Μετάβαση στη γερμανική ιθαγένεια

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ALMANCAX. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ.
    volkanxnumx
    συμμέτοχος

    Γεια σας φίλοι,
    Υπάρχει κάποιος από εσάς που απέκτησε τη γερμανική υπηκοότητα αφού ήρθε στη Γερμανία από την Τουρκία;
    Εάν ναι, θα μπορούσατε να μας πείτε από ποια πόλη υποβάλατε αίτηση και πόσους μήνες/χρόνια χρειάστηκαν συνολικά;
    Καλό φόρουμ σε όλους...

    https://www.almancax.com/almanca-aylar-ve-mevsimler.html

    Gemini
    συμμέτοχος

    Ειλικρινά, είμαι περίεργος για την απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Έχουν περάσει ακριβώς δυόμισι χρόνια από τότε που ήρθα στη Γερμανία. Δεδομένου ότι η γυναίκα μου είναι Γερμανός υπήκοος, νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να υποβάλω αίτηση μετά τη συμπλήρωση των 3 ετών. Έκανα το μάθημα Orientierung και έλαβα το πιστοποιητικό μου με πλήρεις βαθμολογίες. Έλαβα επίσης το τελευταίο μου πιστοποιητικό Β2 Γερμανικών και αυτή τη στιγμή συνεχίζω με το C1. Απλώς δεν δουλεύω αυτή τη στιγμή. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει απαίτηση εργασίας για αιτήσεις για οικογενειακούς λόγους. Την περασμένη εβδομάδα, τηλεφωνήσαμε στο γραφείο αλλοδαπών και είπαν, ας βρεθούμε τώρα και μπορείς να κάνεις αίτηση ένα μήνα πριν τη λήξη των 3 ετών. Θα μετρηθούν και εκεί οι γνώσεις μας στα γερμανικά ή αρκούν τα πιστοποιητικά; Χρειάζομαι σχόλια από φίλους που ξέρουν αυτά τα πράγματα και έχουν περάσει από αυτό το μονοπάτι στο παρελθόν.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Πρώτα απ 'όλα, αν δεν λάβετε κρατική βοήθεια, το εισόδημά σας είναι καλό, και ακόμα κι αν λειτουργεί μόνο η έμπνευσή σας, δεν θα είναι πρόβλημα. Το σημαντικό είναι αν λαμβάνετε βοήθεια από το κράτος ή όχι. Αυτό είναι λίγο ενδιαφέρον, έχεις πιστοποιητικό B2, σπουδάζεις C1 αυτή τη στιγμή και φοβάσαι ότι θα δοκιμαστείς στα γερμανικά; Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που είπες. Ακόμα και το Β1 είναι αρκετό και είναι εξετάσεις. Δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό, χαλαρώστε.

    Gemini
    συμμέτοχος

    Ευχαριστω για την απαντηση @Ακαρδος. Βασικά λέει ότι το Β1 είναι αρκετό, αλλά έχω έναν γνωστό που μένει εδώ και χρόνια. Του είχαν κάνει πολύ κόπο. Βάλτε μια εφημερίδα μπροστά σας και πάρτε την, συνοψίστε την κλπ. και κάντε ερωτήσεις. Το άτομο για το οποίο μιλάω μιλάει γερμανικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ίσως προκάλεσαν πρόβλημα επειδή δεν είχαν πιστοποιητικό, δεν ξέρω. Υποθέτω ότι οι προσεγγίσεις μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με την πολιτεία και τον αξιωματικό που συναντάτε. Τέλος πάντων, χωρίς άλλη καθυστέρηση, αυτό το άτομο απέσυρε την αίτησή του. Υπάρχει επίσης μεγάλη ρύπανση πληροφοριών στο διαδίκτυο. Γι' αυτό ήθελα να επωφεληθώ από τη γνώση των έμπειρων ανθρώπων.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Στο περιστατικό που περιέγραψες ο ίδιος δήλωσες τον λόγο, λες ότι δεν έχει πιστοποιητικό, γιατί να τον άφηνε να σπουδάσει αν είχε πιστοποιητικό; Ελπίζω να μπορούσα να εξηγήσω…

    istanbullu είναι
    συμμέτοχος

    Γεια σας,

    Εάν ο σύζυγός σας είναι Γερμανός πολίτης (και πληροίτε τις άλλες οικονομικές και κοινωνικές προϋποθέσεις που απαιτούνται), μπορείτε να αποκτήσετε υπηκοότητα σε 3,5-4 χρόνια συνολικά. Μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την κατάσταση του καθενός. Στη συνέχεια, μπορείτε να αποκτήσετε τη μπλε κάρτα από την Τουρκία ή το προξενείο αμέσως μετά την απομάκρυνση από τον πληθυσμό.

    Μπορείτε να κάνετε αίτηση αμέσως μετά τη λήψη του Unbefristet στο τέλος των 3 ετών. (Το B1+ einbürgerunsprüfung θα έπρεπε να είχε ήδη ληφθεί μέριμνα) Στην περίπτωσή μου, πρόσεχαν πολύ ότι δούλευα ήδη (θέλουν εκκαθαριστικό σημείωμα μισθοδοσίας ή τραπεζικής πληρωμής) και ότι πλήρωνα τακτικά το rentenversicherung. Επίσης, ο αξιωματικός εκεί σου μιλάει, αν και όχι πολύ, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο για κάποιον που έχει πάρει Β1 πάντως.

    Πριν καν μπείτε σε αυτή τη διαδικασία, σας στέλνουν μια λίστα εγγράφων για να ελέγξουν αν πληροίτε τις προϋποθέσεις ή όχι. Κατά τη γνώμη μου, εάν έχετε ερωτήσεις, επικοινωνήστε απευθείας με το Auslanderamt μέσω e-mail, θα σας πουν εάν δικαιούστε να υποβάλετε αίτηση ή όχι.

    Κάντε το εύκολο.

    istanbullu είναι
    συμμέτοχος

    Η τελευταία φορά που έλαβα ένα τέτοιο e-mail ήταν πριν από την προετοιμασία. Το αφήνω εδώ ως παράδειγμα των εγγράφων που ζητήθηκαν. Η κατάστασή μου ήταν ότι η γυναίκα μου είχε unbefristet vertrag και εγώ είχα kleinunternehmen.

    Παρεμπιπτόντως, το δείγμα καταγραφής πληθυσμού το έγραψαν στα τούρκικα.:)

    Ich bitte daher um Mitteilung, ob Sie in Besitz der nachfolgenden Unterlagen sind:

    – gultiger Reisepass

    – gultiger Aufenthaltstitel (eAT)

    - Πληθυσμός

    – Heiratsurkunde mit deutscher Übersetzung

    – Einbürgerungstest

      Hinweis: Sollten Sie den Test noch nicht abgelegt haben melden Sie sich bitte zum Einbürgerungstest an und teilen mir bitte den Testtermin mit

    – Sprachnachweis B1 (TELC, DSH ή Goethe-Zertifikat)

    Alternativ zum Einbürgerungstest / Sprachnachweis können auch vorgelegt werden: 

    – Nachweis Integrationskurs (mit den 3 Zertifikaten: BAMF-Zertifikat Integrationskurs, TELC-Zertifikat für Zuwanderer und Bescheinigung Leben in Deutschland / 33 Fragen)

    – Mietvertrag oder Nachweis Eigentum

    – Kindergeldbescheid

    – Rentenversicherungsverlauf

    – unbefristeter Arbeitsvertrag

    – die letzten 3 Gehaltsabrechnungen

    Εναλλακτικά: unbefristeter Arbeitsvertrag und Rentenversicherungsverlauf Ihrer Frau und die letzten 3 Gehaltsabrechnungen.

    Ich schaue mir dann die Unterlagen mal an και έγκυος Ihnen eine Rückmeldung.

    Bitte teilen Sie mir auch mit, sofern Sie in der Vergangenheit wegen Straftaten verurteilt worden sind.

    ► Hinweis: Im Einbürgerungsverfahren werden ua Auskünfte beim Bundeszentralregister, Polizei und Verfassungsschutz eingeholt. Im Verfahren selbst haben Sie dann zu versichern, dass unrichtige oder unvollständige Angaben zur Ablehnung oder Rücknahme der Einbürgerung sowie zu einer Freiheits- oder Geldstrafe (§ 42 StAG) führen kön.

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Λοιπόν, έχω όλα τα έγγραφα τώρα. Οπότε, αν θέλω, μπορώ να γίνω Γερμανός πολίτης. Σκέφτομαι όμως πολύ ποια θα είναι τα συν και τα πλην για μένα. Αν θέλω να ζήσω ξανά στην Τουρκία μια μέρα, θα έχω κανένα πρόβλημα να γίνω ξανά Τούρκος πολίτης; Θα χαθεί η δουλειά μου εκεί; Άλλωστε εδώ έχω αόριστη διαμονή και έχω τα ίδια δικαιώματα με τους Γερμανούς πολίτες.
    Τι πιστεύετε φίλοι μου;Να γίνω Γερμανός πολίτης;

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Χαιρετίσματα, ακόμα κι αν αποποιηθείς την τουρκική υπηκοότητα, σου δίνουν μπλε κάρτα. Αυτό είναι μπλε. Με την κάρτα δεν έχεις μόνο δικαίωμα ψήφου και εκλογής, δηλαδή δεν μπορείς να ψηφίσεις ή να είσαι υποψήφιος στις εκλογές στην Τουρκία... Πέρα από αυτό, το κληρονομικό σου δικαίωμα, το δικαίωμα της επ' αόριστον παραμονής σου. δικαίωμα στην εργασία κτλ., όλα σου τα δικαιώματα παραμένουν ίδια με αυτά ενός Τούρκου πολίτη, η συμβουλή μου είναι να πάρεις τη γερμανική υπηκοότητα αν δεν το δώσω καθόλου Επιστροφή μετά από 10 ή 15 χρόνια θέλω να πάρω την υπηκοότητα μου και να φύγω αν το μετανιώσω αύριο ή μεθαύριο, όπως γνωρίζετε, όταν μείνετε εκτός Γερμανίας. μπορείς να μείνεις επ' αόριστον. Τα δικαιώματά σου πεθαίνουν, δεν μπορείς να επιστρέψεις

    yenicerixnumx
    συμμέτοχος

    Χαιρετίσματα, ακόμα κι αν αποποιηθείς την τουρκική υπηκοότητα, σου δίνουν μπλε κάρτα. Αυτό είναι μπλε. Με την κάρτα δεν έχεις μόνο δικαίωμα ψήφου και εκλογής, δηλαδή δεν μπορείς να ψηφίσεις ή να είσαι υποψήφιος στις εκλογές στην Τουρκία... Πέρα από αυτό, το κληρονομικό σου δικαίωμα, το δικαίωμα της επ' αόριστον παραμονής σου. δικαίωμα στην εργασία κτλ., όλα σου τα δικαιώματα παραμένουν ίδια με αυτά ενός Τούρκου πολίτη, η συμβουλή μου είναι να πάρεις τη γερμανική υπηκοότητα αν δεν το δώσω καθόλου Επιστροφή μετά από 10 ή 15 χρόνια θέλω να πάρω την υπηκοότητα μου και να φύγω αν το μετανιώσω αύριο ή μεθαύριο, όπως γνωρίζετε, όταν μείνετε εκτός Γερμανίας. μπορείς να μείνεις επ' αόριστον. Τα δικαιώματά σου πεθαίνουν, δεν μπορείς να επιστρέψεις

    Ευχαριστώ για την απάντηση
    Νομίζω ότι θα πάρω γερμανική υπηκοότητα, αδερφέ. Νομίζω ότι αυτό είναι το καλύτερο, τελικά, είναι πάντα καλό να είσαι πολίτης όπου κι αν ζεις.

    volkanxnumx
    συμμέτοχος

    Γεια σας αγαπητοί κάτοικοι του φόρουμ,

    Μετά από μια μακρά διαδικασία, απέκτησα τη γερμανική υπηκοότητα. Επιτρέψτε μου να σας πω λίγα λόγια για τη διαδικασία. Ελπίζω οι πληροφορίες που έδωσα να είναι χρήσιμες.

    Μάρτιος 2017: Άφιξη στη Γερμανία

    Σεπτέμβριος 2019: Αίτηση για γερμανική υπηκοότητα
    -Δόθηκαν τα απαραίτητα έγγραφα.

    (Η κατάστασή μου κατά τη στιγμή της αίτησης ήταν: ήμουν παντρεμένος με Γερμανίδα σύζυγο, είχα άδεια παραμονής 3 ετών, εργασία πλήρους απασχόλησης, πιστοποιητικό γλώσσας Β1 και πιστοποιητικό εξέτασης ιθαγένειας.)

    Μάιος 2020: Πρώτη επιστολή από τη Landrasamt (δηλαδή, για τους πρώτους 8 μήνες, περίμενα απλώς τη σειρά μου. Δεν έγινε καμία ενέργεια κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.)
    -Δόθηκαν τα έγγραφα που ζητήθηκαν.

    Αύγουστος 2020: 2η επιστολή από τη Landrasamt
    -Προσφέρθηκαν πρόσθετα έγγραφα που ζητήθηκαν

    Σεπτέμβριος 2020: 3η επιστολή από τη Landrasamt (έφθασε η εγγύηση πολιτογράφησης)
    -με αυτό το έγγραφο·

    Σεπτέμβριος 2020: Αίτηση στο προξενείο για παραίτηση από την τουρκική υπηκοότητα
    -Έχει γίνει η αίτηση και ακολουθείται η διαδικασία ολοκλήρωσης της συναλλαγής με το online σύστημα παρακολούθησης.

    Νοέμβριος 2020: Λήψη Πιστοποιητικού Αποποίησης Ιθαγένειας από το Προξενείο:
    – Το παραληφθέν έγγραφο στάλθηκε στο landrasam.

    Δεκέμβριος 2020: Απόκτηση πιστοποιητικού γερμανικής υπηκοότητας:
    – ήταν το τελευταίο γράμμα από το landrasamt. Έκλεισα ραντεβού και έλαβα αυτοπροσώπως το πιστοποιητικό γερμανικής υπηκοότητας.

    Την ίδια μέρα έγινε αίτηση για έγγραφο υπηκοότητας, διαβατήριο και ταυτότητα από τον δήμο. Περίοδος αναμονής 4 – 6 εβδομάδες.

    Λόγω της διαδικασίας Corona, η όλη διαδικασία μεταξύ της πρώτης αίτησης και της ημερομηνίας που έλαβα το έγγραφο υπηκοότητας προχώρησε με τη μορφή επιστολών και τηλεφωνικών κλήσεων. Νομίζω ότι γι' αυτό η διαδικασία διαρκεί λίγο περισσότερο από τις κανονικές συνθήκες.

    Αυτή η διαδικασία ήταν μια δύσκολη, μακρά και δαπανηρή διαδικασία για μένα. Ελπιζω να ολοκληρωθει πιο γρηγορα η δουλεια σου μπορει να υπαρχουν πραγματα που ξεχασα η εγραψα ελλιπη, οποιος θελει μπορει να γραψει προσωπικα, θα βοηθησω οσο εχω γνωσεις και εμπειρια.

    Καλό φόρουμ φίλοι…

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Καταρχάς, νομίζω ότι πήρες την πιο λογική απόφαση. Είναι πάντα το πιο λογικό να δίνεται η μεγαλύτερη εγγύηση, να επιλέγεται η ιθαγένεια αντί για επ' αόριστον ή η ιθαγένεια όταν υπάρχει αόριστος τόπος διαμονής. Νομίζω ότι θα ήταν πιο λογικό να πούμε ας το πάρουμε, δεν ξέρουμε τι θα γίνει αύριο. Τόσα πολλά. Σχολιάζω, ειλικρινά, ξέχασα τι έγραψα, θέλω να γράψω για λόγους ενημέρωσης. Ελπίζω να μην έχω γράψει πριν, αν το έγραψα, ζητώ τη συγχώρεση σας :) Έστειλα e-mail στο εξωτερικό πριν από 4-5 μήνες, ρώτησα αν αληθεύει ότι η περίοδος αναμονής μειώθηκε στα 1 χρόνια όταν έφτασε το Β7 και τους είπαν ότι πρέπει να ζήσουν με άδεια παραμονής για 8 χρόνια. Στο e-mail ειπώθηκε ότι αν υπάρχει Β1 είναι 7 χρόνια και αν είναι Β2 μπορεί να πολιτογραφηθεί μετά από 6 χρόνια. Φυσικά για αυτούς τους ανύπαντρους ή διαζευγμένους, αφού ο Volkan ήταν παντρεμένος με Γερμανίδα υπήκοο, γεννήθηκε το δικαίωμα της υπηκοότητας 3 χρόνια μετά, για να μην μπερδεύομαι. Έχω 7 χρόνια διαμονής από τον επόμενο Οκτώβριο και αν ξεφορτωθώ αυτή την ασθένεια, θέλω να ξεκινήσω vollzeit και να πάρω γερμανική υπηκοότητα, το κεχρί είναι το κεφάλι μας 😊

    volkanxnumx
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ αδερφέ 😀 όλα θα πάνε καλά insha'Allah..

    istanbullu είναι
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ αδερφέ 😀 όλα θα πάνε καλά insha'Allah..

    Καλή τύχη, μπορείτε να πάρετε τη μπλε κάρτα από το προξενείο ή από τα ληξιαρχεία στην Τουρκία. Το αγόρασα κατά την επίσκεψή μου στην Τουρκία. Ζήτησαν αμοιβή 15 λίρες και παίρνεις προθεσμία πριν φύγεις. Ο αριθμός ταυτότητας TC δεν αλλάζει, επομένως δεν έχει αλλάξει τίποτα, αλλά αν έχετε τραπεζικό λογαριασμό, σας βάζουν να υπογράψετε ένα χαρτί που δηλώνει ότι έχετε φορολογική υποχρέωση στο εξωτερικό. (αν ειδοποιήσετε). Νομίζω ότι δεν διαφέρει πολύ από τη διπλή υπηκοότητα, εκτός από το να ψηφίζεις και να εργάζεσαι στο δημόσιο τομέα.

    Χαιρετίσματα

    volkanxnumx
    συμμέτοχος

    Ευχαριστώ istanbuller.

    έχεις τη δική σου διαδικασία. Αν γράφετε από ποια πόλη υποβάλατε αίτηση και πόσους μήνες/χρόνια λάβατε συνολικά, νομίζω ότι θα παρέχετε πιο χρήσιμες πληροφορίες σε άτομα που αναζητούν πληροφορίες για αυτό το θέμα.

    Επειδή, όταν άνοιγα αυτό το θέμα, ήμουν περισσότερο περίεργος για το ποιος έλαβε τη γερμανική υπηκοότητα από ποια πόλη και πόσος καιρός χρειάστηκε, παρά το ερώτημα τι έγγραφα χρειαζόμουν. Όπως γνωρίζετε, η περίοδος αναμονής και η διαδικασία διαφέρουν από πολιτεία/πόλη σε πόλη και οι άνθρωποι πιστεύουν ότι αν λάβω κάποιες πληροφορίες για αυτό ενώ περιμένω, μπορώ να κάνω κάποιες συγκρίσεις. όπως πολλοί από εμάς ρωτάμε πόσο χρόνο θα διαρκέσει η διαδικασία έκδοσης βίζας περιμένοντας τη βίζα οικογενειακής επανένωσης στην tr.
    Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχουν άλλοι φίλοι στο μεγάλο φόρουμ που ήρθαν από την Τουρκία και πήραν γερμανική υπηκοότητα;
    Με εκτίμηση, καλό φόρουμ.

    άκαρδος
    συμμέτοχος

    Όλοι είναι εδώ κατά τη διάρκεια της διαδικασίας έκδοσης βίζας, αλλά μετά τη μόνιμη διαμονή ή την υπηκοότητα, τρέχουν γιατί δεν έχουν δουλειά εδώ. Πολλοί άνθρωποι δυστυχώς είναι εγωιστές. Δεν είναι δύσκολο να μοιραστείς και να βοηθήσεις εδώ όπως εσύ.

Εμφάνιση 15 απαντήσεων - 1 έως 15 (19 συνολικά)
  • Για να απαντήσετε σε αυτό το θέμα Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι.