκετά για να βγω στη σύνταξη Αλλά ο μισθός που θα λάβω είναι πολύ χαμηλός, όχι αρκετός στη Γερμανία. Εάν σκοπεύετε να επιστρέψετε στην Τουρκία μια μέρα, δουλέψτε με πλήρη απασχόληση μετά από 10 ή 20 χρόνια. Αναρωτιόμουν αν θα ζούσα μέχρι τα 65 ή τα 67 μου, τι είδους σύνταξη; Τουλάχιστον τα χρήματα που θα λάβετε όταν συνταξιοδοτηθείτε με αναπηρία θα σας εξασφαλίσουν τα προς το ζην σαν τριαντάφυλλο στην Τουρκία Αυτή είναι μια ασθένεια όπου δεν ξέρετε τι θα συμβεί σε έναν άνθρωπο. Ας ελπίσουμε ότι θα έρθουν οι μέρες που θα μπορέσουμε να επιστρέψουμε στην Τουρκία και να απαλλαγούμε από τους ανίδεους, τους ψεύτες, τους ιδιοτελείς ανθρώπους σε αυτήν την καταραμένη χώρα, η τελευταία μου συμβουλή, δεν ξέρω αν την έχω ξαναγράψει, μείνε μακριά από τους ανθρώπους Γεννήθηκες εδώ και, αν έχεις την ευκαιρία, μείνε μακριά από αυτούς που ήρθαν από την Τουρκία. Τώρα, ίσως θα βρεθούν άνθρωποι που θα διαβάσουν αυτό το άρθρο και θα συμφωνήσουν μαζί μου ή θα βρεθούν αυτοί που θα ρωτήσουν τι σχέση έχει με αυτό Η εμπειρία έχει αποδείξει ότι είναι οι άνθρωποι που θα σας κάνουν το μεγαλύτερο κακό στη Γερμανία οι ξένοι (Τούρκοι, Κούρδοι και Άραβες) Μείνε μακριά τους.

    Σλύμν
    συμμέτοχος

    Θέλω να δώσω πληροφορίες σχετικά με αυτό το θέμα, ήμουν στην Ευρώπη για περίπου 9 χρόνια και έχω στη Γερμανία για 7 χρόνια. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, δούλευα σε εργοστάσια, διανέμουν πακέτα κ.λπ., αλλά κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, όταν έγινα άνεργος, δούλευα επίσης σε μια μίνι δουλειά 450 ευρώ, δυστυχώς, είμαι άρρωστος για περισσότερα από 2 χρόνια για να συνταξιοδοτηθώ .. Αλλά ο μισθός που θα λάβω είναι πολύ χαμηλός, δεν θα είναι αρκετός στη Γερμανία. Εάν σκοπεύετε να επιστρέψετε μια μέρα turkiyeye 10 χρόνια ή 20 χρόνια μετά την εργασία είναι πάντα γεμάτη. Σκέφτηκα να ζήσω μέχρι την ηλικία των 65 ή 67 ετών, ούτε συνταξιοδότηση. Τουλάχιστον θα σας αρέσουν τα άτομα με ειδικές ανάγκες που έχουν δυσκολία να λάβουν τα χρήματα αυξήθηκαν γαλοπούλα στο μέλλον όταν συνταξιοδοτηθείτε .. Τι είναι αυτό το κομμάτι της ανθρώπινης ασθένειας είναι άγνωστο. Ελπίζω ότι οι turkiyeye θα επιστρέψουν τις επόμενες μέρες που θα απαλλαγούν από τους ανίδεους ψεύτες, χειραγωγημένους ανθρώπους σε αυτήν την καταραμένη χώρα .. Δεν ξέρω τις τελευταίες συμβουλές που έχω γράψει προηγουμένως, εάν έχετε την ευκαιρία μακριά από το πού γεννήθηκαν άνθρωποι και στα εισερχόμενα επίσης .. Εσείς και η σύζυγός σας εάν το παιδί σας με το χρόνο αφιερώθηκε καταστρέφοντας τουλάχιστον την ψυχολογία. Τώρα, ίσως να υπάρχουν εκείνοι που θα διαβάσουν αυτό το άρθρο και θα μου πουν τι πρέπει να κάνει. Με εμπειρία, οι άνθρωποι που θα σας κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στη Γερμανία είναι ξένοι (Τούρκοι, Κούρδοι, Άραβες). Μείνετε μακριά από αυτούς .. Είθε ο Αλλάχ να ανοίξει τον δρόμο.

    Γεια σας, στόχος μου είναι να δουλέψω εδώ για λίγο και να επιστρέψω στην πατρίδα μου, αν και κατάφερα να έρθω στην πατρίδα μου για 8 χρόνια, αντιτίθεμαι πάντα στη γυναίκα μου, αλλά όταν ήμουν παιδί, έπρεπε να έρθω όταν υπήρχε πρόβλημα ανεργίας. Ναι, έχετε απόλυτο δίκιο σε ό, τι λέτε, εδώ σκοπεύω να βρω δουλειά με τη δική μου προσπάθεια και να περάσω πολύ χρόνο με την οικογένειά μου χωρίς να εμπιστευτώ κανέναν, και ελπίζω να το πετύχω και να επιστρέψω στη χώρα μου.

    Oberfrance
    συμμέτοχος

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Δεν σκέφτομαι ούτε να συνεργαστώ με Τούρκους κεμπάπ. Αλλά λόγω της ευελιξίας των ωρών εργασίας, σκέφτηκα να εργαστώ ως ταχυμεταφορέας στην διαδικτυακή εταιρεία παραγγελίας φαγητού που ονομάζεται Lieferando μέχρι τουλάχιστον να διευθετήσουμε την παραγγελία μας.

    Λοιπόν, υπάρχει μια αξιόπιστη εταιρεία Leih στη Γερμανία που δεν εκμεταλλεύεται πολύ τους ανθρώπους;

    Φυσικά μπορείτε να κάνετε Lieferando, αλλά συνήθως κάνουν αυτές τις εργασίες ως Nebenjob. Κάντε ξανά το Lieferando, αλλά βεβαιωθείτε ότι έχετε μια κύρια δουλειά για 8 ώρες. Υπάρχουν πολλές επιπλέον επιχειρηματικές ευκαιρίες στη Γερμανία. Τα Σάββατα μπορείτε να διανείμετε πακέτα με το αυτοκίνητό σας και να ξοδεύετε 40-50 ευρώ την ημέρα κ.λπ.
    Υπάρχουν αποθήκες Amazon στο Βερολίνο, μπορείτε να εγγραφείτε στην Amazon Logistics Service με το δικό σας αυτοκίνητο και να λαμβάνετε και να διανέμετε πακέτα από την Amazon. Για αυτό, αρκεί να ανοίξετε μια μικρή προσωπική εταιρεία.

    Όσον αφορά το θέμα της γραφής, στην πραγματικότητα, όλα τα γράμματα είναι τα ίδια, αλλά μερικά από τα ονόματα λειτουργούν περιφερειακά και μερικά λειτουργούν σε όλη τη Γερμανία. Οι Randstad και Mannpower, οι εταιρείες με τον πιο αξιόπιστο και υψηλότερο αριθμό εργαζομένων στη Γερμανία, πληρώνουν και οι δύο πολύ καλά σε σύγκριση με άλλες εταιρείες. Αλλά αυτές οι εταιρείες έχουν κάποια κριτήρια που αναζητούν, δεδομένου ότι τα εμπορεύονται σε εταιρείες που θα μας απασχολήσουν, μπορούν εύκολα να αποκτήσουν εξειδικευμένο ή έμπειρο προσωπικό για να γίνουν δεκτές από τις εταιρείες. Ενώ δούλευα με έναν άθλιο εργοδότη στην ίδια εταιρεία, ο ωριαίος μισθός μου ήταν 11 ευρώ, αλλά ο συνάδελφός μου πήρε 11,80 από την Mannpower και όταν έφτασε σε 80 πένες, παρατήρησε αρκετά. Μπορείτε να φύγετε από το Lebenslauf με ηρεμία για Randstad, Mannpower και Hoffmanna. Θα κάνουν σίγουρα μερικές προσφορές μέσα σε 2 εβδομάδες. Αλλά όπως είπα τώρα, είναι ώρα για την Corona, και στην πραγματικότητα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για ένα νέο ξεκίνημα στη Γερμανία. Υπάρχει πάντα δουλειά για όσους θέλουν να εργαστούν, φυσικά, αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Η δική μου γνώμη πιστεύω ότι η Γερμανία δεν μπορεί να επιστρέψει στο φυσιολογικό για τουλάχιστον 2 χρόνια και το πολύ 5 χρόνια.

    Oberfrance
    συμμέτοχος

    Φυσικά, η κατάστασή μου είναι λίγο διαφορετική αν έχετε ένα έγκυρο επάγγελμα εδώ και αν έχετε επαρκή γνώση των γερμανικών, είναι πιο λογικό να εργάζεστε απευθείας και να ακολουθείτε το ψωμί σας. Εάν ξεκινήσετε την επιχειρηματική σας ζωή χωρίς να ξέρετε μια γλώσσα σαν εμένα, οι Τούρκοι εδώ θα σας στείλουν, όπως είπαν οι φίλοι τους, υπάρχουν πολλά παραδείγματα αυτού. Οι πληροφορίες που έδωσε ο Oberfranken και οι εντυπώσεις που έδωσε είναι πολύτιμες για ανθρώπους σαν εμάς που μόλις εγκαταστάθηκαν στη Γερμανία και ξεκίνησαν μια νέα ζωή. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μοιραστήκατε

    Έχω ωφεληθεί πολύ από αυτό το φόρουμ στο παρελθόν. Δεν μπορούσα να συνδεθώ για μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω δουλειάς, αλλά όταν είδα ότι εξακολουθούσε να χρησιμοποιείται ενεργά, ήθελα να κάνω μια ενημέρωση ζωής. Υπήρχαν πολλοί ωραίοι άνθρωποι που γνώρισα εδώ. Ο σκοπός των φόρουμ είναι ότι εάν όλοι μοιράζονται τις εμπειρίες τους, σωστές και λάθος, οι άνθρωποι μπορούν να αξιολογήσουν αυτές τις εμπειρίες σύμφωνα με τη δική τους ζωή. Όλοι ζούμε στο εξωτερικό και ακολουθούμε λίγο πολύ τον ίδιο δρόμο.Αν δεν στηρίξουμε ο ένας τον άλλον δεν θα διαφέρουμε από τους οπορτουνιστές που μένουν εδώ που νομίζουν ότι είναι Τούρκοι.

    Σλύμν
    συμμέτοχος

    Έχω ωφεληθεί πολύ από αυτό το φόρουμ στο παρελθόν. Δεν μπορούσα να συνδεθώ για μεγάλο χρονικό διάστημα λόγω δουλειάς, αλλά όταν είδα ότι εξακολουθούσε να χρησιμοποιείται ενεργά, ήθελα να κάνω μια ενημέρωση ζωής. Υπήρχαν πολλοί ωραίοι άνθρωποι που γνώρισα εδώ. Ο σκοπός των φόρουμ είναι ότι εάν όλοι μοιράζονται τις εμπειρίες τους, σωστές και λάθος, οι άνθρωποι μπορούν να αξιολογήσουν αυτές τις εμπειρίες σύμφωνα με τη δική τους ζωή. Όλοι ζούμε στο εξωτερικό και ακολουθούμε λίγο πολύ τον ίδιο δρόμο.Αν δεν στηρίξουμε ο ένας τον άλλον δεν θα διαφέρουμε από τους οπορτουνιστές που μένουν εδώ που νομίζουν ότι είναι Τούρκοι.

    Ναι, έχεις δίκιο, χάρη σε αυτό το φόρουμ και τους ανθρώπους που μετανάστευσαν από την Τουρκία στη Γερμανία και μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους, έχουμε μια μικρή γνώση για κάποια πράγματα, κάτι που είναι πολύ καλό. Χάρη σε αυτές τις πληροφορίες, δεν θα σε συνθλίψουν άνθρωποι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ και θα προσπαθήσουν να σε εκμεταλλευτούν όταν ακούνε ότι έρχεσαι από την Τουρκία, αντιθέτως, μπορείς να χαράξεις τη δική σου διαδρομή. Όπως λένε, η ζωή είναι καλύτερη όταν τη μοιράζεσαι, σήμερα μας λες για τις εμπειρίες σου, ελπίζω να τις πούμε σε άλλους φίλους αύριο και μεθαύριο. Ο μόνος μου στόχος αυτή τη στιγμή είναι να είμαι επιτυχημένος εδώ και να μην χρειάζομαι κανέναν.

    istanbullu είναι
    συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Ως κάποιος που έχει κάνει όλες τις εκκινήσεις που αναφέρατε ή υπονοήσατε. Νομίζω ότι ο Λιεφεράντο θα ήταν καλύτερος για τους νεοφερμένους. Lieferando (μια αμειβόμενη και ασφαλισμένη δουλειά sozialversichert) Αν το κάνεις με πλήρη απασχόληση (40 ώρες), μπορείς να κερδίσεις έναν μέσο μισθό, αλλά μου φαινόταν αγχωτικό και ήμουν πολύ κουρασμένος, παρόλο που το έκανα με το αυτοκίνητο. το ρεκόρ μου είναι 36 ώρες την εβδομάδα).Μπορείς να το κάνεις και ως μίνι δουλειά.Όταν φτάσει στα 450 ευρώ το σταματούν αυτόματα. . Εάν εργάζεστε 2 ώρες την ημέρα, μπορείτε εύκολα να κερδίσετε 450 το μήνα.

    Για να κάνετε το Amazon Flex, πρέπει να ανοίξετε μια kleinunternehmen (μικρή επιχείρηση). (Οι νομικές ρυθμίσεις και οι λογιστές μπορεί να προκαλέσουν πονοκέφαλο στους νεοφερμένους. Για παράδειγμα, πρέπει να πληρώσετε 450 ευρώ για την ασφάλιση υγείας σας πέρα ​​από το μέσο μηνιαίο καθαρό εισόδημά σας των 200 ευρώ. Όλα τα έξοδα που σχετίζονται με το αυτοκίνητο είναι δικά σας.) Επίσης, η Amazon κάνει δεν σας δίνουν πολλές επιλογές όσον αφορά την απασχόληση. Την περασμένη εβδομάδα μπόρεσα να βρω δουλειά μόνο 3 φορές, 3 ώρες συνολικά, 9 είναι το μέγιστο. Έτσι, το Amazon flex μπορεί να θεωρηθεί περισσότερο ως μια επιπλέον δουλειά.

    Κατά τη γνώμη μου, το Liefrando φαίνεται σαν μια δουλειά κατάλληλη για νεοφερμένους.

    Φυσικά, το πιο σημαντικό είναι να αλλάξετε πρώτα το δίπλωμα οδήγησης και να μάθετε γερμανικά επιπέδου Β1. Εάν είστε καλοί σε αυτές τις δουλειές και μπορείτε να χωρέσετε το δίπλωμα οδήγησης και το B1 στο πρώτο έτος, νομίζω ότι το μέλλον σας θα είναι ανοιχτό, μπορείτε είτε να συνεχίσετε με το B2-C1 είτε μπορείτε εύκολα να γίνετε αποδεκτοί στα κρατικά υποστηριζόμενα Ausbildungs (αυτό που λένε να κάνεις επάγγελμα).

    Ελπίζω αυτό που έγραψα να σας δώσει κάποια εικόνα.

    Εύχομαι καλή επιτυχία στους νεοφερμένους. Να είμαστε όλοι ασφαλείς.

    Χαιρετισμοί.

    Oberfrance
    συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Ως κάποιος που έχει κάνει όλες τις εκκινήσεις που αναφέρατε ή υπονοήσατε. Νομίζω ότι ο Λιεφεράντο θα ήταν καλύτερος για τους νεοφερμένους. Lieferando (μια αμειβόμενη και ασφαλισμένη δουλειά sozialversichert) Αν το κάνεις με πλήρη απασχόληση (40 ώρες), μπορείς να κερδίσεις έναν μέσο μισθό, αλλά μου φαινόταν αγχωτικό και ήμουν πολύ κουρασμένος, παρόλο που το έκανα με το αυτοκίνητο. το ρεκόρ μου είναι 36 ώρες την εβδομάδα).Μπορείς να το κάνεις και ως μίνι δουλειά.Όταν φτάσει στα 450 ευρώ το σταματούν αυτόματα. . Εάν εργάζεστε 2 ώρες την ημέρα, μπορείτε εύκολα να κερδίσετε 450 το μήνα.

    Για να κάνετε το Amazon Flex, πρέπει να ανοίξετε μια kleinunternehmen (μικρή επιχείρηση). (Οι νομικές ρυθμίσεις και οι λογιστές μπορεί να προκαλέσουν πονοκέφαλο στους νεοφερμένους. Για παράδειγμα, πρέπει να πληρώσετε 450 ευρώ για την ασφάλιση υγείας σας πέρα ​​από το μέσο μηνιαίο καθαρό εισόδημά σας των 200 ευρώ. Όλα τα έξοδα που σχετίζονται με το αυτοκίνητο είναι δικά σας.) Επίσης, η Amazon κάνει δεν σας δίνουν πολλές επιλογές όσον αφορά την απασχόληση. Την περασμένη εβδομάδα μπόρεσα να βρω δουλειά μόνο 3 φορές, 3 ώρες συνολικά, 9 είναι το μέγιστο. Έτσι, το Amazon flex μπορεί να θεωρηθεί περισσότερο ως μια επιπλέον δουλειά.

    Κατά τη γνώμη μου, το Liefrando φαίνεται σαν μια δουλειά κατάλληλη για νεοφερμένους.

    Φυσικά, το πιο σημαντικό είναι να αλλάξετε πρώτα το δίπλωμα οδήγησης και να μάθετε γερμανικά επιπέδου Β1. Εάν είστε καλοί σε αυτές τις δουλειές και μπορείτε να χωρέσετε το δίπλωμα οδήγησης και το B1 στο πρώτο έτος, νομίζω ότι το μέλλον σας θα είναι ανοιχτό, μπορείτε είτε να συνεχίσετε με το B2-C1 είτε μπορείτε εύκολα να γίνετε αποδεκτοί στα κρατικά υποστηριζόμενα Ausbildungs (αυτό που λένε να κάνεις επάγγελμα).

    Ελπίζω αυτό που έγραψα να σας δώσει κάποια εικόνα.

    Εύχομαι καλή επιτυχία στους νεοφερμένους. Να είμαστε όλοι ασφαλείς.

    Χαιρετισμοί.

    Γεια σας,
    Όταν λέω Amazon Flex, εννοώ ότι μπορείτε να εργαστείτε ως οδηγός πλήρους απασχόλησης σε μεγάλες εταιρείες που εργάζονται για την Amazon Logistics, όχι ως εργοδότης. Η Amazon Logistics δίνει θέσεις εργασίας σε Subunternehmer που κάνουν αίτηση σε αυτήν και εργάζονται με τις ομάδες τους. Αυτή η δουλειά είναι πολύ συνηθισμένη στο Βερολίνο. Αλλά αν αγοράσεις και μοιράσεις lager με το δικό σου αυτοκίνητο, όπως είπες, απαιτείται kleingewerbe και η ασφάλεια αυτοκινήτου πρέπει να είναι gewerblich.Υπάρχουν και μικρότερες λεπτομέρειες που πονάνε στο στομάχι.
    Φυσικά, το άνοιγμα εταιρείας κλπ είναι ένα δύσκολο θέμα στην αρχή, ειδικά στη Γερμανία, τα φορολογικά και ασφαλιστικά έξοδα είναι αρκετά κουραστικά για τον κόσμο.
    Φυσικά, ο Liefrando αλλάζει ανάλογα με την άποψή σου. Δεν μπορώ να δω αυτή τη δουλειά ως δουλειά πλήρους απασχόλησης. Μπορεί να είναι ένα ωραίο επιπλέον εισόδημα παράλληλα με την κύρια εργασία σας. Όταν πρωτοξεκίνησα, παρέδιδα εφημερίδες ως δευτερεύουσα δουλειά 2 μέρες την εβδομάδα. Υπάρχουν πολλές επιπλέον ευκαιρίες εργασίας, αλλά το κυριότερο είναι να βρείτε μια καλή δουλειά.
    Συμφωνώ με τις απόψεις σου για τη γλώσσα.

    Oberfrance
    συμμέτοχος

    Ναι φίλοι, ήθελα να δώσω μια γρήγορη ενημέρωση για τη ζωή. Άνοιξα αυτό το θέμα όταν ξεκίνησα το Umschulung. Από την 1η Ιανουαρίου 2022, ευτυχώς, ολοκλήρωσα το Umschulung μου με 2 ΣΔΣ και ξεκίνησα ως Schichtführer στην εταιρεία όπου έκανα το Umschulung. Άρα μπορούμε να πούμε επόπτης βάρδιας στα τούρκικα. Είχα βέβαια μεγάλες δυσκολίες σε αυτή τη διαδικασία.Πέρασα 2 χρόνια σε αυτή τη δουλειά, μέρα νύχτα, μετά τη δουλειά, πριν τη δουλειά, για να καταλάβω και να μάθω τα θέματα που δυσκολεύτηκαν ακόμα και οι Γερμανοί. Δόξα τω Θεώ, περάσαμε τις εξετάσεις μας χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να δίνουν ευκαιρία στους Γερμανούς.

    Εν τω μεταξύ, βέβαια, το επίπεδό μου στα γερμανικά, που ήταν γύρω στο Β1 στην αρχή, άρχισε να φτάνει σε ένα σημείο κοντά στη μητρική μου γλώσσα. Αλλά όταν πρόκειται για μια διευθυντική θέση, συνειδητοποιώ ότι αυτό είναι επίσης ανεπαρκές και εξακολουθώ να προσπαθώ να βελτιωθώ. Δεδομένου ότι κάνουμε μια γρήγορη δουλειά που βασίζεται πλήρως στην επικοινωνία, είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε 100% τη γερμανική γλώσσα. Πέρα από αυτό, τα e-mail, η επικοινωνία με αρχηγούς σε άλλα Abteilung κ.λπ. βασίζονται εξ ολοκλήρου στα γερμανικά. Δεδομένου ότι εργάζομαι ως επικεφαλής ενός τμήματος 18 ατόμων, τα γερμανικά είναι επίσης απαραίτητα για να λύσουν τα προβλήματά τους. Εν ολίγοις, η λέξη δεν χρειάζεται να είναι γερμανική, πρέπει να είναι γερμανική.

    Όταν έχω χρόνο, θα σας πω για την πορεία αυτής της περιπέτειας και πώς ξεκίνησε.Ειδικά για όσους σαν εμάς ερχόμαστε από την Τουρκία, το Umschulung που υποστηρίζεται από το κράτος είναι μια μεγάλη ευκαιρία. Φυσικά, πρέπει να πληροίτε τις προϋποθέσεις. Αν έπρεπε να ορίσω το Umschulung, είναι ακριβώς το ίδιο με το Ausbildung, από τη σχολή που πας μέχρι την εξέταση που δίνεις, αλλά διαρκεί τα 3/2 του Ausbildung. Για παράδειγμα, ολοκλήρωσα μια καριέρα 2 ετών σε 18 μήνες. Και στο τέλος της εργασίας, έχετε το ίδιο δίπλωμα με αυτούς που αποφοίτησαν από το Ausbildung. Μάλιστα, αφού το έχετε συντομεύσει, σας αντιμετωπίζουν ως κάποιον με περισσότερες δυνατότητες. Umschulung εν συντομία = Συντομογραφία Ausbildung

    Πλέον ανεβήκαμε στη σκάλα της καριέρας από εδώ, ας ελπίσουμε για το καλύτερο για εμάς. Μεταξύ των σχεδίων μου είναι να γίνω Meister ή Τεχνικός του ίδιου επαγγέλματος. Καταρχήν θέλω να αποκτήσω λίγη εμπειρία και να συνεχίσω έτσι τον δρόμο μου.
    Ο Θεός να χαρίζει σε όλους όσοι εργάζονται, αγωνίζονται και αγωνίζονται με την καρδιά τους. Εάν έχετε ερωτήσεις, μπορείτε να τις ρωτήσετε κάτω από αυτόν τον τίτλο, όλοι θα ωφεληθούν.

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (18 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.